“56 eiro! Par ko?” Ātrās palīdzības rēķins sanikno trūcīgu ģimeni

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

40 komentāri

Pēc tam, kad bērns gūst traumu, ģimene izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību. Kā zibens no skaidrām debesīm ir vēlāk atsūtītais rēķins par izsaukumu, jo Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta piesaistīšanu traktē kā nepamatotu. Tā kā ģimenei trūcīgās statuss, rēķina apmaksa radīs būtisku robu budžetā.

Pusaudzim Igoram no Rīgas patīk spēlēt futbolu. Vienā no bumbas spārdīšanas reizēm viņš nejauši, bet spēcīgi iespēra akmenim, pēc kā sajuta sāpes pirkstā. Zēna ģimene sākotnēji nosprieda, ka gūts vien sasitums, tāpēc pie ārsta nevērsās. Pēc dažām dienām kāja piepampa un ļoti sāpēja, tāpēc nu nolēma piesaistīt neatliekamo medicīnisko palīdzību, lai tā nogādā zēnu ārstniecības iestādē.

Natālija
zēna māte

Kad zvanīju, ātrā palīdzība prasīja, vai paši nevaram nokļūt slimnīcā. Es atbildēju, ka mums automašīnas nav. Viņi centās atrunāt, bet pēc tam piekrita atbraukt. Ātrā palīdzība atbrauca, apskatīja kāju, teica, ka nav dzīvības apdraudējuma, un aizbrauca.”

Ātrā palīdzība norādīja, ka ārstniecības iestādē jānokļūst pašu spēkiem, ko ģimene izdarīja, izmantojot taksometra pakalpojumu. Bērnu slimnīcā Rīgā zēnam konstatēja pirksta lūzumu.

Liels bija ģimenes pārsteigums, kad pastkastītē saņēma rēķinu no ātrās palīdzības. Dienests pieprasa samaksāt 56 eiro, jo izsaukums traktēts kā nepamatots – trauma nav tāda, kurā nepieciešama ātrās palīdzības iesaistīšanās.

Natālija
zēna māte

Protams, biju šokēta. 56 eiro! Par ko? Par to, ka atbrauca un aizbrauca?

Tā kā ģimene ir trūcīga, ko pierāda trūcīgas saimes statuss, rēķina apmaksa iedragās ģimenes budžetu, sūkstās zēna māte Natālija.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMPD) pārstāve Ilze Bukša atgādina, ka dienesta uzdevums ir steigties palīgā situācijās, kad ir apdraudēta dzīvība.

Ilze Bukša
NMPD pārstāve

Aicinātu pievērst uzmanību brigādes nozīmei, funkcijai. Jāsaprot, ka mums ir specifiskas automašīnas, kuras ir specifiski aprīkotas. Tajās brauc mediķi, kuri apmācīti glābt dzīvības vistiešākajā nozīmē. Runa ir par notikumiem, kad izšķirošas ir minūtes, lai izglābtu cilvēku.

Konkrētais izsaukums nebija pamatots, jo zēna dzīvībai briesmas nedraudēja, teic NMPD pārstāve Bukša. Par šādiem izsaukumiem tiekot piemērota samaksa. Tāpat Bukša uzsver: ja izbrauc uz vietām, kur trauma neapdraud dzīvību, palīdzība var kavēties citos – kritiskos – gadījumos.

Ilze Bukša
NMPD pārstāve

Ir situācijas, kad jādomā, kā atrisināt, nepiesaistot tik specifisku resursu, kas ir ārkārtas resurss.

Zēna māte: Kāpēc nebrīdināja par maksas pakalpojumu?

Zēna māte Natālija ir neizpratnē, kāpēc ātrās palīdzības dispečers, pieņemot izsaukumu, neinformēja, ka par izbraukšanu pie ģimenes būs jāmaksā.

Natālija
zēna māte

Man neteica, ka izsaukums būs maksas. Ja būtu informējuši, es nepiekristu. Vēlāk vērsos ātrajā palīdzībā, lai risinātu situāciju. Tur man pateica, ka par savu rīcību jāatbild. Protams, vajadzēja informēt, ka izsaukums būs maksas, tad es ātro palīdzību nesauktu.

NMPD neļauj noklausīties izsaukuma ierakstu, jo to liedz personas datu aizsardzības normas. NMPD pārstāve Bukša apstiprina, ka izsaucējs patiesi netika informēts, ka izsaukums būs maksas, tomēr, kā norāda Bukša, sākotnēja informācija no izsaucēja vedinājusi domāt, ka situācija ir nopietna, tāpēc neesot bijušas aizdomas par viltus trauksmi.

Ilze Bukša
NMPD pārstāve

Mums ir ļoti svarīgi, lai dispečeram tiktu ziņota patiesa, objektīva informācija. Dispečers katru zvanu izvērtē un pieņem lēmumu atbilstoši tam, kāda informācija tiek saņemta. Šajā gadījumā, izvērtējot saņemto informāciju, tika pieņemts lēmums nosūtīt brigādi. Diemžēl, iedodoties izsaukuma vietā, konstatētā situācija atšķīrās no informācijas, kas tika ziņota zvana laikā.

Ātrā palīdzība katru dienu izbrauc uz aptuveni 1000 izsaukumiem, no kuriem 10-12 tiek atzīti par nepamatotiem, par tiem tiek izrakstīti rēķini, informē NMPD pārstāve Bukša.