Jau piecus gadus eiro ir mūsu maciņos. Ko no tā esam ieguvuši?

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

1 komentārs

Laiks, kad norēķinājāmies ar latiem, ir neatgriezeniska pagātne. 2019. gada 1. janvāris iezīmē ne tikai jauna gada sākumu, bet arī divas nozīmīgas  gadadienas: aprit 20 gadu, kopš sāka darboties eirozona, kā arī pieci gadi, kopš tai pievienojās Latvija un mūsu lati tika nomainīti pret eiro.

Piecu gadu laikā, kopš latus mūsu makos un bankas kontos ir nomainījuši eiro, Latvijas iedzīvotāji ir kļuvuši par vieniem no dedzīgākajiem Eiropas vienotās valūtas atbalstītājiem. Atbalsts eiro sasniedz pat 83%. Šobrīd monetārajā savienībā ir 19 valstis, kurās dzīvo apmēram 340 miljoni cilvēku, un eiro kļuvusi par pasaules otro nozīmīgāko valūtu aiz ASV dolāra.

Latvijas Bankas ekonomisti aprēķinājuši, ka Latvijas tautsaimniecības ieguvums jeb ietaupījums no dalības eirozonā ik gadu sasniedz aptuveni 200 miljonus eiro. Daļa šīs summas tiekot ietaupīta uz zemāku kredītprocentu likmju un valsts parāda apkalpošanas izmaksu rēķina. Gan Latvijas uzņēmumiem, gan iedzīvotājiem šī iespēja ceļot un veikt dažādus darījumus Eiropā, neizmantojot šo valūtas konvertāciju, rada ietaupījumu apmēram 70 miljonu eiro gadā. Banku speciālisti akcentē, ka būt eirozonā nozīmē arī to, ka naudas cena ir zemāka, proti, aizņemties un investēt ir lētāk.

Ielās sastaptie iedzīvotāji diezgan precīzi varēja formulēt, kādas izskatās eiro banknotes, kādā krāsā ir kura naudas zīme utt. Uz banknotēm attēloti septiņu Eiropas kultūras vēstures periodu arhitektūras stili: antīkais 5 eiro banknotei, romānika 10 eiro banknotei, gotika 20 eiro banknotei, renesanse 50 eiro banknotei, baroks un rokoko 100 eiro banknotei, 19. gadsimta tērauda un stikla arhitektūra 200 eiro banknotei un modernā 20. gadsimta arhitektūra 500 eiro banknotei. Logi un durvju ailes ir galvenās iezīmes banknošu aversā, bet tilti – banknošu reversā.

Latvijas Bankas rīcībā esošā informācija liecina, daudziem mājās joprojām ir lati. Līdz šim nav samainīta pret eiro trešdaļa monētu un 95 procenti latu banknošu. Daļa to grib paturēt kolekcijās, citi pazaudējuši un trešais iegansts – ārvalstu tūristi mūsu latus aizveduši uz ārzemēm. Gan latus, gan santīmus Latvijas Bankā joprojām var samainīt pret eiro.

Starp citu, vairums eirozonas dalībvalstu nākamajā mēnesī pārtrauks laist apgrozībā 500 eiro banknotes, jo esot bažas, ka tās bieži tiek izmantotas nelegālos skaidras naudas darījumos.
Iedzīvotājiem gan nekur nav jādodas, lai 500 eiro banknotes samanītu, jo tās nezaudēs savu vērtību. Arī pēc tam, kad tiks pārtraukta šī nomināla eiro banknošu drukāšana, tās saglabās likumīga maksāšanas līdzekļa statusu un varēs izmantot uzkrājumiem un norēķinos.