Iztikt nedēļu ar piecpadsmit apģērba gabaliem – realizējama ideja vai neiespējamā misija? Izaicinājumam piekritusi uzņēmēja Marika Ģederte

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

Pievienot komentāru

Izaicinājumam piekritusi uzņēmēja, Starptautiskās kosmetoloģijas koledžas vadītāja Marika Ģederte, kura izrādās ir atbildīga un jau šobrīd šķiro atkritumus. Saņemot “zero waste” vēstnešu Arnicānu uzdevumu, veidot kapsulas garderobi, izaicinājumā līdzi “parauj” kolēģi Elizabeti Lībieti.

Uzņēmējai, savulaik blondīņu asociācijas vadītājai un skaistumkonkursa “Mrs. Universs 2008” uzvarētājai Marikai Ģedertei “zero waste” filozofija nav gluži sveša. Piekritusi izaicinājumam, jo ikdienā viņa jau šķiro atkritumus. Un uz veikalu dodas ar savām iepirkumu somām, līdz ar to pirmais uzdevums – nepaņemt nedēļas laikā nevienu jaunu plastmasas maisiņu – nav grūts pārbaudījums. Viņa šo uzdevumu pieņem ar prieku, jo ikdienā bieži aizdomājas par to, cik daudz atkritumu, tostarp plastmasas, ir mūsu ikdienā.

Marika Ģederte
uzņēmēja

Visur, kur skatās, ir iepakojumi- kastītes, plastmasa. Par to ir jādomā. Es esmu pilnībā atbrīvojusies no plastmasas maisiņiem, jo man ir vienmēr mašīnā bagāžniekā lieli un izturīgi maisi, ar kuriem es dodos uz veikalu.

Uzņēmēja atklāj, ka šis ieradums izveidojies brīdī, kad mainījās likumdošana, kas ierobežo plastmasas maisiņu lietošanu. Tāpēc pusgadu plastmasas maisiņi viņai nesagādā galvassāpes.

Marika rāda, kā šķiro atkritumus, godīgi atzīstot, ka tas ir praktisks ieguvums, jo sadzīves atkritumu konteiners privātmājā nav bezizmēra un tagad, kopš sākuši šķirot atkritumus, tas pildās krietni lēnāk.

Marika nebūt nav tipiskā latviete, kurai mājās ir maisiņš maisiņiem, tiesa gan, agrāk ir bijis.

 

Marika Ģederte
uzņēmēja

Tas, ko es noteikti gribētu samazināt, ir pārtika un tās pārpalikumi. To daudzums ir pamatīgs.

 

 

Tā, kā uzņēmēja dzīvo privātmājā, tad var atļauties arī komposta kaudzi, tiesa, tai ir blakus efekts. Tur, kurs ir komposts, ciemos nākot čūskas.

Marika Ģederte
uzņēmēja

Tā ir nepatīkama lieta saimniecībā. Tāpēc, lai man ikdienā nebūtu jāsatiekas ar čūskām, komposta kaudze šobrīd ir pēc iespējas tālāk.

 

Dzīve ar minimālisma pieskārienu – tā pati sevi raksturo uzņēmēja, atklājot, kā izvairīties no liekām un nekam nevajadzīgām mantām. Piemēram, draugi zina, ka Marikai lieliskākā dāvana ir augi, koki, krūmi, puķes. Tas ir veids, kā nenest mājās krāmus.

Marika gan atzīst, ka viņas vājība ir apģērbs. Skapis esot pilns un tur prasītos ieviest izmaiņas, tieši tāpēc viņa ir tīri priecīga par šīs nedēļas uzdevumu, ko viņa saņem no “zero waste” vēstnešiem.

 

Andis Arnicāns
bezatkritumu dzīvesveida vēstnesis

Speciālais izaicinājums no mūsu puses ir saistīts ar otro soli “zero waste” filozofijā – samazināt. Un viena no lietām, kas mums ir par daudz, ir drēbes mūsu skapī, tāpēc izaicinājums ir tāds –  iztikt nākamās nedēļas laikā ar 15 drēbju gabaliem, tostarp apavi un aksesuāri, atrodot pēc iespējas vairāk kombināciju.

Jau pēc rīt tiksimies ar Mariku viņas darbavietā un uzzināsim, ka viņa nolēmusi šai “zero waste” izaicinājumā līdzi paraut savu darba kolēģi Elizabeti.