“Un tas bērnam ir jānes uz saviem pleciem?!?” Pirmklasnieka māmiņu šokē mugursomas un tās satura svars

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

7 komentāri

Jaunais mācību gads strauji uzņem apgriezienus, bet tas daudziem arī atklāj dažādas problēmas. Par vienu no tām “Bez Tabu” raksta skolēna māmiņa, kura gan nevēlējās minēt konkrēto skolu.

Sandra
pirmklasnieka māmiņa

Skolas laiks ir sācies. Ir tikai otrā nedēļa, bet jau pirmie satraukumi par bērnu, kurš šogad uzsāka mācības 1. klasē. Palīdzot salikt somu, sapratu, ka tā ir ļoti smaga, bet iekšā ir visas nepieciešamās lietas, nekā lieka. Izdomāju nosvērt. Izrādās, ka soma ar visām lietām sver vairāk nekā 4 kilogramus. Labprāt uzklausītu gudrākus cilvēkus par šo visu, jo negribu, lai bērnam tiek sabojāta veselība! Kas par to atbild, kādi ir noteikumi?

“Bez Tabu” skatītājas skolēna mugursomas svars ir identisks kārtīgam betona bruģa gabalam. Un šādu svaru pirmklasnieks teju ik dienas nes uz saviem pleciem. Vai tas ir izņēmums, bet – varbūt citiem skolēniem jānēsā līdzi vēl kāds bruģa gabals.

Kāds ir pirmklasnieka mugursomas ieteicamais svars? Saistītais raksts

Rezultāti:
88%

Līdz 3,5 kilogramiem

5%

3,5-5,5 kg

7%

Svaram nav nozīmes

iedzīvotāju viedokļi

Olita: Pie manis ciemos bija māsas meita. Es viņas somu pamēģināju. Teicu, vai, kur tev tik liela soma, smaga. Nezinu, cik tur viņai kilogramus svēra, bet nenormāli bija.

Mudīte: Tad, kad es vedu [bērnu uz skolu], es nesu. Viņam katrā ziņā ir par grūtu.

Uldis: Baigi foršā [soma], nekāda vaina. Lai tik nes. Mums neviens nepalīdzēja, tev arī nepalīdzēja. Lai tik nes, kas tad tur tik sevišķs.

Ginta: Pirms tās pašas skolas sākuma, ja tu pastāsti, kas ir skola, ka tas nav dārziņš, tu nenes visas mantas, kasti līdzi. Tu ej mācīties. Pārrunā, ko tu ņem līdzi, kas ir vajadzīgs mācībām, tad nav problēmu, es uzskatu.

“Bez Tabu” devās uz Rīgas 64. vidusskolas sākumskolas filiāli, lai pēc kārtējās mācību dienas sagaidītu zinātkāros audzēkņus un nosvērtu, cik tad smagas ir skolēnu somas.

Apkopojot nelielā eksperimenta rezultātus un izrēķinot vidējo aritmētisko, viena skolēna mugursoma sver aptuveni 4 kilogramus. Vai tas ir maz, vai tomēr – daudz, to skaidrojam Izglītības un zinātnes ministrijā.

Inta Bērziņa
Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve

Skolēniem, kas ir jaunāki par 9 gadiem, tātad, – to skaitā arī pirmklasnieki, somas svaram nevajadzētu pārsniegt no 2,5-3,5 kilogramiem. Un tāpat ir noteikumos sacīts, ka iestādei ir jāveicina tas, lai bērni ikdienā kaut kādas nepieciešamās lietas, kas viņiem katru dienu nav vajadzīgas nest uz mājām, varētu glabāt skolā. Tie ir tie skapīši. Un līdz ar to netiktu pārsniegts somas svars

Ja skolēnu vecākiem ir bažas, ka somas svars ir pārlieku liels, tad pašiem vecākiem arī esot jāapdomā, vai nav kaut kā lieka. Ministrijas pārstāve arī aicina šādās situācijās vispirms tomēr vērsties pie klases audzinātāja.

Inta Bērziņa
Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve

Pirmais solis ir klases audzinātājs un pedagogs. Un tad izrādīsies, ka liela daļa jautājumu tiek atrisināti jau šajā pirmajā solī. Un tad, ja nu neizdodas atrisināt, tad jau tālāk ir direktors un skolas vadība. Un tālāk jau ir izglītības pārvalde, un tad pašās beigās ir ministrija un Izglītības kvalitātes valsts dienests.

Skolas somas svars:

  • skolēniem, kas jaunāki par 9 gadiem – 2,5–3,5 kg;
  • skolēniem vecumā no 9-11 gadiem – 3,5–4 kg;
  • skolēniem vecumā no 12-13 gadiem – 4–4,5 kg;
  • skolēniem vecumā no 14-15 gadiem – 4,5–5 kg;
  • skolēniem, kam ir 16 gadu un vairāk – 5 kg un vairāk.

Kā somas svars var ietekmēt skolēna veselību? Atbild Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārste: