Zero waste ģimene no Cēsīm, Laura un Andis Arnicāni pierāda, ka nodrāztā frāze “mazāk ir vairāk” patiešām strādā

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

3 komentāri

Laura un Andis Arnicāni agrāk dzīvoja Rīgā un te viņi uzsāka atkritumu šķirošanu un ceļu uz zero waste filozofijas ieviešanu savā dzīvē. Šobrīd jaunā ģimene dzīvo Cēsīs un cenšas ikdienā atstāt aiz sevi pēc iespējas mazāk atkritumu. Tam ir pievienotā vērtība, jo šobrīd jaunā ģimene aktīvi popularizē minimālisma filozofiju.

Iepazīstieties- Laura un Andis Arnicāni, agrāk rīdzinieki, tagad dzīvo Cēsīs, audzina savu gadu veco dēlu Rūdolfu.  Vairāk nekā divus gadus ikdienā cenšas samazināt aiz sevis atstāto atkritumu daudzumu. Viņu gadījumā “zero waste” nav fanātiska vai pārspīlēti uzbrūkoša dzīves filozofija. Viņi atraduši sev piemērotu dzīves veidu, ko rūpīgi cenšas ievērot, jo sapratuši, kā uzlabojas jaunās ģimenes, tātad pašu dzīves kvalitāte.

Laura Arnicāne
cenšas ievērot “zero waste” principus

Zero waste nav visu vai neko. Mēs paši to liekam uz skalas no nulles līdz simtam un skatāmies, kurā dzīves posmā varam būt pēc iespējas tuvāk nullei atkritumu.

Andis Arnicāns
“zero waste” filozofijas piekritējs

Katrs mazais lēmums, ko ikdienā pieņemam- paņemt maisiņu vai nepaņemt, pirkt lietas iepakojumā vai bez, mūs virza tuvāk nullei aktritumu.

Nav jau tā, ka nekā pāri aiz Arnicāniem nepaliek, bet zaļa ir viņu ikdiena un līdz ar to arī domāšana.

Laura
cenšas dzīvot bez atkritumiem

Es varu dzīvot bez dušas želejas, bez matu kondicioniera, bez šampūna pudelītē. Es varu iztikt bez daudziem krēmiem, matu līdzekļiem, putām un želejām. Esam atraduši perfekto saldo punktu, kur ir mums labi. Es jūtos parūpējusies par sevi, iztiekot bez lietām, kas nav nepieciešamas.

Katru reizi, pirms doties iepirkties, Arnicāni sastāda iepirkumu sarakstu un tad izvēlas traukus, kuros pirkumus ievietot. Piemēram, mazgāšanas līdzekļus beziepakojuma veikalos iepilda līdzpaņemtā burciņās. Pārtikas produktus ievieto pašu šutos masiņos. Turklāt mūsdienās to izdarīt kļūst arvien vienkāršāk, jo bez iepakojuma veikali kļūst arvien populārāki. Tie saradušies, kā sēnes pēz lietus.

Kad uzsākuši dzīvi bez atkritumiem, to paveikt bijis krietni vien apgrūtinošāk. Klasiskā aktritumu vai miskastes maisa Arnicāniem nav. Organiskos atkritumus izmet komposta kastē, kas turpat pagalmā ierīkota. Pārējos šķiro, bet klasisko atkritumu konteineru viņi izved reizi trīs mēnešos bet arī tad tas piepildīts par vienu trešdaļu. tajā nonāk vienreiz lietojamās ekoloģiskās autiņbiksītes un tie atkritumi, ko nevar sašķirot.

Pašu šūti maisiņi, burku un burciņu rindas, pašu gatavoti tīrīšanas līdzekļi un vannas istaba bez šampīnu un skaistumkopšanas līdzekļu kalniem ir Arnicānu ikdiena. Laura vedina mūs uz vannas istabu, kur iepazīstina ar plauktiņu, kurā sarindoti stāv toverīši ar paštaisītu sejas toneri no rožūdens,  sausais šampūns, zobu pasta, ko pašu gatavo.

Laura
dalās ar saviem atklājumiem

Cēsīs esam atraduši vienu saimniecības preču veikaliņu, kurā var nopirkt tualetes papīru bez iepakojuma.

Visu pērkot bez iepakojuma abi nonākuši pie atklājuma, ka lietu vajag mazāk un tā abu dzīvē ienācis minimālisms. Filozofija, kas tagad pārņēmusi Arnicānu dzīvi un prātu. Laura gan smej, ka vēl tikai mācāsturēt plauktus tukšus un nepiegrūst māju ar mantām, par kuru vajadzību un nepieciešamību nav pārliecināti.

Laura
minimālisma piekritēja

Es esmu liela krājēja, vācēja, man patīk staigāt pa humpalām, krāmu veikaliem un pirkt visādas smukas vāzītes, šķīvīšus un citas skaistas lietas. Rezultātā bijām pievākuši māju pilnu ar lietām, kas bija skaistas, bet mēs tās neizmantojām.

Pagrieziena punkts bijis trīs mēnešu ceļojums uz Meksiku, kad nācies visu iedzīvi sapakot kastēs. Atgriežoties Arnicāni nolēmuši plauktos likt tikai tās lietas, bez kurām ikdiena nav iedomājama.

Laura
minimālisma piekritēja

Mēs mācāmies turēt plauktus un vispār māju tukšu.

Andis norāda, ka nav obligāti kaut kur jāaizbrauc uz ilgu laiku, lai saprastu, ko patiešām ikdienā vajag, bet bez kā var iztikt.

Andis
minimālisma piekritējs

Var uztaisīt pārvākšanās ballīti, kad visas mantas saliek kastēs.  Tad nākamo trīs mēnešu vai mēneša laikā ņem no kastēm tikai to, kas ir nepieciešams. Pēc noteiktā laika visu, kas palicis kastēs, neskatoties, kas tur ir iekšā, atdod labdarībai vai vienkārši izmet.

Kādi ir minimālsima un bez atkritumu dzīves ieguvumi? Arnicāni atbild nedomājot-ietaupīts laiks un nauda, kas atliek priekam. Viņu gadījumā tā ir ceļošana, jo visi trīs ziemu pavadījuši Meksikā.

Andis
minimālisma dzīves piekritējs

Mūsu dzīvesveids ar minimālismu un zero waste palīdzēja izveidot uzkrājumus. Mums bieži cilvēki jautā, ja reiz nepērkat visādas lietas, arī mēbeļu mums ir maz, tad, ko darāt ar to naudu, kas paliek pāri? To mēs atvēlam ceļošana un trīs mēnešus nodzīvojām Meksikā.

Uz Meksiku jaunā ģimene devās ar savām kafijas krūzēm, ūdens pudelēm, ēdienu traukiem un  maisiņiem, tā neatstājot aiz sevis atkritumu kalnus arī ceļojuma laikā.