”Viņa ne vien izbūvējusi pirti, bet tās telpas arī izīrē svešiem cilvēkiem!” Kašķis Pārdaugavā jeb latvietis latvietim latvietis

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

3 komentāri

Pārdaugavā ir kāda ēka, kura pēc ārējā izskata ne ar ko neatšķiras no citām, bet iekšienē notiekošie, mājas iedzīvotāju aprakstītie notikumi raisa aizdomas par iespējamām nelikumīgām darbībām. Kāda mājas iedzīvotāja esot nelikumīgi aizņēmusi teju pusi ēkas pagraba, kurās izbūvē nelegālu pirti.

Skatītāju piesauktā ēka atrodas Mazajā nometņu ielā. Trīs stāvu ēka, klusā vietā, bet skatītāju aprakstītie notikumi absolūti nav saucami par klusiem.

Anonīma skatītāja

”Vēlos ziņot, ka mūsu mājā viena no mājas iemītniecēm ir piesavinājusies mājas koplietošanas telpas, tur izremontējusi, ierīkojusi pirti. Šīs telpas viņa regulāri izīrē citiem cilvēkiem, bet tā vispār skaitās kā pagrabs un būtu jābūt pieejamam visiem mājas iedzīvotājiem! Gribētu noskaidrot, vai tas vispār ir likumīgi? Vai var piesavināties telpas pagrabā, ierīkot pirti un izīrēt citiem cilvēkiem?”

Kad “Bez Tabu” ierodas piesauktajā adresē, uz ātru aci lūkojot, nav iespējams noteikt, kur atrodas telpas, par kurām nu izcēlušās domstarpības. Uz pagraba stāvu sētas pusē ved vienas duravas, kuras rotā uzraksts “Direktors”, bet tās ir slēgtas. Kā vēlāk noskaidrojas, aiz tām arī slēpjas telpas, kuru lietojums kādam mājas iemītniekam liekas nepareizs. Par telpu atrašanos “Bez Tabu’ apstiprinājumu gūst no kādas mājas iedzīvotājas pēc tam, kad apstaigāta teju visa māja, meklējot kādu dzīvu dvēseli.

Mājas iedzīvotāja

”Jā, tādas telpas ir, bet es nekad tajās neesmu bijusi. Viņa (telpu izmantotāja) skraidīja pa visādām iestādēm un vāca atļaujas. Pirms tam tur bija žurku pilna mēslaine. Es nesaprotu, kuram viņa nu ir patraucējusi?”

“Bez Tabu” izdodas sazināties arī ar telpu turētāju, kura, kā izrādās, ir arī tāda kā mājas vecākā. Uz tikšanos ar “Bez Tabu” viņa uzreiz nenāk, sakot, ka ilgi jāmeklē dokumenti, tos atrādīt viņa piekrīt nākamajā dienā. Tas notiek. Viņai ir dokumenti, kas pierāda, ka citi mājas iedzīvotāji ir viņai atļāvuši izmantot pagraba telpas, bet tās renovētas kā dizaineru darbnīca. To apliecina 2004. gadā izdots Rīgas būvvaldes telpu pieņemšanas akts, bet nekur nav ne pušplēsta vārda par ierīkotu pirti.

Bez Tabu: Vai pirts telpa kaut kur dokumentos parādās?

Sieviete: Diemžēl nē, jo to izbūvēja pēc tam, kad visas citas telpas bija izremontētas. Mēs jau sen dienas to vairs neizmantojam, tajā telpā ir saliktas mantas. Kā noliktavā.

Edgars Butāns
Rīgas būvvaldes pārstāvis

”Šajā gadījumā ir divi risinājumi. Ja mūsu inspektori konstatēs, ka pirts, saunas telpa ir, tad tā būs vai nu jālikvidē, vai arī jāizstrādā jauns, likumiem atbilstošs projekts.”

Rīgas būvvaldē atklāj, ka arī iestāde ir saņēmusi iesniegumu par to, ka attiecīgajās telpās ierīkota pirtošanās vieta un tuvākajās dienās turp dosies pārbaudēs. “Bez Tabu” jautā arī ugunsdzēsējiem, vai ar viņiem attiecīgas telpas ierīkošana nav jāsaskaņo.

VUGD atbilde

”Jautājums par saunu izbūvi pagrabstāvā ir jāadresē būvvaldei, kur nepieciešams saskaņot pārbūves projektu. VUGD atzinuma nepieciešamību noteiks būvvalde, t.i., VUGD saskaņojums būs nepieciešams gadījumos, ja sauna atrodas tādā ēkā, kas ir augstāka par pieciem stāviem – kad pirms objekta nodošanas ekspluatācijā būs jāsaņem atzinums.”

Gods kam gods, būvvaldes inspektori ir apsekojuši ēku. Secinājumi? Viņu atzinums ir tāds, ka attiecīgās saunas telpas izbūve nav bijis nepieciešams speciāli saskaņot, jo tās iekārtošanas laikā nav veikti tādi darbi, kuriem būtu nepieciešams papildu projekts. Kundzei vienīgi būs jāiesniedz vai nu esošs, vai arī jauns sertificēta elektriķa vērtējums par to, vai elektriskā saunas krāsniņa neietekmē kopējo mājas elektropatēriņu.

Foto

3 komentāri