“Kā skolēnu apliecība var būt dokuments?” Daudzbērnu ģimenei atsaka pienākošos 3+ kartes atlaidi sabiedriskajā transportā

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

8 komentāri

Kopš pagājušā gada Latvijā darbojas atbalsta sistēma daudzbērnu ģimenēm, kas paredz atlaides, izmantojot dažādus pakalpojumus, tostarp sabiedrisko transportu. Lai atlaidi iegūtu, vecākiem un bērniem jāuzrāda piešķirtā 3+ karte un personu apliecinošs dokuments. Piecu bērnu māmiņu Lauru pārsteidzis fakts, ka atlaidi nevar iegūt, uzrādot bērnu dzimšanas apliecības.

Laura ir daudzbērnu māmiņa no Dobeles. Vasaras brīvdienas ģimene pavada Rīgā un ceļu no mājām uz galvaspilsētu mēro ar sabiedrisko transportu. Arī šī vasara nav bijis izņēmums, Dobeles autoostā uzrādījusi bērnu dzimšanas apliecības, savu ID karti un, protams, goda jeb 3+ karti un ieguvusi atlaides. Domstarpības radušās, kad ģimene pēc atpūtas vēlējusies doties mājup. Rīgas autoostā uzrādījusi tos pašus dokumentus, taču atlaide neesot piešķirta, pamatojoties uz noteikumiem, ka atlaidi var iegūt tikai tad, ja līdz ar 3+ karti tiek uzrādīta pase, ID karte vai skolēnu apliecība.

“Kā personu apliecinošs dokuments var būt skolēnu apliecība?” neizpratnē ir māmiņa Laura, kuras bērni vēl nav sasnieguši 16 gadu vecumu un kuriem pase vai ID karte līdz šim neesot bijusi nepieciešama.

Ģimenes bērni tā arī atlaidi neesot saņēmuši. To ieguva tikai Laura, kurai ir ID karte.

Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš atgādina, ka personas apliecinoši dokumenti Latvijā ir divi. Tā ir pase un ID karte, bet saistībā ar plašo sabiedrības rezonansi bērnu gadījumā esot nākts pretī un, lai iegūtu atlaidi, atļauts uzrādīt arī skolēnu apliecības.

Kristians Godiņš
autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs

“Vecāki baidās dot līdzi pasi vai ID karti septiņgadīgam vai astoņgadīgam bērnam. Tas ir cilvēcīgi un saprotami, tāpēc arī pamatdokuments, kuru nebaidās dot līdzi un pamatā, kas arī ir skolēniem līdzi ir skolēnu apliecība.”

Līdz ar to ieviestas korekcijas un atļauts uzrādīt arī skolēnu apliecību. Laura paliek pie sava, uzskatot, ka skolēnu apliecība kalpo kā apliecinājums, ka skolēns mācās konkrētā izglītības vietā, nevis ir daudzbērnu ģimenes bērns.

Šobrīd karte attaisnojot pūliņus – ik mēnesi vidēji tiekot saņemti 1100 iesniegumi par kartes izsniegšanu. Tāpat būtiski, ka karti izmantot drīkst tikai vecāki un bērni, auklītēm un omītēm daudzbērnu ģimenes atlaide nepienākas.

Vaicājot par nākotnes plāniem – tiek aicināts izveidot skolēnu apliecības, jo šobrīd neesot plānots apsvērt ideju ļaut atlaidi iegūt, izmantojot citus dokumentus!

Līdz šim vienreizēja biļešu cena kartes īpašniekiem vilcienā un starppilsētu autobusā bijusi ar 25% atlaidi, taču no 1. septembra atlaide palielināsies. Piemēram, bērniem un jauniešiem, kuri mācās vai studē, biļešu cena būs ar 90% atlaidi.

Tāpat autotransporta direkcijas pārstāvis sola atkārtoti informēt daudzbērnu ģimenes par noteikumiem, kuri ir spēkā, lai atlaidi iegūtu.

Foto

8 komentāri