Jaunās smēķēšanas ierīces. Alternatīva klasiskajām vai tā pati inde citā kulītē?

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

20 komentāri
Jaunās smēķēšanas ierīces. Alternatīva klasiskajām vai tā pati inde citā kulītē?

Lielā Piektdiena ir lielā gavēņa kulminācija, kad daudzi cīnās ar savām atkarībām un netikumiem. Pat gavē. Cigaretes, pīpes, šņaucamā tabaka, cigāri, bezdūmu cigaretes, tas viss varot izraisīt atkarību un ne viens vien vēlas atmest arī šo netikumu.

Tirgū parādījušās jaunas modernas cigaretes jeb karsējamās tabakas ierīces. Klasiskās cigaretes daudzi  jau paguvuši  aizstāt ar tām, daži arī cerībā atmest smēķēšanu vispār. Jauno ierīču pluss, ka nav nepatīkamās smakas mutē, dūmu mākoņa uz apkārtējiem, kas rodas, smēķējot klasiskās cigaretes.

Ražotāji norāda, ka karsējamās tabakas iekārtas  ir alternatīva klasikajām cigaretēm, nerada liesmas, pelnus un dūmus.Tabaka tiekot uzkarsēta līdz 350°C, nevis sadedzināta, kā tas notiek, smēķējot cigaretes.

SPKC vecākā sabiedrības veselības analītiķe Una Martinsone norāda, ka pētījumu par šo ierīču ietekmi uz veselību neesot daudz, jo tas ir jauns produkts tirgū, taču eksperti jau tagad teic, nekas nekaitīgs tas nav. Tabakas karsēšanas rezultātā iegūtais aerosols tomēr satur nikotīnu un citas ķīmiskās vielas. Tas esot mīts, ka lietojot karsējamās tabakas ierīces, būšot vieglāk  atradināties no pīpēšanas vispār.

Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pneimonoloģijas galvenais speciālists Alvils Krams uzsver, ka, runājot par elektroniskajām cigaretēm, karsējamās tabakas ierīcēm,  nevar sacīt, ka tās ir veselīgākas vai mazāk kaitīgas. Elekronisko cigarešu  lietošanas laikā nav degšanas procesa, taču izdalās daudzas vielas, kuru ietekme uz veselību nav līdz galam izpētīta. Elektroniskās cigaretes, karsējamā tabakas ierīces, tvaicējamās tabakas iekārtas, tas viss ir salīdzinoši jauns produkts, tomēr esot  skaidrs, ka tas nav nekas nekaitīgs.

Nikotīns, kurš ir arī karsējamās tabakas sastāvā,  ir visizteiktākā atkarību radošā viela, pārspējot heroīnu, kokaīnu un marihuānu un, ka smēķēšanas sekas ilgtermiņā ir ļoti postošas, uzsver profesors Krams. Smēķētāji gan mirst ātrāk, gan viņiem ir arī lielāks risks saslimt ne tikai ar plaušu, bet arī citiem ļaundabīgajiem audzējiem.

Divas trešdaļas cilvēku, kas pamēģina smēķēt, kļūst atkarīgi. Tagad galvenā cīņa esot par bērniem un pusaudžiem, norāda profesors Krams un atzīst, ka jācīnās pret biznesu, kas pelna uz bērnu dzīvības rēķina. Piebilst, ka ļoti būtiski nosargāt bērnus un neļaut viņiem uzsākt smēķēt. Ir ļoti liela iespējamība, ka jaunieši (un ne tikai), kas smēķē elektroniskās cigaretes, pēc kāda laika pievērsīsies klasiskajām.

Abi eksperti uzsver, ka veikto pētījumu dati par to elektronikso cigarešu kaitīgumu arvien pieaug. Kaitīgi ir to tvaiki, aromatizētāji. E-cigarešu spirāles, kas uzkarsē šķidrumu, bieži satur un izdala smagos metālus. Daudzas e-vielas, kas citādi ir nekaitīgas, piemēram, ja ir pārtikas produktos, tad uzkarsētā veidā maina savu ķīmisko struktūru un kļūst toksiskas. Vielas toksicitāte šķidrā un tvaiku veidā atšķiras.  Jau šobrīd konstatēts, ka e-cigaretes satur vielas, ko tās nedrīkstētu saturēt un arī tādā koncentrācijā, ko nedrīkst pieļaut. Jaunākās paaudzes elektroniskajās cigaretēs nikotīna koncentrācija esot augstāka, attiecīgi arī atkarības risks ir vēl augstāks.

Fakti liecina, ka tieši jaunieši ir tie, kas aizvien vairāk lieto karsējamās vai tvaicējamās tabakas ierīces un tas, ekspertuprāt,  esot satraucoši, ka tieši jaunieši kļūst par modernās smēķēšanas izmēģinājuma trusīšiem.
20 komentāri