Kas jāņem vērā, pērkot sēklas?

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

1 komentārs
Kas jāņem vērā, pērkot sēklas?

Pavasaris klāt. Savos mazdārziņos jau var sēt gandrīz visu. Jautājums, kā izvēlēties sēklas? Tirdzniecības vietās to  ir tāda pārpilnība, ka bez dārzkopja padoma var apjukt.

Sēklu izvēle mulsina arī raidījuma “Bez Tabu”skatītāju Vandu. Pamanījusi, ka tās pārdod vai ik uz stūra.

Vanda

Tagad katrā lielveikalā, arī Depo un pat avīžu kioskos var nopirkt sēklas. Kā zināt, kuras ir tās labākās? Kādiem marķējumiem vai cipariem uz iepakojuma jāpievērš uzmanību, lai būtu garantija, ka kaut kas arī izaugs?

Dārzkope, biedrības Latvijas dārznieks eksperte Mārīte Gailīte skaidro, ja pērk sēklas oficiālās tirdzniecības vietās, sēklām vajadzētu uzdīgt, jo to dīgtspēja ir pārbaudīta. Ja pērk tirgū, tad gan neesot garantijas, jo neesot zināms, kādos apstākļos sēklas uzglabātas.

Jāpievērš uzmanību ne tikai cenai, bet arī sēklu skaitam. Bieži vien, ja ir zema cena, sēklu ir maz. Uz  iepakojuma norāda vai nu sēklu skaitu  (rupjākām sēklām) vai sēklu kopējo svaru gramos. Ja ir svars gramos, jāmeklē informāciju, cik tad 1 gramā ir sēklu. Lētākās sēklas ir poļiem, dārgākās parasti frančiem.

Izpētot informāciju paciņas otrā pusē, svarīgi atcerēties, ka uz tās jābūt dīgtspējas derīguma termiņam. Veikalos nopērkamajām sēklam tas parasti nepārsniedz atļauto laiku, jo tirgotāji to kontrolē. Sēklas, kuru  derīguma termiņš  beidzies, apritē nedrīkst atrasties.

Uz paciņas parasti norādīts nevis sēklu ražotājs, bet izpaltītājs. Ja izplatītājs ir no Latvijas, tad sēklu dīgstspēja ir pārbaudīta Latvijas apstākļos, ja sēklu izplatītājs ir, piemēram, no Francijas, tad pārbauda dīgstspēju Francijā, kur laika apstākļi tomēr ir atšķirīgi no mūsējiem.

1 komentārs