Sabīne Svitiņa BT

Autors: Sabīne Svitiņa BT

Bez Tabu digitālā satura redaktore. Atbild par raidījuma satura izvietošanu interneta platformās.

Komentāri

Lielās piektdienas priekšvakars jeb Zaļā ceturtdiena. Mēs visi zinām, ko darīt Pūpolsvētdienā, ko darīt Lieldienās, bet noteikti daudzi esam piemirsuši, kas tad īsti jādara Zaļajā ceturtdienā? Kādas bijušas mūsu senču tradīcijas un paražas šai dienā?

Zaļās ceturtdienas rītā meitenēm (pirms saullēkta) ir jāēd medus, tad visi puiši lips kā traki klāt. Vēl Zaļajā ceturtdienā pirms saullēkta vajadzētu doties uz mežu un izkliegties, tad visu gadu balss būs skanīga un patīkama, tāda, ka citi vēlēsies ieklausīties tavā balsī!

No rīta vajadzētu nogriezt pīlādža nūju, apskriet trīs reizes ap māju, lai nekas ļauns netiek klāt!

Šīs visas darbības bija ieteicams veikt jau no rīta, tad tās piepildīsies. Literatūrzinātniece Janīna Kursīte atklāj, ko tu vēl vari pagūt sadarīt šajā Zaļās ceturtdienas vakarā!

Janīna Kursīte

Janīna Kursīte
literatūrzinātniece

Zaļajā ceturtdienā vienstāvu mājas iedzīvotājiem jāpaņem sāls un jāieber kādā trauciņā vai maisiņā. Jāuzkar tas pie jumta, jo senāk tika uzskatīts, ka Zaļajā ceturtdienā pūš aptuveni 40 vēji no visām pusēm, un tad tas sāls der visādai dziedniecībai!

Vēl Zaļās ceturtdienas naktī uz jumta nepieciešams uzlikt olu. Ja tā no rīta nebūs sasalusi, tad senāk uzskatīja, ka būs skaista un karsta vasara, bet, ja tā sasala, tad nebūs laba vasara!

Video

Bet rīt, Lielajā piektdienā, lielākajai daļai no Latvijas iedzīvotājiem ir brīvdiena. Lielajā piektdienā ieteicams izpildīt šādas paražas:

  • Lielajā piektdienā agri no rīta, pirms saules, vai pēc saules vakarā jāiet uz upi mazgāties tekošā ūdenī – tad izzūd visas kaites, sevišķi ādas slimības.
  • Vēl Lielajā piektdienā tiek veikti Lieldienu priekšdarbi: apģērbu gatavošana un greznošanās, Lieldienu ēdienu gatavošana un šūpoļu vietas meklēšana.

Lai visiem priecīgas, skaistas un izdevušās Lieldienas!

Lasi vēl