Kaimiņos plosās masalas. Plānojot ceļojumu, sargi sevi un savus bērnus!

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

Pievienot komentāru
Kaimiņos plosās masalas. Plānojot ceļojumu, sargi sevi un savus bērnus!

Atvaļinājuma laika daudzi ieplānojuši doties ceļojumā uz ārvalstīm, taču jābūt uzmanīgiem, jo tepat kaimiņu valstīs plosās lipīgā infekcijas slimība masalas.

Par masalu uzliesmojumu raizējas arī rīdziniece Kristiāna un viņas ģimene. Gribētu uzzināt, vai masalu uzliesmojums kaimiņu valstīs ir tikai baumas, vai tiešām tas tā ir un, cik bīstama ir šī slimība?

Kristiāna

Interneta vietnē “Facebook” klejo raksts, ka šobrīd Lietuvā strauji izplatās masalas. Mani tas satrauc, jo Lietuva tepat vien ir un latvieši turp bieži dodas. Arī es kopā ar bērniem maijā plānoju doties atpūsties uz Lietuvu, taču tagad rodas pārdomas, vai ar maziem bērniem būtu prātīgi turp doties?

Konsultējoties ar SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāju Elīnu Dimiņu un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģi, pediatri, RSU katedras docenti  Lieni Čupāni, raidījums “Bez Tabu” noskaidro, ka ar masalām joki mazi un briesmas pastāv, turklāt ar tām slimo kā bērni, tā pieaugušie.

Pēdējo mēnešu laikā Eiropas Savienības valstīs palielinājusies masalu izplatība. Uzliesmojums  ir tūristu iecienītajaos galamērķos, īpaši, Itālijā un  Francijā un citās Eiropas valstīs. Arī Ukrainā  masalas svin uzvaras gājienu un tur jau ir vairāk kā 70 tūkstoši saslimušo. Arī kaimiņvalstī Lietuvā esot četri ar pusi simti slimo, turklāt lielākā daļa ir pieaugušie.

Masalas ir loti lipiga infekcijas slimiba, kuras pazīmes ir: paaugstināta temperatūra, jūtīgums pret gaismu, iesnas, drudzis, sarkani izsitumi uz sejas un aiz ausīm. Vēlāk tie izplatās pa visu ķermeni virzienā uz kājām. Šai laikā ir  augsta temperatūra, pat 40 grādi.

Inficēšanās gadījumā masalu simptomi parādās vidēji 10-12 dienu laikā kopš kontakta brīža ar saslimušo(var būt no 7 līdz 18 dienām). Masalām ir smagas komplikācijas. Visbiežāk sastopamās komplikācijas ir vidusauss iekaisums, pneimonija, encefalīts. Veslības problēmas var būt pat vairākus gadus pēc saslimšanas ar masalām.

Slimība ir smaga. Eiropā vien tās dēļ pagājušajā gadā jau esot vairāki desmiti nāves gadījumu. Latvijā līdz šim ir reģistrēts tikai viens saslimšanas ar masalām gadījums. Mūs no tās pasargā vakcinācija un tā ir visefektīvākā  metode cīņā ar masalām

Bērnu vakcinācijas kalendārs paredz divas potes pret masalām. Pirmo poti bērns saņem 12 – 15 mēnešu vecumā un revakcinācija tiek veikta 7 gadu vecumā. Ja plānots doties uz valstīm, kur ir masalu uzliesmojums, var vakcinēt mazuli sākot no 6 mēnešu vecuma. Imunitāte iestājas vien pēc divām nedēļām. Ja pote nav saņemta, uz valstīm, kur plosās masalas, ar pavisam maziem bērniem labāk nedoties.