”Viņi pat nav atvainojušies!” Brauciens ”Lux Express” autobusā uz mūžu maina rīdzinieces dzīvi

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

6 komentāri

Tatjana bija viena no 26 ”Lux Express” pasažieriem, kuri pirms trīs gadiem no Rīgas devās uz Sanktpēterburgu. Brauciens uz kursiem Krievijas pilsētā aprāvās Igaunijā, kur autobuss avarēja.

12 pasažieri tika aizvesti uz slimnīcu, Tatjana bija viena no diviem vissmagāk cietušajiem. Pasažiere trīs gadus regulāri dodas pie mikroķirurgiem un pārcietusi jau vairākas operācijas. Arī pirms tikšanās ar “Bez Tabu” Tatjana no mikroķirurga uzzinājusi, ka būs nepieciešama vēl vismaz viena operācija. Speciālisti gan norādījuši, ka labā roka nekad vairs nebūs spējīga funkcionēt kā iepriekš.

Oktobra sākumā Jelgavā sākta krimināllietas izskatīšana pret autobusa šoferi. Tatjana vēlas vērst sabiedrības un pārvadātāju uzmanību uz to, ka autobusu šoferi joprojām ceļu satiksmē nereti uzvedas agresīvi un pārgalvīgi.

Tatjana
Smagi cietusi avārijā

Tajā naktī sniga, bija putenis. Es pamodos no tā, ka sievietes kliedz. Sākām kaut kur lidot. Autobuss apgāzās uz sāniem un vēl nedaudz slīdēja, tad bija trieciens, un viss apklusa. Es biju piesprādzējusies, paliku savā sēdvietā. Mana roka trāpījās starp zemi un autobusu. Es to uzzināju tikai pēc tam.

Negadījumi visbiežāk notiekot gada tumšajā periodā. Nedaudz vairāk nekā nedēļu pēc tam, kad avarēja autobuss, kurā bija arī Tatjana, Igaunijā avarēja vēl viens ”Lux Express” autobuss. Tatjana stāsta, ka līdz pat šim brīdim no uzņēmuma vadības nav saņēmusi atvainošanos par notikušo avāriju.

“Bez Tabu”, nosūtot e-pastu, sazinājās ar ”Lux Express”, taču atbildi, vai un kādi uzlabojumi veikti pasažieru drošības uzlabošanai, tā arī nesaņēma. Pēc divām dienām “Bez Tabu” saņēma zvanu no sabiedrisko attiecību aģentūras darbinieces, kura norāda, ka pārstāv ”Lux Express”. Pat trīs gadus kopš traģiskās avārijas Igaunijā ”Lux Express” joprojām nav apmācījis Latvijas šoferus, kā rīkoties melnā ledus gadījumā.

”Apmācības par drošu braukšanu ir katru gadu, pilnīgi visi šoferi ir saņēmuši instrukciju, arī mācības par braukšanu melnā ledus apstākļos ir ietvertas programmā, tās šobrīd tiek primāri organizētas Igaunijā,” atklāj uzņēmuma pārstāve Aiva Eiduka.

Autotransporta direkcijas dati liecina, ka trīs lielākie pasažieru pārvadātāji Latvijā trīs gadu laikā iekļuvuši 50 ceļu satiksmes negadījumos, kuros bijuši daži cietušie. Valsts policija 3 gadu laikā reģistrējusi vairāk nekā divus tūkstošus negadījumu, kuros iesaistīti autobusi. Autobusu vadītāji visbiežāk sodīti par drošības jostu neizmantošanu, kā arī ātruma pārsniegšanu.

Direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš norāda, ka jebkurš pārvadātājs, rupji pārkāpjot noteikumus, riskē ar licences zaudēšanu. Katrs gadījums tiek izvērtēts, šajā gadījumā abi negadījumi notika Igaunijā.

Sūdzību gadījumā jāvēršas Autotransporta direkcijā.