“Šis ir “kreisais” ordenis.” Internetā par 5000 eiro tirgo Triju Zvaigžņu ordeni; tirgotājs atklāj valsts apbalvojuma izcelsmi

3 komentāri

Nu ir laiki pienākuši – nav pat jāpakustina pirkstiņš vai jāizdara kas valstiski svarīgs, lai kļūtu par Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri. Atliek tikai šķirties no visai prāvas naudas summas. Tieši šādu sašutumu pauž “Bez Tabu” skatītājs Edgars, kurš sludinājumu portālā pamanījis izliktu pārdošanā Triju Zvaigžņu ordeni.

“Sludinājumu portālā ss.com jau divas nedēļas tiek tirgots I šķiras Triju Zvaigžņu ordenis, kas vairāku iemeslu dēļ ir pilnīgi unikāla lieta – es pat gribētu teikt, ka tas ir nacionālās drošības jautājums,” raksta Edgars.

Kolekcionēšanas sadaļā ievietotā I šķiras Triju Zvaigžņu ordeņa cena – 5000 eiro. Pieejams pilns komplekts ar kastīti, trūkst tikai pie uzvalka piespraužama krustiņa rozetē, kas iepriekšējam īpašniekam it kā nozagts. Pārdevējs nenopietnus interesentus lūdz netraucēt. Tiesa gan, uzdodoties par vienu no tiem, “Bez Tabu” uzzina vēl citas detaļas.

Tirgotāja pilna atbilde

Informācija ir, bet tā nav pierādāma. Stāsts ir tāds, ka šis ir “kreisais” ordenis – izgatavots Mikāna darbnīcā “Kalvis”, kas TZO izgatavoja 90. gados un laikam vēl kādu brīdi pēc tam. Ir izgatavots, valsts apmaksāts, ar visiem pieņemšanas un nodošanas aktiem, bet pēc tam paklusām “norakstīts”. Tā notiek ne tikai ar I šķiras TZO, bet arī zemākiem.

Ir apbalvotas personas, kas kaut kādu iemeslu dēļ oficiāli netiek pasludinātas kā apbalvotas. Pati apbalvošana notiek slepenībā. Un tad kaut kad vēlāk, kad situācija mainās, cilvēks tiek pieminēts klāt pie oficiāli apbalvotajiem. Zemāko šķiru TZO ir daudz, simtu simtiem. Tāpēc tur šādas darbības faktiski nav kontrolējamas.

Šis ir īpašs gadījums, jo I šķiras TZO oficiāli kopā ir tikai ap 80-90, no tiem Latvijā oficiāli izsniegti tikai prezidentiem un Imantam Freibergam. Šis ir “neoficiālais”. Izsniegts vienam premjeram par īpaši lieliem nopelniem, ko bija novērtējusi viena tāda rudi krāsota partijas biedrene. Pēc tam tur sanāca visādas traģiskas lietas. Ekspremjers jau pēcāk oficiāli dabūja TZO II šķiru, bet šis te tā arī palika “kreisā” statusā.

Ar dokumentiem, domāju, to pierādīt nevar. Pats apbalvotais un rudā partijas biedrene nerunās. Bet gan jau Ordeņu kapitulā ir cilvēki, kuri kaut ko zina. Lai gan arī visi viņi ir iekšā – tāpat kā tie, kas Mikāna darbnīcā tos ordeņus izgatavoja un droši vien labi zina, cik kādi ir izgatavoti…

Gadījums izklausās patiešām reāls, proti, 2014. gadā II šķiras Triju Zvaigžņu ordeni saņem bijušais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis. Savukārt ar rudo partijas biedru, visticamāk, domāta Solvita Āboltiņa.

“Interesanta informācija. Katrā ziņā tāda informācija ir jāpārbauda. Es negribētu ticēt, negribētu ticēt, ka tas varētu būt saistīts ar pasniegšanas ceremonijām vai kaut kas tamlīdzīgi,” norāda Ordeņu kapitula loceklis Gaidis Andrejs Zeibots.

Ordeņa kapitula loceklis pieļauj, ka Mikāna rotkaļa darbnīcā, kas Triju Zvaigžņu ordeņus izgatavoja no 1994. līdz 2004. gadam, top ordeņa dublikāts. Šī tipa I šķiras ordeni saņēmuši daži desmiti citu valstu prezidenti un augsta ranga amatpersonas, bet no Latvijas to izpelnījušies tikai divi eksprezidenti -Vaira Vīķe-Freiberga un Guntis Ulmanis.

“Publicējot fotogrāfiju [sludinājumā], cilvēks neapzinājās un nezināja detaļas ne par ordeni, ne par ordeņa izgatavošanu, ne par ordeņa vēsturi,” turpina Zeibots.

Kamēr nav veikta pārbaude, nav iespējams pārliecināties par pārdošanā izliktā ordeņa autentiskumu, nav arī zināms, vai tas ir marķēts. Līdz ar to rodas šaubas par viltojumu.

Ordeņa kapitula loceklis vēl piebilst, ka, no vienas puses, ordenis ir valsts apbalvojums un goda izrādīšana, bet, no otras puses, – tas ir arī mākslas darbs, un tos, kā zināms, reizēm mēdz arī pārdod.