Jaunas lamatas! Krāpnieki piedāvā darbu, lai iegūtu pieeju internetbankai

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

25 komentāri

Raidījumu “Bez Tabu” uzrunāja kāda pensionāre, kura vēlējās būt anonīma, jo saprot, ka pati iekritusi krāpnieku lamatās, turklāt darba piedāvājums, kam atsaukusies, neatbilst visiem godprātības principiem. Tomēr uzskata, ka nav tāda vienīgā un vēlas brīdināt citus. Viņa uzskata, ka krāpnieku redzeslokā nonākuši pensionāri, kuri meklē darbu, lai piepelnītos.

Pensionāre ievietojusi portālā ss.com sludinājumu, norādot, ka meklē darbu. Viņai zvanījis jauns vītietis, kurš piedāvājis darbu, solītā alga 1000 eiro mēnesī, “uz rokas” varēšot saņemt 700 eiro. Saprotams, ka pensionāram (un ne tikai) tā ir liela naudas summa, tāpēc ar potenciālo darba devēju uzsākusi saraksti. Vīrietis lūdzis piekļuvi internetbankai, lai varētu pārliecināties par to, ka kundze nav parādniece.

Apkrāptā pensionāre

“Tik ļoti skaisti runāja, es viņiem iedevu tos kodus, kurus viņi prasīja. Vēlāk “SMScredit” un “Vivus” man atsūtīja, ka nomainīts mans e-pasts. Viņi noteikti gribēja ņemt no bankas kredītus.”

Visticamāk, par darba devēja patiesajiem nolūkiem būtu uzzinājusi tikai tad, kad viņas vārdā jau būtu paņemts kredīts. Šoreiz izglāba brīdinājuma īsziņa no ātro kredītu uzņēmumiem, tāpēc uzreiz bloķējusi kontu, un tikusi cauri sveikā vien ar rūgtu mācību.

Ļaundaris bija parūpējies arī par to, lai nebūtu anonīms, atsūtījis savu ID karti, kas, visticamāk, nepieder viņam, arī norādījis uzņēmumu, kurā strādā. Iespējams, neapzinoties, ka tāds tiešām eksistē. Apdrošināšanas brokeru sabiedrība “Mūsu Domīnija” darbojas vairāk nekā 10 gadus, un pirmo reizi pastāvēšanas vēsturē saņēmuši zvanus par iespējamu krāpniecību.

Rihards Zvirbulis
“Mūsu Domīnija” valdes loceklis

“7. aprīlī saņēmām informāciju par to, ka mums nezināmas personas izmanto mūsu kompānijas vārdu mūsuprāt krāpnieciskiem nolūkiem. 9. aprīlī vērsāmies Valsts polciijā ar lūgumu izvērtēt situāciju, šobrīd gaidām rīcību no Valsts policijas. Mūsu kompānijai nav nekāda sakara ar šo krāpniecisko darbību.”

Brīdinājums ievietots arī uzņēmuma mājas lapā. Iesniegums nosūtīts Valsts policijas Jelgavas iecirknim, tā kriminālpolicijas priekšnieks Igors Helmanis to saņēmis pavisam nesen, tāpēc plašākus komentērus sniegt būtu pāragri. “Šobrīd tiek veikta pārbaude, kuras laikā tiks izvērtēti iesniegumā minētie fakti. Es neteikšu, ka šī situācija ir zināma, bet mēs esam saskārušies ar līdzīgiem gadījumiem,” skaidro Jelgavas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks.

Priekšnieks norāda, ka šobrīd ļoti aktuāls noziegumu veids ir kredītu noformēšana uz citas personas vārda. Tā noziedzīgās pasaules pārstāvji var gūt ātru un vieglu peļņu. Un cietušie, kas uztic sensitīvu informāciju trešajām personām, esot daudz. Nekādā gadījumā nedrīkst dot savus datus trešajām personām, jo tā var iedzīvoties ļoti lielās finansiālās nepatikšanās.

“Bez Tabu” portālā ss.com ievietoja fiktīvu sludinājumu, it kā pensionāre meklē darbu, lai piepelnītos, un jau vakarā saņēma ziņu, kas sūtīta no tā paša numura. Darba devējs, iespējams nojaušot “Bez Tabu” intereses iemeslus, vairāku dienu garumā bija pārāk aizņemts, lai sniegtu plašāku informāciju. Acīmredzot, iespējamais krāpnieks turpina uzrunāt darba meklētājus.