Skaidro, kā dienas laikā var analizēt tik daudzus Covid paraugus

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

6 komentāri

Līdz šim lielākais Covid-19 veikto testu skaits vienā dienā tuvojas astoņiem tūkstošiem, novembris līdz šim bijis ražīgais Covid-19 veikto analīžu skaita ziņā.

Analīžu ņemšanu piedāvā vairākas privātās laboratorijas, kā arī valsts zinātniskais institūts ”Bior”, kur katru dienu tiek analizēti simtiem testu. Institūtā norāda, ka Latvijā izmantotā metode ir uzticama un precīza.

Irēna Meistere
Valsts zinātniskā institūta ”Bior” vadošā pētniece

Uztriepes materiālu paņem no aizdegunes vai no rīkles. Mēs testos redzam, vai vīrusa ir daudz, vai slimība ir aktīvā stadijā, vai šī slimība jau iet uz izslimošanas stadiju. Šis neparādās testēšanas pārskatos, bet to var redzēt. Tests ir balstīts uz vīrusa ģenētiskā materiāla klātbūtnes noteikšanu.

Laboratorijā tiek pavairoti noteikti vīrusa ģenētiskā materiāla gēni. ”Bior” izmanto to pašu metodi, ko izmantoja arī pavasarī. Tā ir akreditēta un starptautiskā ”aklā testēšanā” institūta metode atzīta par uzticamu.

Irēna Meistere
Valsts zinātniskā institūta ”Bior” vadošā pētniece

Kopējais testēšanas laiks vienam paraugam aizņem līdz sešām stundām. Kad cilvēki brīnās, kā laboratorija var tik ātri testēt, domā, ka vienam paraugam velta vienu, divas minūtes, bet tā nav. Vienlaikus analizējam vairākus paraugus, tipisks apjoms ir 96 paraugi, kurus vienlaicīgi var analizēt. Ar tiem visiem strādā reizē. Kopumā tas aizņem ap sešām stundām. Mēs varam sākt analizēt pirmos 96, bet, kad analīze ir ”palaista”, varam ņemt nākamos un nākamos.

Lai mazinātu inficēšanās iespējas, speciālisti joprojām iesaka izmantot maskas. Maskas lietošana ir bezjēdzīga, ja tā tiek lietota nepareizi – uzlikta uz zoda, ārā atstāts deguns, vai arī maska vienkārši karājas uz vienas auss. Galvenais skābekļa ceļš uz un no plaušām notiek caur degunu. Caur muti gaiss plūst, kad runā, dzied vai smejas.

Cīņā pret Covid izplatību aizvien tiek meklēti jauni risinājumi. Atsevišķi uzņēmumi piedāvā ierasties klienta norādītā vietā un veikt virsmu dezinfekciju. Ar speciālu iekārtu telpa tiek piepildīta ar ”miglu”.

Mihails Orehovs
”Dezifog” tirdzniecības pārstāvis

Migla paplašinās apjomā, tā aizņem pilnīgi visas telpas, kur tiek klāt. Tās sastāvā ir glikola un speciāla dezinficējoša sastāva. Glicerīns ir viena no sastāvdaļām. Ar šīs ierīces palīdzību glicerīns sadalās ļoti smalkās daļiņās, tas tiek izpūsts un nonāk visās spraugās. Lietuvā šādu dezinfekciju izmanto divas reizes nedēļā, publiskās telpās (veikalos) tiek rekomendēts to darīt reizi dienā.

Pusotras stundas laikā virsmas tiek dezinficēta, pēc tam atliek telpas izvēdināt un tajās var atgriezties cilvēki.

6 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Ir notikusi loterija." Daudzbērnu ģimenes tēvu pārsteidz rēķins par elektrību

Eksperiments: vakcīnskeptiķi akli izplata viltus profilā ievietotu “pasaku”

Ātri, lēti un garšīgi- iecienīta latviešu kūka

"Pa info tālruni atbildēja, - izbraucot no Jūrmalas, nekas nav jāmaksā!" Rīdzinieces nezināšana neatbrīvo no soda!

"Ļoti labi, ka viņam nav "TikTok"" Stilistes Indras Salcevičas ģimenē ir savi noteikumi

"Vai tad tiešām es to visu elpoju? Rīdzinieci satrauc neparasti lielais putekļu daudzums dzīvoklī

Rēzeknieši uzjautrinās, redzot amizanti novietoto soliņu Kovšu ezera teritorijā!

LMT ilgstoši nespēj palīdzēt ilggadējam klientam

Bīstamākajā krustojumā Rīgā notikusi kārtējā avārija

"Auga un ziedēja, nevienam netraucēja!" Bolderājā apsaimniekotāju vaino apstādījumu postīšanā

Situācija Ķekavā: lai "iešmauktu" veikalā bez pārbaudes, izmanto izejas durvis

"Vai tā drīkst?" Skatītājs noraizējies, kāpēc tirgotājam nevar atgriezt austiņas