“Mirušais ir kails, ar zilumiem uz sejas!” Saņemot mirušo no Vidzemes slimnīcas morga, tuviniekus pārņem izmisums!

Krista Sokolovska

Autors: Krista Sokolovska

41 komentārs

“Bez Tabu” skatītāja Ligita nesen zaudēja tuvinieku Vidzemes slimnīcā Valmierā, piedzīvodama lielas sāpes. Atbraucot pakaļ radinieka mirstīgajām atliekām, Ligita ir šokēta, jo radinieka ķermeni no morga viņa saņem kailu.

Ligita
pārdzīvo

Lielas sāpes zaudējot tuvu cilvēku, bet redzot, kāds izskats ir, nu kā lai saka, mirušais ir kails. No maskas seja uzsūkta zila. Tad rodas jautājums, varbūt nav vērts vispār vest uz slimnīcu? Lai iedod poti un miers mājās, nebūs smagi jāslimo.

Turklāt Ligita nav vienīgā ar tik sāpīgu pieredzi. Līdzīgus tuvinieku stāstus esam uzklausījuši arī agrāk, tiesa gan citā Latvijas pusē – Daugavpils slimnīcā. Mirušais Ligitas tuvinieks Valmieras slimnīcā bija nonācis kā Covid-19 pacients. Mediķi skaidro, ka zilumi uz sejas, iespējams, radušies, cilvēkam ilgi atrodoties pieslēgtam pie mākslīgās elpošanas aparātiem.

Benita Brila
Vidzemes slimnīcas pārstāve

Mirušā cilvēka ķermenis no nodaļas tiek nogādāts uz pagaidu uzglabāšanas telpu, pēc noteikta laika morga pārstāvji ierodas paņemt mirušo ķermeni. Parasti kārtība ir tāda, ka mirušajam ir uzvilktas autiņbiksītes, viņš ir ietīts vienreiz lietojamā palagā un ar Covid-19 pacienti ir ielikti vēl melnā maisā.

Nelaiķa sagatavošana nodošanai morgā arī Valmierā notiekot pēc iestādes izstrādātajām vadlīnijām. Iepriekš līdzīgu pretenziju nav bijis, bet mediķi atzīst, ka, pirmo reizi tuvu cilvēku pavadot viņsaulē, var būt arī šoks par neestētisko pusi šai procedūrai.

Benita Brila
Vidzemes slimnīcas pārstāve

Ja cilvēks nekad nav saskāries ar šādu situāciju un ja savu tuvinieku atceras dzīvu, siltu, tas, protams, var būt šoks.

Veselības inspekcija, kur arī ikviens aicināts ziņot par pārkāpumiem ārstniecības iestādēs, šoreiz situāciju nekomentē, jo tuvinieku rakstveida pretenzijas pret Valmieras slimnīcas personāla darbu neesot. Pieredzējušais reanimatologs Pēteris Kļava uzsver, ka parasti šādās situācijās liela loma ir medicīnas personāla komunikācijai ar aizgājēja tuviniekiem.

Pēteris Kļava
reanimatologs

Nāve nav nekas skaists un patīkams, tā ir netīrība, sāpes un izmisums. Bieži vien tas varētu būt komunikācijas trūkums, ka piederīgie nesaprot, jo beidzas šī zemes dzīve, ķermenis ir nokopts un tīrīts, tad vienmēr pacients ir kails.

Arī Pēteris Kļava stāsta, ka zilumi un izgulējumi uz nelaiķa ķermeņa daļām, kuri rodas no ilgstošas tehnoloģiskās palīdzības, nav nekas ārkārtējs, lai gan tas var būt ļoti traumatiski tuviniekiem.

Pēteris Kļava
reanimatologs

Tā nav piederīgo vaina, tas varbūt ir medicīnas personāla laika trūkuma dēļ, kad mēs neko sīkāk nepaskaidrojam. Cilvēkiem vajag draudzīgu, līdzjūtīgu un informatīvu sarunu, neko sarežģītu. Tas varētu samazināt arī pretenzijas, jo brīdī, kad ir ciešanas, vienmēr rodas pretenzijas gan pret valsti, gan cilvēkiem.

Tomēr ārsts mudina arī citus kolēģus šādas neapmierinātības un pretenzijas uztvert kā ierosmi turpmākai attīstībai, lai nebojātu priekšstatu medicīnas aprūpes kvalitātei kopumā!

41 komentārs

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"XS" sērija uz izķeršanu! Autovadītāji noskaitušies, CSDD sistēmā netiekot pie īpašām numurzīmēm; daudzas tiek spekulantiem

"Vispirms esmu sieviete, tikai pēc tam politiķe!" Ramona Petraviča par erotisko fotosesiju un ažiotāžu

"Troksnis bija tāds, ka visa māja drebēja!" Zasulauka iedzīvotājus neviens nebrīdina par skaļajiem nakts darbiem

"Viņš ēda manu Rosalindu nost!" Mārupē iedzīvotājiem un viņu mīluļiem uzbrūk agresīvs suns

Rīdzinieci medī parādu piedzinēji, pieprasot atmaksāt aizdomīgu parādu

"Nedod Dievs, "ātros" vajadzēs!" Pašvaldības neizdarība Aglonas puses iedzīvotājam liedz vienīgo ceļu līdz mājām

"Pilnīgs "bardaks"!" Latviete Norvēģijā kritizē dzimtenes pasta darbību

"Ir vajadzīgas bērnu nāves?" Krustojumā Āgenskalnā gājēju pāreju nesteidzas ierīkot!

"Nesaprotu, kā meitenes to dara!" Viktors Buntovskis "X Faktorā" nav pieradis pie grima

Jelgavas dome ierobežo stāvēšanu pieprasītā stāvlaukumā

“Maxima” kliente: Mani nekonsultēja, jo runāju latviešu valodā

"Attiecībās ir jārunā!" Skaļas ovācijas un patiesi komentāri komēdijas "Tabu" pirmizrādē!