Vai cīņā ar odiem der visi līdzekļi, un kā tos lietot?

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

Pievienot komentāru
Vai cīņā ar odiem der visi līdzekļi, un kā tos lietot?

Arī šovasar odi nekur nav pazuduši un nākas cīnīties ar nelūgtajiem asinssūcējiem. Veikalu plauktos odu atbaidīšanas līdzekļu ir daudz, un tie ir dažādi. Pircējiem rodas apjukums, kurš tad ir efektīvākais?

Dažādi pretinsektu aerosoli, kvēpināmie līdzekļi, elektriskie aromatizatori vai ultraskaņas atbaidītāji – veikalu plauktos ir viss, taču bieži vien tie nav pietiekami efektīvi pret sīcošajiem kukaiņiem. “Bez Tabu” skatītāja Elizabete vaicāja, kā tad īsti ir pareizi lietot pretodu līdzekļus?

Elizabete

Parasti brīvdabas pasākumos visi pūš sev virsū pretodu līdzekļus. Vieni no galvas līdz kājām, citi tikai nedaudz uzsmidzina uz apģērba, citi pūš tikai uz ādas. Kā tad īsti ir pareizi, un ar ko tie līdzekļi atšķiras?

Sadzīves ķīmijas ražošanas uzņēmuma ”Kvadro”, kas ir arī odu atbaidīšanas līdzekļu ražotājs, direktors Andris Madelis stāsta, kā vislabāk pieteikt karu odiem. Cīņā ar odu armiju izsmidzināmie līdzekļi esot ļoti iedarbīgi un asinssūcēju uzbrukumus spēj veiksmīgi apturēt, vien jāprot pareizi lietot. Līdzekļi jāpūš pietiekami ilgu laiku vietās, ko nenosedz biezs apģērbs un kur odi var piekļūt.  Jāskatās lietošanas instrukcijā, cik ilgi līdzeklis jāpūš, vai paredzēts bērniem, profesionālai lietošanai, vai visai ģimenei, jo sastāvi atšķiroties.

Veselības inspekcijas pārstāvji akcentē, odu aizbaidīšanas līdzekļiem jābūt reģistrētiem LVĢMC, jāskatās, vai tam ir reģistrācijas, inventarizācijas numurs. Ja ir, tad varot droši iegādāties, līdzeklis ir pārbaudīts. Tas esot biocīds. Varot būt brīdinājumi par ietekmi uz veselību.

Andris Madelis skaidro, ka aktīvās vielas odu atbaidīšanas līdzekļa sastāvā varot būt dažādas. Jo aktīvās vielas ir mazāk, jo iedarbības ilgums būs īsāks. Profesionālajiem līdzekļiem aktīvās vielas vairāk. Vidējais iedarbības ilgums ar vidēji lielu aktīvās vielas daudzumu esot četras stundas.

Derot arī ēteriskā eļļa (vislabāk eikaliptu, rozmarīna vai plūškoka) un citas tautas metodes,  piemēram, sasmalcinātas piparmētras, neļķes utt.