“Vīns plūst mūsu dzīslās asiņu vietā!” Gruzīni pasaulei pierāda, ka dzīvo zemē, kur radies vīns

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

0 Komentāru

Bez Tabu ciemojas Gruzijā, kur Gruzijas vīnziņu asociācijas prezidenta aicināti, esam klāt Pasaules vīnziņu jeb someljē asociācijas ģenerālā asamblejā. Ņemot vērā, ka sabraukuši visas pasaules “spicākie” vīna zinātāji, gruzīni iepazīstina ar savas zemes lielākajiem dārgumiem.

Nonākot Tbilisi, kur notiek pasaules vīnziņu asociācijas ikgadējā ģenerālā asambleja, “Bez Tabu” jūtas kā nonākuši pavisam citā pasaulē. Cilvēki, kuriem vīns ir kaislība, aizrautība un dzīvesveids, kas prasa milzum daudz zināšanu par šo dzērienu. Tas ir neticami, iepazīt Gruziju līdz ar pasaules “spicākajiem” vīnziņiem.

Gruzijas vīnziņu asociācijas prezidents, izmantojot šo mirkli, sarīkojis gruzīnu dokumentālās  filmas “Prime Meridian of Wine” pirmizrādi, pasaules vīnziņu augstākajai sabiedrībai.  Viens no filmas skatītājiem ir Latvijas vīnziņu asociācijas prezidents Jānis Kaļķis: “Filma ir par Gruziju, par tās vēsturi, par Gruzijas vīna vēsturi.  Mēs visi ļoti labi zinām, ka Gruzija ir vīna darīšanas šūpulis.”

Filma ir lieliska iespēja pasaulei, ka Gruzija ir valsts ar senu vīna darīšanas vēsturi un ka tā ir zeme, kurā vīns joprojām ir ārkārtīgi svarīgs dzīves un kultūras elements.

Jānis Kaļķis:”Gruzija ir viena no valstīm, kur ir visvairāk vīnogu šķirņu, tā viņu vīnu pasaule ir ļoti plaša. Pasaulē par Gruzijas vīnu domā ļoti stereotipiski, ka Gruzijas vīnam jābūt lētam, tos vajag daudz, un tie ir no zemākiem plauktiem. Taču gruzīni ir pierādījuši, ka ir spējīgi gatavot izcilus vīnus.”

Filma, kurai beidzoties vīnziņi, kājās stāvot, aplaudē, ir Gruzijas slavenākās režisores, Kannu festivāla laureātes un Oskara nominantes  Nanas Džordžadzes sadarbības rezultāts ar Gruzijas vīnziņu asociācijas prezidentu, kurš ir arī ģimenes vīna darītavas īpašnieks Šalva Khetsuriani: “Viss sākās ar 16 lappusēm, kuras rakstīju astoņus gadus. Tas bija mans stāsts par vīnu. Kad uzrunāju režisori, izlasījusi viņa teica, lai dodu to scenāriju viņai,, un tā tapa filma, bet kļuvu par filmu producentu… uzreiz pēc vīna producenta…, es, protams, jokoju. Kas nu es par producentu.”

Filmā ar vīna dzimteni Gruziju iepazīstināti vīnziņi dodas svētku vakariņās, kur pie smalki klātiem galdiem bauda ne tikai gruzīnu lepnumu – vīnu un ēdienu, bet arī dziesmu un deju. Svinīgo vakariņu laikā pasaules vīnziņus ar Gruzijas deju un dziesmu iepazīstina valsts tautas deju un dziesmu ansamblis “Rustavi”. Vīru dziedājums skar klātesošo sirdis, uzrunājot sirds mūzikā, bet deja izraisa skaļas ovācijas. Gruzīnu karstasinīgums, kas izpaužas dejā ir no senčiem mantots, jo kā smej paši gruzīni, tad viņiem asins vietā tek vīns.

Foto

0 Komentāru