Ādažu centrā esošajā Vējupītē pamanīti dīvainas krāsas nosēdumi. Vai notikusi ūdens piesārņošana?

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

1 komentārs

Latviju nupat pāršalcis skandāls par ugunsgrēku nelegālā atkritumu savākšanas poligonā Jūrmalā, kurā esot glabāti teju 23 000 tonnu atkritumu. (Interesanti, kā VVD to nemanīja?) Savukārt Ādažu puses iedzīvotāji Bez Tabu ziņo par dīvainas krāsas pleķiem, kuri atgādina ūdenī nopludinātu krāsvielu.

“Labdien. Esmu pamanījusi, ka Vējupītē, kur daudzi Ādažu iedzīvotāji iet peldēties, krastā izskaloti dīvaini zili zaļas krāsas plankumi. Iepriekš tādus nebiju novērojusi. No pašvaldības nav nekādu ziņu, kas ir noticis. Atceroties Mārupītes traģisko piesārņojumu, kad bojā aizgāja visas zivis, rodas jautājums, vai arī Ādažos nav noticis kas līdzīgs?”

Kad Bez Tabu ierodas pie Vējupītes, redzam, ka skatītājas pieminētie plankumi ir gan pie krasta līnijas, gan uz ūdens virsmas. Pirmajā mirklī tie tiešām atgādina kādu krāsvielu, kas varētu būt iepludināta mākslīgi veidotajā ūdenstilpnē.

Nav nekāds brīnums, jo pērnā gada sākumā Valsts vides dienesta pārstāvjiem jau nācās traukties uz turieni, jo upes ūdens pēkšņi kļuva rozā. Var jau būt, ka kāds eksperimentējis un vēlējies ūdeni pārvērst vīnā, bet toreiz pie vainas bija ūdenī iepludināta sintētiska krāsviela. Vai arī šoreiz kāds ļauni pajokojis?

Satraukumam neesot pamata?

Pie ūdens satiktie atpūtnieki sakās, ka ūdens krāsas izmaiņas pamanījuši, bet nav ne jausmas, kas noticis. Kad laukā ir silts laiks, ūdens priekus izbauda gan lieli, gan mazi.

”Mans kaimiņš regulāri te peldas. Un nekādas vainas. Dzīvāks par dzīvu,” tā saka sastapa dāma, kura upītē regulāri peld ar supošanas dēli. Ādažu novada domes pārstāve Monika Grieze steidz mierināt, ka nekāda piesārņojuma nav.

”Satraukumam nav pamata! Pēc plankumu parādīšanās mēs sazinājāmies ar Valsts vides dienestu un tika konstatēts, ka upītē ir sākušas ziedēt zilaļģes”.

Ne viss ir tik skaisti

Satraukties tomēr vajadzētu, jo zilaļģes var būt toksiskas. Vietās, kur ir liela to koncentrācija, nav ieteicams peldēties, dzirdināt un peldināt mājdzīvniekus, zvejot zivis un šādu ūdeni kategoriski aizliegts dzert vai lietot ēdiena gatavošanai.
Maija Balode
LU hidrobioloģijas katedras asoc. prof.

Neapšaubāmi, ka pašvaldībai vajag krastā izlikt brīdinājuma zīmes. Vismaz, kamēr nav noskaidrots. Un pat tad, kad būs noskaidrots un apstiprināsies, ka tās ir toksiskās zilaļģes, ir jābrīdina iedzīvotāji, lai tajās vietās nepeldas.

Iemesls?

Domes pārstāve steidz teikt, ka zīmes būs ja ne tai pašā, tad nākamajā dienā noteikti! Aļģu masveida attīstību veicina silts un mierīgs bezvēja laiks, ūdenim ir jābūt sasilušam vairāk par 16°C, un tajā jābūt pietiekami daudz barības vielu.

No tām vissvarīgākie ir slāpekļa un fosfora savienojumi, kas ūdenstilpēs nonāk no mēslotām lauksaimniecības zemēm, lietus ūdeņiem, sadzīves notekūdeņiem. Kā Bez Tabu pastāsta hidrobioloģijas jomas pārzinātāja, visticamāk, ka kaut kur ūdenstilpnē ieplūst neattīrīti komunālie ūdeņi. Kur? Tas jāmeklē pašvaldībai.

Foto

1 komentārs