“Viņu sauc par čurājošo puisēnu”! Kas kāro Jēkabpils mēra krēslu pēc apvērsuma?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

34 komentāri

Astoņi Jēkabpils deputāti nolēmuši veikt politisko apvērsumu: pieprasa sasaukt ārkārtas domes sēdi mēra Raivja Ragaiņa (LZP) gāšanai. Dumpinieciskā astotnieka priekšgalā izvirzījies pašreizējais vicemērs Aivars Kraps (GKML), kurš vēlas nomainīt Ragaini mēra krēslā. Jēkabpiliešiem gan spilgtā atmiņā ir Krapa izdarības pilsētas azartspēļu zālē, kur savulaik viņš deputāta godu aptraipīja, čurājot uz grīdas, kā ziņoja aculiecinieki, iespaidīgā alkohola reibumā. Kamēr daļa jēkabpiliešu bažījas, vai Kraps ar šādu reputāciju ir cienīgs būt mērs, tikmēr citi, tai skaitā politikas vērotājs, uzskata, ka apvērsums traktējams kā gāztās varas ar ilggadējo mēru Leonīdu Salceviču (JRP) priekšgalā centieni atgūt ietekmi.

Potenciālā jaunā mēra Aivara Krapa izdarības Latviju satricināja 2013. gadā pēc tam, kad aculiecinieki ziņoja par redzēto Jēkabpils spēļu zālē. Arī tolaik Kraps bija Jēkabpils vicemērs. Bez Tabu un citi mediji jau savulaik citēja aculiecinieka teikto.

Aculiecinieks par spēļu zālē redzēto (2013. gads)

Ievēroju, ka Kraps atradās pamatīgā dzērumā, es pat teiktu “komā” un jau diezgan ilgu brīdi. Kad ienācu spēļu zālē, viņš jau klanījās pie aparāta. Kādu brīdi tur atrados, un tad pēkšņi dzirdēju, ka kaut kas līst. Sākumā domāju, ka kaut kāda ūdens caurule plīsusi, bet tad paskatos – izvilcis savu mantību un turpat pie aparāta laiž. Es domāju – nu var jau pievemt vai ko, bet šāda cūcība ir ārprāts. Bārmene sadzirdēja, tad apsargs arī ieraudzīja, un sākās tracis. Ieradās apsardze un policija. Kad devos prom, Kraps atradās pie bāra letes, bet apsardze skaļi protestēja, norādot: “”Vienotības” deputāts, visatļautība!” uz ko Kraps teica, ka nevajagot tik skaļi reklamēt.”

Kraps: Eju uz priekšu, pagātni neatceros

Pēc apkaunojošās rīcības par Krapu šokēti bija arī partijas biedri no “Vienotības”. Partijas Ētikas komisija lūdza Krapu nolikt deputāta mandātu. Kraps gan to darīt atteicās, bet bija spiests izstāties no Vienotības.

Bez Tabu Jēkabpils ielās uzklausa vairākus iedzīvotājus, kuri saka, ka ir pret varas maiņu un Krapu kā pilsētas vadītāju.

“Godīgi sakot, viņu sauc par čurājošo puisēnu, jo viņš, spēlējot aparātus, izdarīja to. Nezinu, man tas viss nepatīk,” kritiska ir iedzīvotāja Irina

“Tas tautā paliks uz mūžiem. Man kā jēkabpilietim negribas, lai Jēkabpils asociējas ar tādām izdarībām,” tā jēkabpilietis Rolands

Pašreizējais vicemērs Aivars Kraps gan saka, ka negribot skatīties pagātnē, esot tendēts tikai uz nākotni. Deputāts uzskata, ka jēkabpilieši viņam piedevuši.

Aivars Kraps
Jēkabpils vicemērs, kurš vēlas iesēsties mēra krēslā

Šajā periodā, kopš es pasludināju, ka mēs mainām varu, protams, negatīvisms smeļas pāri visām iespējamām vietām. Tomēr mani uzmundrina simtiem telefona zvanu, īsziņu. Saka: “Turies, strādā! Mēs par tevi!” Katrs dzīvē var kļūdīties. Es jau atvainojos. Ja kāds vēlas, lai es, teiksim tā, pakārtos, ziniet – es nepakāršos. Es eju uz priekšu, es neatceros pagātni. Gribu iet uz nākotni, gribu darīt labu pilsētai. 2017. gada [pašvaldību] vēlēšanas bija atskaites punkts. Tad man deva mandātu no jauna. Es no savas partijas [“Gods kalpot mūsu Latvijai”] saraksta startēju kā pirmais numurs, es biju mēra amata kandidāts, piedalījos debatēs. Ja mani izsvītrotu, tad es liktu punktu politiķa karjerai, bet man uzticēja mandātu. Ja man tagad piedāvā tādu iespēju, kāpēc man no tās atteikties?

Politoloģe Ilga Kreituse uzskata, ka šis gadījums, kad politiķa ambīcijas uz pilsētas vadītāja amatu ir spēcīgākas par ētikas principiem, pierāda, ka morāle un ētika politiķiem nereti ir svešas. Kreituse met akmeni arī Jēkabpils vēlētāju dārziņā.

“Diemžēl Latvijas iedzīvotājiem ir ļoti īsa morālā atmiņa. Mēs piedodam visādus grēkus. Ja pieļaujam, ka, piedodiet par izteicienu, “čurājošais puisēns” kļūst par cilvēku, kurš nosaka kārtību pilsētā, tad man gribas izteikt nožēlu par Jēkabpils vēlētāju, kurš to ir pieļāvis,” viedokli pauž politoloģe Kreituse.

Apvērsums argumentēts vai pēc varas skumst “vecā gvarde”?

Aivars Kraps stāsta, ka par pašreizējā mēra Raivja Ragaiņa gāšanu astoņi no 13 domes deputātiem vienojušies neformālās sarunās pie kafijas tases. Vicemērs arī teic, ka šāds lēmums pieņemts divu iemeslu dēļ: pašreizējā domes vadība nekomunicējot ar pārējiem deputātiem, proti, par pašvaldībā notiekošajiem procesiem netiekot pilnībā informēti nedz pozīcijas, nedz arī opozīcijas deputāti. Otrkārt, domes vadītājs neesot pietiekami aktīvi iesaistījies pašlaik aktuālajā teritoriālās reformas procesā, nenotiekot komunikācija arī ar apkārtējo novadu vadītājiem un iedzīvotājiem.

Aivars Kraps
Jēkabpils vicemērs, kurš vēlas iesēsties mēra krēslā

Teikšu par sevi personīgi. Mani neapmierina domes priekšsēdētāja komunikācija ar deputātiem, personīgi arī ar mani. Nav nekādu aktivitāšu sakarā ar novadu reformu, kas, manuprāt, pilsētai ir ļoti liels izaicinājums. Par to, kā dzīvosim pēc reformas, cik būsim lieli un bagāti, bija jādomā un jāstrādā jau kādu laiku atpakaļ. Tagad te strādājot redzu, ka nav darba. Cilvēki sēž kā uz čemodāniem. Divu gadu laikā notiek tādas reformas, kuras neviens īsti nesaprot. Tam tiks pielikts punkts. Notiks aktīva darbība pie novadu reformas. Man būs konkrēta vīzija, kā mēs attīstām pilsētu. Konkrēti darbi, nevis “bla, bla, bla” frāzes.

Taujāts, kāpēc pats nevarēja rosināt darbus, esot augstajā un atbildīgajā amatā, Kraps atbild: “Man to neļāva darīt.”

Pašreizējais Jēkabpils mērs noraida pārmetumus. Kā uzskata Ragainis un uzklausītie iedzīvotāji, apvērsumu virza vecā vara ar pēc vēlēšanām no mēra krēsla gāzto Leonīdu Salceviču priekšgalā. Pirms Ragaiņa Salcevičs pilsētu vadīja 20 gadus.

Raivis Ragainis
Jēkabpils mērs

Šis grupējums grib tikt atpakaļ [pie varas]. To viņi ir teikuši visu laiku. Lai gan esam spieduši ar viņiem rokas un teikuši, ka strādāsim un ka viss ir kārtībā, tomēr ir šāds rezultāts. Tie apvainojumi, ko viņi vērš pret mani, ir pilnīgas muļķības. Uzskatu, ka apgalvojumi, ka ar mani nevar runāt un strādāt, ir pilnīgas glupības. Šis kabinets vienmēr ir atvērts jebkuram, kurš vēlas runāt. Es vienmēr esmu teicis – ne jau politika ir netīra, bet gan cilvēki, kuri veido politiku. Es nekad neesmu bijis ar mieru piekrist kompromisiem tikai tāpēc, lai noturētos pie mēra krēsla. Neesmu ar mieru piekrist iekšējiem kompromisiem, ja tie kaitē iedzīvotājiem. Šie kolēģi šo divu gadu laikā jau vairākkārt centušies savākt parakstus, lai veiktu apvērsumu. Varu godīgi pateikt, ka uz šo brīdi man uzzvanījuši gandrīz visu tuvo novadu vadītāji, izteikuši atbalstu. VIņi ir pārliecināti, ka darām visu tā, kā tam jābūt.

Ragainis nekomentē briestošā apvērsuma flagmaņa Krapa reputāciju, sakot vien, ka “tas ir viņa goda jautājums”. Ragainis uzsver, ka salīdzinoši īsā pilsētas vadīšanas laikā ar komandu esot ieviesuši kārtību kapitālsabiedrībās.

Politoloģe Kreituse apvērsumā arī saskata “vecās gvardes” tiekšanos pēc varas.

34 komentāri