Absurds! Latvijas tiesa liek latvietei savu bērnu izdot Lielbritānijai!

36 komentāri
Absurds! Latvijas tiesa liek latvietei savu bērnu izdot Lielbritānijai!
Foto: Ekrānuzņēmums

Piedzīvota, bet neticama situācija, kad pašmāju tiesa lēmusi: latvietes bērnam jāatstāj bērnudārzs un ģimene, lai dotos uz Angliju, jo tur dzīvo viņa tēvs. Vai tas pietiekams iemesls? Kā intereses te tiek pārstāvētas? Un cik ļoti varam paļauties uz dzimtenes aizstāvību neviennozīmīgās situācijās?

Bez Tabu Toreiz

Dzīvojot un strādājot Kembridžā, Marija iepazinusies ar poļu tautības vīrieti. Vēl nereģistrētajās attiecībās pēc kāda laika pieteicies puisēns. Kad dēlam bijuši 9 mēneši, Marija ar viņa tēvu izšķīrusies:

Mani viņš katru dienu pazemoja. Visādos sliktos vārdos sauca. Vienreiz viņš mani pat aiz kakla saķēra!

Uzturēt sevi un dēliņu Lielbritānijā bijis neiespējami, sociālie pabalsti abiem tika atteikti, bet bērna tēvs par ģimeni nav rūpējies. Marija pieņēmusi lēmumu atgriezties pie mammas dzimtenē. To izdarījusi, nepaziņojot bērna tēvam, kas saskaņā ar Hāgas konvenciju un Eiropas Savienības likumdošanu, ir prettiesiska aizvešana jeb nolaupīšana.

Foto

Bērna tēvs vērsies tiesā ar lūgumu dēlu atgriezt viņa pastāvīgajā dzīvesvietā, Apvienotajā karalistē. Latvijas tiesa šo lūgumu apmierinājusi. Par to neizpratnē ir jurists, Marijas aizstāvis, Juris Bārtulis. Viņš norāda, ka šajā gadījumā nav zināms nekas par to, kas puisēnu sagaidītu Lielbritānijā! Nav zināma ne precīza dzīvesvieta, ne sociālais pamats, ne norādīti iztikas līdzekļi, par ko bērns tiks uzturēts. Attiecīgi, bērna izsūtīšanu nevar nosaukt par drošu un viņa interesēm atbilstošu.

Interesanti, ka šo lietu izskatījis arī tiesībsargs, taču nekādus pārkāpumus mūsu tiesas darbā nav saskatījis. Arī Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija un bāriņtiesa atzīst savu bezspēcību, sakot, ka jāpilda vien tiesas spriedums. Pat neraugoties uz psihologu atzinumu, ka bērna interesēs šobrīd ir palikt Latvijā.

Neapskaužama un absurda situācija, kurā savu pilsoni nolikusi pati valsts! Cīņa par taisnību šajā gadījumā paliek pašas ģimenes, Bez Tabu un jurista rokās.

Video

Bez Tabu Tagad

Pēc gada Bez Tabu Marijas ģimeni sastop mierīgu un laimīgu. Mātei vairs nav jābaidās, ka pie durvīm klauvēs tiesu izpildītājs ar draudiem atņemt bērnu. Pēc Bez Tabu iesaistīšanās šai lietai atkārtoti pievērsusies Tieslietu ministrija, kas Anglijas tiesai iesūtījusi atkārtotu iesniegumu un paskaidrojumu par bērna dzīves apstākļiem Latvijā. Lielbritānijas tiesa to ņēmusi vērā un apmierinājusi Latvijas puses prasību, par to informējot arī bērna tēvu un viņa juristus.

Foto

Marijas ģimene izsaka milzu pateicību juristam Jurim Bārtulim par pašaizliedzīgo darbu, aktīvu iesaistīšanos, konsultācijām, tulkošanu un citu formalitāšu kārtošanu. Marija iesaka arī citām, līdzīgās situācijās nonākušajām, ģimenēm nepadoties:

Galvenais, ka bērns var augt kopā ar savu bērnu. Iedrošina arī citus: jācīnās līdz galam, nekad nevar nolaist rokas. Bērni ir bērni.

Marijas ģimenē šobrīd aug arī meitiņa, Gabriela jaunākā māsiņa. Pats Gabriels apmeklē bērnudārzu un aizvien pārliecinošāk runā latviešu valodā.

Video