Ziemassvētku egles – kukaiņu perēklis?! Izskanējusi ziņa par egļu bīstamību cilvēkiem

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

3 komentāri

Ziemassvētki bez eglītes? Iespējams, lielai daļai iedzīvotāju tas šķiet pavisam neiedomājami. Tomēr, vai domas spētu mainīties mirklī, kad interneta vidē uzvirmotu ziņa par to, ka egles ir bīstamas?

Patiešām plašu sabiedrības rezonansi izpelnījusies kāda ziņa, kurā teikts, ka egles ir īsts utu, kožu, zirnekļu un citu mošķu perēklis. Vai tiešām tas nozīmē, ka eglīti no neatņemamas svētku sastāvdaļas vajadzētu izsvītrot?

Biologs Voldemārs Spuņģis uzzinot par šādu ziņu sācis pārbaudīt egles un noskaidrojis interesantus faktus.

Voldemārs Spuņģis
Biologs

Es izkratīju egļu zarus un konstatēju to, ka tur tiešām ir ļoti daudz sīku zirnekļu.

Biologs piebilst, ka parasti pēc egles nociršanas tā tiek likta automašīnā vai kā citādi nogādāta mājās. Taču laikā, kad tas tiek darīts, egļu zari tiek purināti, tāpēc Voldemārs mierina, ka pēc egles murināšanas kukaiņi izkrīt ārā.

Tomēr, ja eglīte mājās nogādāta saudzīgi, kāds nelūgtais viesis tomēr mājoklī var nokļūt. Jāpiebilst, ka kukaiņi šobrīd guļ ciešā ziemas miegā. Tomēr siltās mājas tos spējot pamodināt.

Voldemārs atzīst, ka siltumā kukaiņi tiešām atdzīvosies, tomēr siltums ziemā tiem esot nāvējošs.

“Kukaiņiem siltumā ieslēdzas visa enerģijas aprite, un viņi ļoti ātri zaudē savas barības rezerves, tāpēc sāk straujāk elpot un faktiski viņi izdeg, izkalst un gala rezultātā mirst,” norāda biologs Voldemārs Spuņģis.

Kulta ziņa nonākusi arī līdz galvenajiem meža nozares speciālistiem. Viņi aicina izlasīto uztvert kritiski un ir pārliecināti, ka sarakstītais ir blēņas!

Atklājās, ka izskanējusī ziņa ir 2012. gada pētījums, ko ir veicis norvēģu pētnieks kopā ar kaitēkļu ierobežošanas kompāniju.

Akciju sabiedrības “Latvijas Valsts meži” vides eksperts Mārtiņš Kalniņš spriež, ka vairums cilvēku mājās izvēlas izrotāt maza auguma eglīti.

Mazajās eglītēs īsti neesot kur kukaiņiem paslēpties, jo egles stumbrs ir diezgan mazs. Līdz ar to maza izmēra eglītēs nebūs vai arī būs ļoti maz kukaiņu.

Satraukumam tik tiešām neesot pamata! Jāpiebilst, ka liela daļa cilvēku smaržīgo skujeni braucot uz mežu lūkot paši.

Mārtiņš Kalniņš
Akciju sabiedrības “Latvijas Valsts meži” vides eksperts

Ja mēs ejam mežā, tad mums vajadzētu pārliecināties, ka tas ir valsts mežs, kurā mēs drīkstam šo vienu eglīti nocirst. Tas būtu jādara grāvjos, uz stigām vai elektrolīniju trasēm.

Akciju sabiedrības “Latvijas Valsts meži” pārstāvis atklāj, ka skaistākās un bagātīgākās eglītes atrodoties tieši uz lauksaimniecības zemēm. Tur egļu zarojums esot biezs un īpaši krāšņs!