Kāpēc gailenēs nedzīvo kāpuri, vai sēne nav gana laba?

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

4 komentāri
Kāpēc gailenēs nedzīvo kāpuri, vai sēne nav gana laba?

Ieraugot mežā gailenes, tās ar prieku liekam savā sēņu grozā. Sēnes ir gardas, un maz ticams, ka būs tārpainas. Sēņotājai radies jautājums, kāpēc gailenēs nedzīvo tārpi?

“Bez Tabu” raidījuma skatītāja Rūta lūdz žurnālistus noskaidrot viņu interesējošo jautājumu.

Rūta

Labdien!

Retu reizi patīk aiziet uz mežu un pasēņot. Vakarā, cepot salasītās gailenes, aizdomājos par to, kādēļ gailenēs nekad neesmu manījusi tārpus? Domāju, būtu interesanti papētīt šo faktu.

Entomologs Voldemārs Spuņģis skaidro, lai cik dīvaini neliktos, sēnes ir tuvāk dzīvniekiem nekā augiem, jo sēnēm, tāpat kā kukaiņiem, ir hitīns.

Tieši bioķīmijā slēpjas izskaidrojums, kālab gailenēs nav tārpu? Pareizi gan esot teikt, sēnēs ir nevis tārpi, bet gan kāpuri. Tie ir, piemēram, sēņodu un dažu mušu kāpuri.

Kāpuri ir tie, kas noārda sēnes. Fermenti ir hitināzes, kas aizsargā sēni pret kukaiņiem, līdz ar to kāpuriem. Gailenēm ir hitīnu noārdošais ferments, tā saucamā hitināze. Tā darbojas visu laiku. Brīdī, kad kukainis ielīdis gailenē, tā sāk šķīdināt kukaiņa kāpura apvalku no ārpuses un kukainis jūtas, kā iemests kuņģa sulā, kas viņu pamazām sāk sagremot. Līdz ar to gailenēs nedzīvo kāpuri. Tā šo faktu skaidro entomologs.

Ferments, kas noārda hitīnu, cilvēkam nav kaitīgs, jo cilvēkam hitīna nav .

4 komentāri