“Ugunsdzēsējs lūdzās, lai atver barjeru!” Liesmu dzēšanu Centrāltirgus teritorijā aizkavē neparedzēts šķērslis

2 komentāri

Rīgas Centrāltirgus teritorijā izceļas paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks. Tuvākais piebraucamais ceļš ir no Zinātņu akadēmijas puses. Taču ugunsdzēsēji glābēji apstājas aizvērtas barjeras priekšā un tuvāk nelaimes epicentram – netiek.

Tobrīd Centrāltirgus teritoriju arvien vairāk un vairāk ieskauj kodīgu dūmu mākonis. Izrādās, liesmas plosa trīsstāvu namu Nēģu ielā, vien pārsimts metru no aizvērtās barjeras.

Elīna
sašutusī aculieciniece

Biju Centrāltirgū. Un tur sākās ugunsgrēks. Un bija tāds… kā aculieciniece tādam skatam, ka apsargs nelaida iekšā ugunsdzēsēju automašīnu – iekšā teritorijā, jo, redziet, viņam nav tāds rīkojums atvērt ”šlagbaumu”. Un tad man liekas, kur tas vispār ir redzēts, vai, kā to vispār var neļaut?

Ugunsdzēsēji, vairākas mašīnas taurē… Ugunsdzēsējs pats, vīrietis, saka – es samaksāšu par to iebraukšanu, nu, atveriet, lūdzu, ”šlagbaumu”. Nu, lūdzās pilnīgi, lai izglābtu visiem dzīvību, kas tur ir, ja, jo mēs jau nezinām, kas tur reāli var būt. Nu, tāda ”neforša” situācija.

Tieši pie tās “Bez Tabu” sastop Rīgas Centrāltirgus stāvvietu kontrolieri, kurš uzsver, ka barjera “bija vaļā, ko viņš melo” un lai aculiecinieks nemelojot.

“Nu, tad viņš neredzēja. Nu, ko, ja viņš neredzēja… Tāpēc, ka tur var, saproti, šis ”šlagbaumbs” te brauc tikai no iekšpuses, no ārpuses neviens to neatver. Tur tālāk – pie Spīķeru 3, tur var gan iebraukt iekšā, gan ārā, saproti,” atklāj stāvvietas šerifs.

Atsaucīgais darbinieks aizved uz pieminēto atļauto iebraukšanas vietu. Pie tās arī izvietots Rīgas Centrāltirgus teritorijas plāns ar ūdensņemšanas vietu shēmu. “Bet ugunsdzēsējs arī nezina, ka šeit var. Tu saproti? Lūk! Viss,” nosaka Centrāltirgus darbinieks.

Līdzās ēkai, kurā izvietots hostelis, kafejnīca un frizētava, ir ziedu tirgotavas. Ugunsgrēku no malas nelaimes brīdī vēro desmitiem pārdevēju.

pārdevēja
slavē glābēju paveikto

Vispār ļoti labi viņi strādāja, tiešām. Ļoti ātri noreaģēja, mašīnas pilns visapkārt bija.

Automātisko barjeru, kas liedz glābējiem laicīgāk nokļūt līdz izsaukuma vietai, gan iespējams atvērt manuāli. Uz iekārtas korpusa uzlīmēta lapiņa. Pat ar visām gramatikas kļūdām ir saprotams, kā rīkoties. Tiesa gan, atslēga, lai tiktu pie avārijas sviras, esot tikai priekšniekam. Kamēr atbildīgākais no atbildīgajiem atskrien līdz barjerai, aizrit dārgais glābšanas laiks.

Aleksejs Šuņins
Rīgas Centrāltirgus pārstāvis

Cik mums ir zināms, šis ilgais laiks ilga piecas minūtes. Un situācija bija šāda – ugunsdzēsējus izsauca degošās ēkas īpašnieks, un tā ēka nepieder Centrāltirgum, nepieder domei, tā ir privāta. Izsaucot ugunsdzēsējus, viņš [īpašnieks] nemaz nebrīdināja arī mūs, ne apsardzi, ne arī stāvvietas darbiniekus. Tātad, mūsu darbinieki nebija… neko nezināja par to, kas notiek mūsu teritorijā.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Rīgas reģiona pārvaldes 1. daļas komandiera p.i. Juris Blūzmanis apstiprina, ka, piebraucot ugunsdzēsības automašīnai pie apsarga, darbinieks atzina, ka tā neesot viņa kompetence un ugunsdzēsēji glābēji līdz nolaistajai barjerai var atnest kuponu, ar ko savukārt atvērt no iekšpuses šķērsli.

“Viņš zvanīja, atbrauca kāds cilvēks, atveda atslēgu un atvēra vaļā. Tā kā šajā gadījumā tā bija tehniska problēma,” piebilst VUGD pārstāvis.

Šoreiz aizkavēšanās palika bez traģiskām sekām. Ugunsgrēkā cietušo nav. Tomēr apkārtējiem ir jābūt gataviem ārkārtas situācijām, neliedzot operatīvajiem dienestiem piekļūšanas iespējas, it sevišķi – daudzstāvu namu pagalmos. Pretējā gadījumā tas var prasīt pat cilvēku dzīvības.