Turīgākie zemnieki iegulda ievērojamas summas, lai precīzāk prognozētu laikapstākļus

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

5 komentāri

Meteoroloģijas centrs Latvijā uz aptuveni 1500 kvadrātkilometriem izvietojis vienu laikapstākļu novērojumu staciju. Tomēr lauksaimnieki izvēlas tērēt ievērojamas summas, lai precīzāk prognozētu laikapstākļus.

Zemkopja Arņa Burmistra pārraudzībā ir aptuveni 2300 hektāru liela platība visā Latvijā, kurā aug graudaugi. Saimniecībā Zaļenieku pagastā jau pirms aptuveni četriem gadiem uz jumta uzstādīta pirmā laikapstākļu novērošanas stacija, tai pievienojušās vēl divas, kas atrodas uz zemes.

Privāto meteostaciju izmaksas svārstās no dažiem simtiem eiro līdz pat vairākiem tūkstošiem. Laika apstākļu novērojumi konkrētā apvidū ļauj labāk plānot nepieciešamos darbus.

Arnis Burmistris
Zemkopis

Mums ir jāsaprot, kāpēc vienu gadu mums izdotas iegūt augstu ražu, bet citu gadu iegūstam sliktāku ražu. Ir lauki, kas ir 15 un vēl vairāk kilometru attālumā. Lai darbus saplānotu, mums jāzina, kādi laikapstākļi būs turpmākās 3-5 dienas.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs meteoroloģiskos novērojumus veic 33 novērojumu stacijās. Vairākās stacijās mērījumi tiek veikti manuāli, piemēram, pārbaudīts, cik lieli bijuši nokrišņi. Pēc tam informācija tiek ievadīta sistēmā un tā ir redzama ikvienam interneta lietotājam.

Iveta Indriksone
Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pārstāve

Pamatā stacijas ir izvietotas ārpus apdzīvotām vietām, lai nebūtu lokālā klimata ietekme. Rīga ir izņēmums. Pamatstacijās tiek novērota gaisa temperatūra, mitrums, gaisa spiediens, vēja ātrums, virziens, kā arī nokrišņu daudzums un sniega sega.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs vēlas Latgalē izvietot vēl vienu novērojumu staciju, taču šobrīd vēl nav zināms, kad ieceri izdosies īstenot.


5 komentāri