“Viegli nozog arī no balkoniem!” Šogad satraucoši rosīgi velosipēdu zagļi. Ko darīt?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

Vērojams augsts velosipēdu zādzību skaita pieaugums. Šogad reģistrēti jau 267 velosipēdu zādzības gadījumi, kas ir par 38 gadījumiem vairāk nekā pērn šajā laika periodā, ziņo apdrošinātāji, atsaucoties uz Valsts policijas informāciju. Bez Tabu tiekas ar likumsargu un velo ekspertu, lai noskaidrotu, kā pasargāt savu minamo. Tāpat žurnālisti dodas uz leģendām apvīto krāmu tirgu ”Latgalīte”, kur meklē zagtus velosipēdus.

Valsts policijas (VP) pārstāvis Sergejs Smirnovs brīdina, ka visbiežāk velosipēdi tiek nozagti minamo saimnieku vieglprātības dēļ.

Sergejs Smirnovs
Valsts policijas pārstāvis

Nereti velosipēdus atstāj nepieslēgtus vai nedroši pieslēgtus. Pat domājot, ka nekas slikts nenotiks, ieskrienot veikalā uz dažām minūtēm, velosipēdus nozog. Zaglis pamana velosipēdu, apsēžas uz tā un aizbrauc. Arī kāpņu telpās, pat ja durvīm ir kods, nevajadzētu atstāt velosipēdu. Zaglis var iekļūt. Velosipēdus viegli nozog arī no pirmā, otrā stāva balkoniem. Arī privātmāju pagalmos, privātās teritorijās nozog. Zagļi pārsvarā ar to tikai nodarbojas. Pavada brīvo laiku, pieskatot pilsētā brīvos velosipēdus un zogot tos.

Bez Tabu komanda ierodas leģendām apvītajā Rīgas krāmu tirgū ”Latgalīte”, kur cer sastapt kādu zagto velosipēdistu tirgoni. Tirgus tālākajā galā jau gadiem ilgi rosās tirgotājs, kurš velosipēdus un to rezerves daļas sakrāvis ļoti lielā daudzumā. Uzrunātais tirgotājs stāsta, ka viņa sortimentā nav zagtu minamo, noliedz, ka arī citi kolēģi ”Latgalītē” tirgo zagtas mantas. Gluži pretēji – pārdevējs stāsta, ka tirgū mēdzot ienākt zagļi, kuri no viņa ik pa laikam nočiepj velosipēdus.

“Latgalītes” velosipēdu magnāts

Te tikai kāds var aizstumt un nospert. Tā aizvakar notika. Nospēra riteni. Kas tu domā, ka mēs kādi izņēmumi? Arī no mums te zog. Es ne no viena nezogu, bet no manis paņēma. Katru dienu nozog. Nozaga arī pirms trim dienām. Pat [nelegālās] cigaretes te nevar nopirkt, jo kameras visur. Ja gribi nopirkt zagtu riteni, tad tev jāpasūta no narkomāniem. Ne tikai Latgalītē, arī tev kaimiņos tāds var būt. Pie Latgalītes vārtiem ārpusē varbūt tādus var nopirkt.

”Latgalītes” velosipēdistu magnāts stāsta, ka divriteņus viņam piegādā no velo lielvalstīm, kur šie minamie jau izmesti mēslainē. ”Bet tā ir, mēs te pārdodam, cilvēks var restaurēt. Mūsdienās ir tā, ka jo vecāks velosipēds, jo stilīgāk,” teic pārdevējs.

VP pārstāvis Sergejs Smirnovs iesaka velosipēdu īpašniekiem reģistrēt savus minamos Ceļu satiksmes drošības direkcijas sistēmā. To bez maksas var izdarīt šeit. Tas atvieglojot policistiem darbu, ja jāmeklē nozagtais divritenis.

Ne visi Rīgas ielās uzrunātie velosipēdisti aizdomājas par drošības risinājumiem, atstājot minamo jebkur.

Noskatoties sižetu, uzzini, kādus drošības risinājumus iesaka un kādus vērtē kā nederīgus eksperts.