2018. gads, šausmas Vārvē: sirmgalve mēnešiem guļ izkārnījumos, aklais vīrs – nevarīgs

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

20 gadu laikā daudzi lūguši “Bez Tabu” palīdzību problēmsituācijās, kas samilzušas tiktāl, ka, kā šķitis stāstu varoņiem, var atrisināties, iesaistototies raidījumam, jo dienesti nav spējuši palīdzēt. Bez Tabu allaž meties sociālo problēmu risināšanā. Viens no atmiņā spilgtāk palikušajiem stāstiem no arhīva plaukta “palīdzība cilvēkiem”, viennozīmīgi, ir spraiga reportāža no Ventspils novada Vārves ciema, kur mēnešiem ilgi, ieslēgušies dzīvoklī, eksistēja kustēties nespējīga sirmgalve un viņas vīrs, akls vīrietis, kurš par sievu nesēja parūpēties.

2018. gada septembrī “Bez Tabu” palīdzību lūdza Vārves iedzīvotāja Vija. Sieviete ziņoja ar sirmgalvju pāri, dzīvojošu stāvu augstāk daudzdzīvokļu namā, kura dzīvesveids ļoti iedragāja pārējo mājas iedzīvotāju dzīves kvalitāti: dzīvoklī esošo antisanitāro apstākļu dēļ kāpņu telpā ilgstoši valdīja pamatīga smirdoņa, Vijas dzīvokli kaimiņi nereti nopludināja.

Tāpat Vija un citi iedzīvotāji uztraucās par sirmgalvju pāra veselības stāvokli, jo, ilgstoši ieslēgušies dzīvoklī, nevēra vaļā durvis. Bija vien zināms, ka sirmgalvi nomoka kustību traucējumi, savukārt viņas vīrs ir akls kungs, kurš retu reizi taustīdamies devās uz veikalu pēc pārtikas un grādīgajiem dzērieniem.  Vija raidījuma komandai stāstīja, ka pāris ir sociālo darbinieku redzeslokā, tomēr šaubījās par viņu darba efektivitāti.

Arī “Bez Tabu” komandas uztājīgā durvju klapēšana izrādījās bezjēdzīga – sirmgalvji durvis neatvēra. Tāpat fiasko cieta žurnālistu piesaistītie Valsts policisti, kuru lūgumi atvērt durvis netika uzklausīti. Visbeidzot, Bez Tabu piesaistīja ugunsdzēsējus-glābējus, kuri, atstutējot pret māju kāpnes, rāpās lielā augstumā un sirmgalvju miteklī iekļuva caur balkonu. Vēlāk glābēji pārējiem atvēra durvis no iekšpuses.

Dzīvoklī redzētā aina šokēja visus: miteklī valdīja antisanitāri apstākļi un smirdoņa; grīda bija noklāta ar fekālijām un urīnu. Savos izkārnījumos uz grīdas gulēja sirmgalve, kura atzina, ka nopietno veselības problēmu dēļ nespēj piecelties no grīdas, viņas kusības bija ļoti ierobežotas, tāpēc turpat gulēja un nokārtoja dabiskās vajadzības. Blakus sirmgalvei gultā sēdēja viņas vīrs, akls vīrietis, kurš, kā atzina sirmgalve, nespēja par viņu parūpēties, lai gan kungs stāstīja, ka abiem gatavojot maltītes.

Miteklī mētājās iztukšotas alkoholisko dzērienu pudeles un izsmēķi. Bija skaidrs, ka aklā vīrieša smēķēšana miteklī var izraisīt ugunsgrēku, kas apdraudētu ne vien pāri, bet arī kaimiņus.

Redzētais miteklī pārsteidza Neatliekamās medicīniskās palīdzības un Valsts ugusnsdzēsības un glābšanas dienesta darbiniekus. Tiesa, snieguši medicīnisko palīdzību dzīvoklī, “ātrie” kopā ar glābējiem devās prom, nekur nenogādājot sirmgaljus, jo viņi tobrīd atteicās no citas palīdzības.

Esot Vārvē, Bez Tabu sazinājās ar Ventspils novada Sociālo dienestu, kurā informēja, ka sirmgalvji atsakoties doties uz sociālās aprūpes iestādi. Par viņiem centās gādāt sociālā darbiniece, tomēr palīdzība nebija visai efektīva, jo sirmgalvji ne vienmēr  sadarbojās ar palīdzības sniedzēju. Sociālajā dienestā raidījumam solīja, ka problēmu risinās, sarunu ceļā cenšoties pierunāt sirmgalvjus pārcelties uz aprūpes iestādi.

Bez Tabu Vārvē atkārtoti viesojās pēc nepilna gada, 2019. gada vasarā, kad pārliecinājas, ka sirmgalve vairs nedzīvo miteklī. Kā stāstīja viņas dzīvesbiedrs, piekritusi pārcelties uz sociālās aprūpes iestādi, kur vīrietis viņu apciemo. Pats gan kategoriski atteicās mūža nogali pavadīt pansionātā.