Vēlies mainīt dzīvi? Sakārto skapi jeb kā kārtot māju tā, lai to vairs nevajadzētu darīt

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

Pievienot komentāru

Kārtība – stāvoklis, kad ikviens priekšmets ir savā vietā. Tāda ir vārda kārtība definīcija, bet katram šis vārds  “kārtība” nozīme ko citu. Šobrīd, laikā, kad aktīvi runājam par apkārtējās vides sakārtošanu, “Bez Tabu” iepazīstina savus skatītājus ar metodi, kas ieguvusi pasaules slavu- KonMari kārtošanas metodi. Japānietes Marijas Kondo kārtošanas process pamazām pārņem visu pasauli un šobrīd aktīvu uzvaras gājienu svin arī Latvijas mājās. Iepazīsimies ar Danu, kura pati sevi sauc par Dana ar kasti, kura ar  japānietes radīto mājas kārtošana “aplipina” latviešus.

Kārtība Danai nozīmē iekšējo brīvības sajūtu. Turklāt kārtība, par kuru runā Dana ir īpaša ar to, ka katrs priekšmets mājā rada prieku, un vēl, mājā dzīvojošie zina, kā kārtību uzturēt. Tā ir īsta kārtības maģija.

Tā gan nav bijis visu Danas mūžu, lai arī pati sevi sauc par apsēstu ar kārtību, izpratne mainījusies nesen. Agrāk viņa domāja, ka kārtīgi ir tad, ja ir skaisti, ja ārējās redzamās virsmas ir sakārtotas, tātad tā ir kārtība.  Šobrīd viņa ļoti labi zina, ka kārtība tā nav tikai glīti sakārtota mājas redzamā daļa.

Dana
atklājusi kārtošanas maģiju

Kārtīga māja ir tā, kur sakārtota pagulte, patrepe, šķūnītis, arī kosmētikas maks un rokas somiņa. Tā ir tā ideālā kārtība, uz ko vajag tiekties.

Pie šādas sajūtas Dana nonākusi, pateicoties kārtības ieviesējai no Japānas Marijai Kondo, kura izveidojusi KonMari kārtošanas metodi, kas pierāda, ka kārtošana ir kaut kas vairāk par mehānisku priekšmetu pārbīdīšanu.

Dana
meitene ar kasti

KonMari metode ir pirmais solis, lai sakārtotu savu dzīvi.

Te noteikti katrā no mums ierunājas skeptiķis, sakot, ka kaut kas tāds iespējams cilvēkiem bez bērniem. Tomēr arguments, ka ģimenei ar bērniem kārtību panākt nav iespējams, nestrādā, jo piemēram, Agnese ir divu bērnu mamma, ar suni kaķi un vīru, dzīvo simt kvadrātmetru lielā dzīvoklī ar daudz dažādām lietām. Un viņa droši zina, kā mainās dzīve pēc mājas sakārtošanas. Tas notiek pat tiktāl, ka ģimene mainījusi iepirkšanās paradumus un šobrīd dzīvo pēc principa – mazāk ir vairāk.

Agnese
divu bērnu mamma, kura sakārtojusi māju

No sākuma ir grūti. Esmu cilvēks, kuram gribas visu krāt. Man šķiet, ka visu vajag,  ka viss kaut kad noderēs. Tad, kad pieslēdzās Dana un es sāku visu likt pa plauktiņiem, palika vienkāršāk. Galva sakārtojās.

Agnese ir dzīvs piemērs tam, ka, sakārtojot iedzīvi, sakārtojas un mainās dzīve, ikdienas paradumi attiecībā uz lietām, kas patērētāju sabiedrībā nav mazsvarīgi.

Agnese
divu bērnu mamma

Agrāk mēs neizgājām no veikala bez  jaunas rotaļlietas. Tad tagad mēs labāk nopērkam vienu bumbieri vairāk. Tas izklausās jocīgi,  bet esam nonākuši līdz tādam posmam dzīvē, kad  man liekas ir vieglāk nepirkt tik daudz jaunu lietu.

Lai pie tā nonāktu, sev mājas kārtošanas laikā jāuzdod viens vienīgs, bet ļoti svarīgs jautājums.

Dana
aizrāvusies ar kārtošanu

Pamatjautājums, kuram ir jāiziet cauri atkal un atkal-  vai tas man rada prieku.  Sakārtotā mājā ikviens priekšmets rada prieku. Arī zobu birste, grīdas uzkopšanas piederumi un arī zupas katls.

Tas var šķist mulsinoši un sākumā grūti pieņemami, bet, lai uzskatāmi demonstrētu, kā tas strādā, Dana iesaka sākt ar skapja kārtošanu. Starp citu, mājas kārtošana pēc KonMari metodes allaž uzsāk ar skapja, proti apģērba kārtošanu. Un notiek tas gaužām vienkārši – izliekot visu, jā, pilnīgi VISU savu apģērbu redzamā vietā.

Dana
aizrāvusies ar kārtošanu

Tu uz šo kaudzi paskaties, pabrīnies, piedzīvo mazu šoka terapiju. Nezinu nevienu, kurš to drēbju kaudzi ieraugot būtu varējis iedomāties, ka tā būs tik milzīga. Tas allaž ir šoks. Tiesa brīnīties un šokēties nav ilgi laika, ar to drēbju kaudzi jātiek galā stundas laikā.

Tā jāsadala divās kaudzēs. Vienā būs apģērbs, kas paliks, otrā, tas, kas no mājām ceļos prom. Vienalga vai labdarībai, patversmēm, katrā ziņā, apģērbs, kas mājā nepaliek, var turpināt dzīvot savu dzīvi, tikai citur.

Dana
par šķirošanas procesu

Katru priekšmetu paņemot rokās, atbildi uz vienu jautājumu: “Vai tas man rada prieku?” Šo jautājumu var pārfrāzēt, vai tas atbilst tam, kādu es sevi iztēlojos ar šo apģērbu. Mēģini paskatīties tā, it kā tev šis apģērbs radītu prieku.

 

Ir atsevišķas apģērbu kategorijas, ko nedrīkst izmest – tās var būt darba drēbes, formas tērps, ziemas jaka. Arī tādos brīžos jāskatās uz šo apģērbu, tā, it kā tas radītu prieku.  Svarīgi šai brīdī ieraudzīt, ko šis apģērbs labu valkātājam, proti, Tev pašam dod.  Danas pieredze liecina, ka parasti tās drēbes, par kurām šaubās, nonāk pie tām, kas mājās nepaliek.

Kad šķirošana beidzas, tās drēbes, kuras atstāj mājas, pēc iespējas ātrāk patiešām arī fiziski jādabū prom. Bet ar tām, kuras paliek, uzsāk locīšanas un sakārtošanas darbu.

Te sākas pats aizraujošākais, jo drēbju locīšana ir vienkāršs princips un tās salocītas  nekad vairs neatgādinās kaudzē sakrautas pankūkas. Turpmāk drēbes glabāsies vertikālos klucīšos.

Dana
atklājusi kārtošanas maģiju

Garās bikses loka līdzīgi kā lielākā daļa cilvēku, tikai ar divām mazām niansēm. Vispirms tās izklāj uz grīdas, nogludina ar rokām un pārloka uz pusēm, atstājot mazu gabaliņu galā. Un pēc tam, jau pārlocītās bikses loka trīs daļās. Pārbaude notiek tā, ka apģērbam jāvar nostāvēt salocītam vertikāli. Tieši tāpat loka visus apģērbus.

Ar šo klucīšu metodi salocīt var gan zeķes, gan T kreklus un pat sasodīti nereāli salokāmo palagu ar gumiju. To nodemonstrējusi, Dana mudina ķerties pie darba. Sarūpēt kastes, izšķirot drēbes un salocīt tās pēc KonMari metodes.

Dana
meitene ar kasti

Pirmkārt, kaste palīdz organizēt un grupēt apģērbu. Otrkārt, tev vairs nekad nebūs jākārto viss skapis, tikai atsevišķas kastes.