“Tie skaitļi vispār nesakrīt!” Skatītājai aizdomas, ka Latvijā publicēta nepareiza Covid-19 situācija ārzemēs

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

12 komentāri

Šobrīd, plānojot atvaļinājumu, vairs nepietiek ar datumu, kad tad doties pelnītā atpūtā. Ir jāņem vērā dažnedažādi apstākļi, kas saistīti ar Covid-19: vakcinācija, testi, sertifikāti, pašizolācija, sarkanās zonas un kas tik vēl ne. Bez Tabu skatītāja Patrīcija, kura gatavojas krāmēt koferus, lai dotos uz Vāciju, ir neizpratnē, kāpēc Latvijā publicētā saslimstības statistika atšķiras no vācu skaitļiem.

Patrīcija

Es pati esmu dzīvojusi Vācijā. Un man visa ģimene dzīvo Vācijā – mamma, tētis un brāļi. Interesē iespēja aizbraukt uz turieni. Un arī radiniekiem – atbraukt uz šejieni [Latviju]. Un tas stipri apgrūtina visu, ka tev, atbraucot uz šejieni, ir jāievēro pašizolācija. Redzot to, ka Vācijā tiek ļoti mazi skaitļi minēti, paskatījāmies šeit tajā valstu sarakstā. Bijām izbrīnīti, kāpēc ir  tik liela atšķirība. Tie skaitļi vispār nesakrīt. Tur pat nav neliela nobīde. Tie ir pilnīgi atšķirīgi.

Man ir grūti pateikt, no kurienes viņiem [Latvijai] ir informācija un no kurienes Vācijai. Tāpēc tāds jautājums.

Oficiālais saraksts ar valstīm, no kurām, iebraucot Latvijā, ir nepieciešams ievērot vairāku dienu pašizolāciju, atrodams Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā. Saraksts tiek atjaunots katru piektdienu. Un jaunākie dati liecina, ka Vācija vēl joprojām ir sarkanajā zonā.

Tikmēr Patrīcija norāda, ka oficiālie dati par Vāciju, ko apkopojot Roberta Koha institūts, gan liecinot, ka tā dēvētais kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem esot krietni zem kritiskās 50 gadījumu robežas.

Atsvaidzinot vācu valodas zināšanas un izpētot norādītā institūta mājaslapu, “Bez Tabu” atrod informāciju, ka pagājušajā nedēļā uz 100 000 iedzīvotāju bijuši 19 gadījumu, bet vēl pirms nedēļas – 30. Summējot kopā, Vācija par nieka tiesu izvairījusies no nokļūšanas kritiskajā robežā, taču Latvijā publicētie skaitļi ir citādi.

SPKC pārstāve Ilze Arāja norāda, ka dati tiekot iegūti pēc starptautiskas metodoloģijas. Tiesa gan, SPKC mājaslapā atrodamā informācija neesot viss SPKC izrēķināta, bet gan aizlienēta no Eiropas kolēģiem. “Bez Tabu” noskaidro, ka citu valstu dati tiekot ņemti no Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra publiskās vietnes internetā. Skaitļu nesakritību Arāja skaidro ar atšķirīgo datu apstrādi un pētāmo dienu skaitu.

Neatkarīgi no datiem Latvijas iedzīvotājiem primāri esot jāņem vērā Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra publicētā informācija un spēkā esošā kārtība.

Jau sižeta demonstrēšanas dienā Ministru kabinets gan nolēmis, ka pret Covid-19 vakcinētās vai šo slimību pārslimojušās personas var ceļot bez jebkādiem ierobežojumiem. Pārējiem gan ir jāturpina ievērot lielāko daļu līdzšinējo ierobežojumu un, protams, arī jāseko līdzi publicētajai statistikai.

12 komentāri