Uzdzīvojis ballītēs un pārēdoties cepumus, saņemas sportošanai un “pārcilvēku” triatlonam! Eiropas Sporta nedēļas vēstnesis iedvesmo sākt kustēties

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

0 Komentāru

Ar aicinājumu #piecelies un ikvienam pieejamiem sporta pasākumiem visā Latvijā no 23. līdz 30. septembrim notiks jau septītā Eiropas Sporta nedēļa. Lai arī vairums apzinās, ka regulāra sportošana ir ieguvums veselībai, mazkustīgs dzīvesveids ir ikdiena katram trešajam. Bieža atruna nesportošanai ir laika trūkums. Taču laiku var atrast. To lieliski pierāda Eiropas Sporta nedēļas vēstnesis Mārtiņš Marnauza.  Ikdienas rutīnā ieslīdzis, viņš atrada laiku, lai kritiski novērtētu sevi spogulī, un tur ieraudzītais lika saņemties – sportot. Tieši sportošana kardināli mainījusi viņa dzīvi.

Paralēli IT drošības speciālista darbam Mārtiņš Marnauza ir ieguvis triatlona trenera sertifikātu. Vairākkārt apliecinājis sevi kā dzelzs vīru, daudzviet pasaulē piedaloties Ironman sacensībās, kas ir grūtākais triatlona paveids, ko “pieveikt”, kā uzskata daudzi, pa spēkam ir “pārcilvēkiem”. Izturības sportista talants un iemaņas Marnauzam nebija ieliktas šūpulī. Uz kustību viņu pamudināja kritiska sevis uzlūkošana spogulī jau apzinātā vecumā. Skolas laikā Marnauza aizrāvās ar vieglatlētiku un virves vilkšanu, bet ne tās labākās korekcijas aktīvajā ikdienā ieviesa studiju gadi, kad deva priekšroku uzdzīvei. Arī vēlāk uzsāktās darba gaitas IT nozarē gāja roku rokā ar neveselīgu dzīvesveidu.

Mārtiņš Marnauza
#BeActive vēstnesis

Studiju gados esot Rīgā, notika ballītes ar alkoholiskajiem dzērieniem, kaitīgas izklaides. Sportu nometu malā. Kļuvu ļoti resns. Jutos ļoti slikti. Sākot strādāt, sāku apmeklēt konferences, kur cienāja ar cepumiem. Tāpat kā skolās aizliegta kola, tā konferencēs ar likumu vajadzētu aizliegt cepumus!

Ieraudzītais spogulī 27 gadu vecumā Marnauzam lika saņemties dalībai Rīgas maratona pasākuma ietvaros rīkotajā 5 kilometru distancē. Marnauza atminas, ka, noskrienot dažus kilometrus, šķita ka “aizies pie dieviem”. Tomēr šī pieredze nevis aizgaiņāja vēlmi kustēties, bet gluži otrādi – lika saprast, ka sportošanai jākļūst par ikdienas sastāvdaļu, lai uzlabotu veselību.

Mārtiņš Marnauza
#BeActive vēstnesis

Sāku trenēties. Noskrēju 10 kilometrus, pusmaratonu, vēlāk maratonu un vēl vairākus maratonus. Palika garlaicīgi. Tad pavisam nejauši, pastaigājoties Ventspilī, ieraudzīju triatlonistus. Redzēju, ka džeki rosās. Padomāju – ja viņi var, kāpēc es nevaru? Pieteicos triatlona sacensībām. Izvilku no šķūnīša veco divriteni, nokratīju rūsu, paņēmu skriešanas apavus, peldbikses un nostartēju.

Triatlonists un nu jau arī triatlonistu treneris iedrošinājis pievērsties šim sporta veidam daudzus, aicina triatlonistu saimē ikvienu interesentu. Viņš atgādina, ka triatlonā, kas sastāv no peldēšanas, velobraukšanas un skriešanas, sacensības, tai skaitā amatieru, ir dažādu garumu disciplīnās. Tāpēc ļoti iesaka sākt ar īsākajām. Arī Marnauzas ceļš līdz grūtākajai – Ironman – disciplīnai, kurā jānopeld nepilni četri kilometri, jāminas 180 kilometri un jānoskrien 42 kilometru maratons, bija pakāpenisks. Iesācējiem startējot prieka pēc un veselības uzlabošanai, īsākajās distancēs nepieciešams pieticīgs inventārs: ikdienas velosipēds, peldbikses un skriešanas apavi.

Marnauza norāda, ka, uzsākot aktīvu dzīvesveidu, sportošana nereti “pielīp” arī citiem ģimenes locekļiem un draugiem. Atruna, ka sportošanai nav laika, neiztur kritiku, uzskata Marnauza. Viņš pats dienu iesāk ar rīta treniņu pulksten 6:00, pēc kā ved uz skolu bērnus, kā arī patīkamo ar lietderīgo apvieno no darba brīvajā laikā, iesaistot ģimeni.

Mārtiņš Marnauza
#BeActive vēstnesis

Sestdienas skrējienā mani bieži pavada sieva, minoties līdzi ar velosipēdu. Arī pārgājienus vajag organizēt kopā ar ģimeni. Trenējoties sacensībām, varu aizmīties līdz Pērnavai. Turp automašīnā dodas arī sieva ar bērniem. Galamērķī satiekamies, atpūšamies un visi kopā nu jau ar auto dodamies mājās. 

Marnauza iedrošina ikvienu mainīt paradumus un būt fiziski aktīvākiem. Interneta vietnē apskatāma interaktīva karte ar norādēm uz aktivitātēm visā Latvijā Eiropas Sporta nedēļas ietvaros. Tāpat interesenti aicināti reģistrēties galvenajam pasākumam – pārgājienam, kas norisināsies 25. septembrī Āžu kalna apkaimes Vilkaču mežā Tukuma pusē. Katrs dalībnieks varēs izvēlēties savām spējām atbilstošāko distanci – 7, 14 vai 22 kilometru garumā, savukārt drosmīgākajiem būs pieejams ar dažādiem pārsteigumiem papildinātais un 7 kilometrus garais nakts posms. Reģistrējies pārgājienam un uzzini vairāk par Eiropas Sporta nedēļas ietvaros rīkotajiem pasākumiem šeit.

Eiropas Sporta nedēļa ir Eiropas Komisijas iniciatīva, lai rosinātu sportu un fiziskās aktivitātes Eiropā. Tās ietvaros pavisam 41 Eiropas valstī tiks organizēti jauni pasākumi un izmantotas esošās iniciatīvas, kas jau tagad veiksmīgi īstenotas Eiropas, valsts, reģionālā vai vietējā mērogā. Eiropas mēroga kampaņa mudina eiropiešus būt aktīviem (#BeActive) ne tikai Sporta nedēļā, bet visu gadu.

0 Komentāru