Ko darīt ar tukšu matu lakas flakonu un vecu sejas krēmu? Uzņēmēja Marika Ģederte iztaujā atkritumu apsaimniekotājus

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

1 komentārs

Bezatkritumu dzīves filozofijai šonedēļ pievērsusies uzņēmēja Marika Ģederte un viņas darba kolēģe Elizabete Lībiete, abas katru dienu ģērbjas, izmantojot kapsulas garderobes pamatprincipus un kombinējot 15 lietas no sava skapja un līdz šim abas atzīst, ka viņām veicas tīri labi. Turklāt abas ir gana atbildīgas, arī šķirojot atkritumus, gan mājās, gan darbavietā, tāpēc radusies virkne neskaidru jautājumu, uz kuriem atbildēt palīdzēs atkritumu apsaimniekošanas jomas eksperts.

Marika Ģederte sevi sauc par atbildīgu pilsoni, kura šķiro atkritumus, bet viņu uztrauc fakts, ka redzēts un dzirdēts, ka šķirotos atkritumus atbrauc un sagāž visus kopā ar sadzīves atkritumiem. Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma “Clean R” pārstāvis ieradies pie Marikas un Elizabetes Starptautiskajā kosmetoloģijas koledžā, lai ieviestu skaidrību arī šajā mītiem apvītajā jautājumā. Viņš skaidro, ka tiklīdz šķirotos atkritumus kāds sabojājis.

Valerijs Stankevičs
“Clean R” pārstāvis

Ja kāda no mūsu ekipāžām, kas savāc šķirotos atkritumus, redz, ka, piemēram, visi stikli ir sasmērēti ar sapuvušiem tomātiem, lai nesabojātu kopējo kravu, tas netiek ņemts un nodota ziņa, ka šis konteiners savācams kopā ar sadzīves atkritumiem.

Dalīta atkritumu apsaimniekošana ir bez maksas, bet, ja dalīto atkritumu konteinera saturs ir sabojāts, tad gan tas kļūst par maksas saturu, tieši tāpēc valda maldīgs uzskats, ka par sabojātiem šķirotiem atkritumiem jāmaksā sods.

Vēl izaicinājuma dalībnieces vēlas noskaidrot, vai čeks ir papīrs. Izrādās, ka lielākoties ne, bet labā ziņa ir tāda, ka tie jau ir gatavoti no pārstrādāta papīra, tāpēc tie metami sadzīves atkritumos.

Svarīgākais, ko uzsver atkritumu apsaimniekošanas jomas pārzinātājs, nevajag šķirot pārāk skrupulozi. Tikpat visi šķirotie atkritumi tiek nodoti profesionāļiem, kuri zinās, ko un kā atšķirot. Bet, ja ir iespēja noņemt stikla pudelēm korķīšus, tad tas jau ir labi.

 

Valerijs Stankevičs
“Clean R” izpilddirektors

Pamatdoma šķirošanā ir, ka jūs to vispār darāt. Es aicinātu iesaistīties, bet nevajadzētu pārspīlēt un šķirojamo materiālu sadalīt mikroshēmās. Ja var, tad ir jāizskalo, tas nāks tikai par labu, jo vienalga tas ir dalītais materiāls.

Galvenais visu ievietot pareizajā konteinerā, un, ja šobrīd ir trīs atsevišķi konteineri, tad ar laiku plānots pilnībā pāriet uz diviem šķirotiem materiāliem – viens ir stikls, bet otrs iepakojumi, kas ietver gan plastmasu, kartonu alumīnija bundžas, visu, kas pēc definīcijas ir iepakojums

Sieviešu aktuālais jautājums, ko darīt ar kosmētikas iepakojumiem, izrādās, ir cietais rieksts arī atkritumu apsaimniekotājiem, tāpēc viņi iesaka rūpīgi pētīt uzrakstus uz traukiem, bet tos, kas ir zem spiediena, piemēram, matu laku, mest sadzīves atkritumos.

Atkritumu šķirošanas jautājumos izglītotas, Marika un Elizabete jau rīt, noslēdzot bezatkritumu dzīvesveida nedēļu, atrādīs katra savu kapsulas garderobi.