Melnā statistika jeb kā Latvijā darbinieku aizsargā pret saslimšanu ar vēzi

0 Komentāru
Melnā statistika jeb kā Latvijā darbinieku aizsargā pret saslimšanu ar vēzi
Foto: Ekrānuzņēmums

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem vēzis ir otrs izplatītākais nāves cēlonis attīstītākajās valstīs, bet Eiropas Savienībā vēzis ir galvenais ar darbu saistīto nāves gadījumu cēlonis.

Citāts no Eiropas Komisijas ziņojuma, kurā izklāstīta iecere mainīt direktīvas un noteikt stingrāku darbinieku aizsardzību, ja darbs saistās ar risku saslimt ar vēzi. Ja konkrētāk, komisija ierosina risināt jautājumu par saskari ar duci ķīmisko vielu, kuras var izraisīt saslimšanu. Minētā slimība ik gadu ir par pamatu 53% no visiem ar darbu saistītajiem nāves gadījumiem salīdzinājumā ar sirds un asinsvadu slimībām (28%) un elpošanas orgānu slimībām (6%).

Foto


Šobrīd ir apzināts, ka lielākie riski darbā saslimt ar vēzi ir čuguna un tērauda, gumijas izstrādājumu, būvmateriālu, kokapstrādes un mēbeļu ražošanā, ķīmiskajā rūpniecībā.

Kā konkrēts piemērs tiek minēts ”ieelpojams kristāliskais silīcija dioksīds”. Tautas valodā sakot – putekļi, kas radušies darba procesā, piemēram, kalnrūpniecībā, derīgo izrakteņu ieguvē, tuneļu izbūvē vai silīciju saturošu materiālu, piemēram, betona, ķieģeļu vai akmeņu, griešanā, drupināšanā vai smalcināšanā.

Paula Stradiņa universitātes profesore Maija Eglīte min piemēru, kad sarunā ar kādu jaunieti, kurš strādā ar azbestu, kas ir viens no bīstamākajiem vēža izraisītājiem, jaunietim jautāts – kāpēc viņš strādā bez aizsarglīdzekļiem, atbildējis – man vienalga, kas tā par vielu. Jums varbūt vēzis būs, man nē.

Valsts darba inspekcijā atzīst, ka darba devēju jomā ir gan labi, gan slikti piemēri jo ir vēl darba devēji, kuri neko nav dzirdējuši par darba aizsardzību.

Labklājības ministrijā sakās, ka ik pa brīdim tiekot rīkoti semināri, lekcijas, kurās stāsta par darba aizsardzību, bet pateikt to, kā Latvija šajā jomā izskatās uz visas Eiropas fona, nevar.

Profesore saka, ka priekšā vēl liels darbs darāms, lai situācija kļūtu apmierinoša, jo Latvijā dzīvojošo attieksme pret sevi un veselību ir katastrofāla. Iemesls, bailes sūdzēties par vājumu, jo var zaudēt darbu, kas savukārt noved pie ielaistām arodslimībām, arī onkoloģiskajām. Attiecībā par jaunajiem Eiropas Komisijas ierosinājumiem dzirdam, ka tas ir tikai apsveicami, bet kā būs ar to ievērošanu, nevar prognozēt.

Video

0 Komentāru