54 gadus vecs vajātājs jau trīs nedēļas ģimenei Teikā neļauj izgulēties

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

2 komentāri

Vajātājs ģimenes dzīvokli apmeklē katru nakti. Viņš ierodas, iepriekš nebrīdinot, spēcīgi sāk spārdīt dzīvokļa ārdurvis, pēc tam turpina dauzīt pa rokturi. Ģimene nav izgulējusies jau ilgāk nekā trīs nedēļas.

Vajātāja upuris Jānis ar varmāku ir labi pazīstami. Trokšņotājs vārdā Juris pēkšņi esot mainījies, kad mūžībā pirms nepilna gada aizgājusi viņa vienīgā piederīgā- mamma. Juris pat kādu laiku esot pavadījis psihiatriskajā slimnīcā.

Kamēr mamma bijusi dzīva, Jānis ģimenei ziedojis dažādas drēbes, kā arī apavus. Jānis raidījumam “Bez Tabu” atklāj, ka finansiāli atbalstījis Jura mammas apbedīšanu. Tāpat uz psihiatrijas centru Jurim vedis gan cigaretes, gan kafiju, gan citus produktus, ko Juris lūdzis.

Ar Jāņa palīdzību Juris no psihiatrijas centra esot izkļuvis. Pavisam drīz pēc tam tika uzsākta vajāšana.

Jānis
Nav izgulējies jau trīs nedēļas

Kad naktī izdzirdi tādu troksni, esi šokā. Mēs sakām, ka sauksim policiju, bet viņu tas nebiedē. Viņš zina, ka viņam neko neizdarīs, jo ir ”ar lapu”. Viņš apsēžas uz palodzes un gaida policiju.

 

Jānis neskaitāmas reizes izsaucis policiju, rakstījis arī iesniegumus, taču bez rezultāta. Vajātājs jau nākamajā naktī atkal ir pie dzīvokļa durvīm un turpina iesākto. Vīrietis pat vērsies tiesā ar lūgumu noteikt aizliegumu varmākam tuvoties viņa dzīvesvietai tuvāk par 100 metriem, taču tiesnesis Vasiļevskis prasību noraidījis.

Ģimene ir tuvu izmisumam. Valsts policija palīdzēt nespēj, izsauktie mediķi vajātāju atsakās nogādāt Psihiatrijas un narkoloģijas centrā, turpretī tiesa nepiemēro liegumu tuvoties ģimenes dzīvesvietai.

Valsts policijas Teikas iecirkņa Kārtības policijas priekšnieks Aivars Kupetis norāda, ka likumsargi pret vajātāju ierosinājuši vairākas administratīvās lietas. Valsts policijas redzeslokā vīriešu konflikts sācies jau gada sākumā. Vajātājs Juris policijā norāda, ka Jānis viņam ir parādā vairāk nekā 1000 eiro, turpretī Jānis raksta iesniegumus par privātās dzīves traucēšanu.

Aivars Kupetis
Valsts policijas Teikas iecirkņa Kārtības policijas priekšnieks

Veicot preventīva rakstura pārrunas, policijas darbiniekiem bija aizdomas, ka viņam ir veselības problēmas. Atbraukušie mediķi noteica, ka persona nav sabiedrībai bīstama, tādēļ atteica viņa stacionēšanu. Ja jau divreiz mediķi mums ir atteikuši, nolēmām vairs nesaukt viņus.

 

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Psihiatriskās palīdzības dienesta 17. nodaļas vadītāja daktere. Ingrīda Cera norāda, ka likumsargiem jāpiesaista neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieki, lai vīrieti nogādātu psihiatrijas centrā. Persona var nepiekrist ārstēšanai, taču ārsta viedoklis var būt citādāks. ”Ja ārsts uzskata, ka ir vajadzība stacionēt un ārstēt, ir tiesības personu līdz 72 stundām ievietot nodaļā. Šajā laikā pacients tiek novērots, viņu apskata īpaša komisija. Vēlāk var tikt noteikta ārstēšana piespiedu kārtā. To nosaka tiesa,” atklāj daktere Cera.

NMPD darbinieki personu Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā var nogādāt kaut katru dienu.