”Tas ir bīstami bērna veselībai!” Nosegtos ratos strauji palielinās gaisa temperatūra

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

34 komentāri

Jaunie vecāki karstās vasaras dienās mēdz apklāt bērnu ratus, kas mazajam cilvēciņam var radīt veselības problēmas. Pediatre norāda uz pārkaršanas risku.

Bieži vien vecāki izvēlas bērnu ratus apklāt ar lakatiem, domājot, ka šādā veidā atturēs karstuma piekļūšanu savai ratos guļošai atvasei. Patiesībā tiek panākts pretējs efekts vai, pareizāk sakot, defekts, kā rezultātā bērns tiek pakļauts pārkaršanas riskam.

Raidījuma ”Bez Tabu” eksperimentā pierādīts, ka, pārklājot ratu kulbu ar lakatu, temperatūra nosegtajos ratos strauji palielinās. Vien aptuveni 10 minūšu laikā gaisa temperatūra nosegtajā kulbā palielinājās par vienu grādu. Visticamāk, temperatūra palielinātos vēl vairāk, ja šādi nosegtus ratus vēl ilgāk atstātu saulē.

Lai uzskatāmāk atainotu, ar ko vecāki riskē, eksperimenta otrā daļā žurnālists ratus nosedza ar ziemas pārsegu, kā rezultātā temperatūra vēl straujāk paaugstinājās. Šāda neapdomīga rīcība var izraisīt bērna pārkaršanu, kuram nākas gulēt nosegtā kulbā, kur nenotiek gaisa cirkulācija. Vecāki, pārsedzot kulbas ar lakatiem, novērš jebkādu iespēju kulbā ieplūst vēsākam gaisam.

Pediatre un bērnu neiroloģe Vizma Meikšāne uzsver, ka ļoti karstā laikā vajadzētu atturēties no došanās pastaigā ar zīdaini ratiņos. Ja tomēr tiek nolemts par labu pastaigai, būtu jāizmanto saulessargs, kā arī jāuzturas ēnā. Siltā vasaras dienā kulbai jābūt nolaistai, lai atvieglotu gaisa cirkulāciju.

Vizma Meikšāne
Pediatre un bērnu neiroloģe

”Rati uzkarst ļoti ātri, īpaši kulbas. Tas ir tāpat kā automašīnas, kuras saulē ātri uzkarst. Kulbu materiāls ir sintētisks, nenotiek gaisa caurlaidība. Gaisa cirkulācijas neesamība ir bīstama.”

Bērns nosegtos ratos var pārkarst dažu minūšu laikā. V. Meikšāne stāsta, ka šādos gadījumus mazulis var kļūt vai nu netipiski niķīgs, vai arī miegains. ”Āda viscaur kļūst netipiski sarkana, vecāki to uzreiz pamanītu,” uzsver speciāliste. Pediatre norāda, ka, turot bērnu nosegtos ratos, vecāki neredz kādā stāvoklī ir viņu mazulis.

Ja rodas aizdomas par bērna pārkaršanu, viņš nekavējoties jāatvēsina un nepieciešamības gadījumā jāvēršas pēc palīdzības pie speciālistiem.

Foto

34 komentāri