Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

72 komentāri

Pirms gada un astoņiem mēnešiem pasaulē nāca puisēns vārdā Otto, taču vismaz pagaidām puisēns vēl nesaprot, ka viņa vārds nav iekļauts kalendārā.

Puisēna vecāki Zane un Jānis, izvēloties vārdu pirmdzimtajam, vēlējās, lai tas nav pārāk izplatīts, bet lai labi saskanētu ar uzvārdu. Pētot ģimenes galvas dzimtas koku, atklājies, ka jaundzimušā abi vecvecvecvectēvi bijuši Otto. Tas palīdzējis ģimenei pieņemt lēmumu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pēc dzimšanas reģistrējot puisēnu, nekādas grūtības nesagādāja norādīt izvēlēto vārdu. Vēlāk gan ģimene aizdomājusies, kādēļ viņu izvēlētais vārds – Otto – nav iekļauts kalendārā, taču gluži līdzīgs vārds – Oto – ir iekļauts kalendārā.

Zane
Otto mamma

1940. gadā kalendārā ir iekļauts arī Otto, taču tagad ir tikai vīriešu vārds ar vienu ”t” burtu.

Tas liekas jocīgi, jo Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes statistika liecina, ka Latvijā ir 256 Otto un tikai 191 Oto. Sanāk, ka kalendārā iekļauts mazāk populārs vārds.

Par personvārdu iekļaušanu kalendārā atbildīga īpaša komisija, kas kopā sanāk ik pēc dažiem gadiem. Nākamā reize būs šajā pavasarī, taču Valsts valodas centrā norāda, ka par personvārdu Otto ir diskutēts jau iepriekš un to, visticamāk, tuvākajos gados kalendārā neiekļaus.

Dr. Agris Timuška
Valsts valodas centra galvenais lingvists

Kā zināms, troksneņus ”t” nedubulto, tas neatbilst mūsdienu latviešu pareizrakstībai. Tas tomēr ir vārda Oto variants, visus vārdu variantus mēs arī neiekļaujam kalendārā.

Arguments, ka Latvijā ir vairāk Otto nekā Oto, komisijas noskaņojumu, visticamāk, nemainīs. Galvenais arguments vārda neiekļaušanai kalendārā ir divi blakus esoši ”t” burti, kas neatbilst pareizrakstībai.

TOP komentāri

 • Es
  +24 +17 -7

  Es

  Kas tas par sviestu, ka Latviešu valodā nav vārdu ar diviem vienādiem līdzskaņiem? Un ka tad vārds zellis, dille. Vai tad Ella tagad būs Ela? Vai Bella kļūs par Belu? Kalendārs ir pilns ar tādiem vārdiem. Visticamāk vārds Oto ar vienu T ir radies no kādas krievenes, kura nav zinājusi latviesu valodas pareizrakstību, bet valodniekiem jau vnm vajag telot gudros un piesieties par muļķībām.
 • Vjačeslavs Kataļikovs
  +9 +9 0

  Vjačeslavs Kataļikovs

  Lai tie valodnieki ieskrienās ar galvu sienā. Nemaz nejūtos nomākts un apdalīts ar savu vārdu. Manam vārdam trīs vienā Vjačeslavs - Česlavs - Slaviks 😁 svinu, kad gribu. Un! Man līdzeni uz tiem gudrajiem valodniekiem, lai liek visādus vārdus kalendārā, kā piemēram Kseroks, Printers, utt. 😁 - tas tā humoram.
 • Baiba Kurmis

  Baiba Kurmis

  Beidzot par to runā!
  Mūsu ģimenē arī aug Otto un vārdadienu svinam "kalendārā neierakstīto vārdadienā"
  Kautgan lielu FUJ gribas vērst uz valodniekiem. Jo pirms 4 gadiem kad mūsu Ottiņam bija jau 6 mēneši un gribējām nokārtot pasi mums pateica ka, iesniegumu personas kodam nepieņems, jo neesot pareizs vārds. Kad zvanīju uz valsts valodas centru man visu laiku deva citu numuru kur man esot ar savu problēmu jāvēršās. Tā sazvanot 4 dažādus numurus nonācu pie vienas ļoti nelaipnas kundzes kas tā arī pateica ka Otto neļaus rakstīt. Prasīju, ko ta man uz tiesu iet, atbildēja ja gribu lai eju, bet Otto ar tt nebūs.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl