Saldus iedzīvotāji jautā, kāpēc slēgta pirts? Vai sabiedriskās pirtis Latvijā izzūd?

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

Pievienot komentāru

“Bez Tabu” saņem vēstuli no Saldus iedzīvotāja, kurš norāda, ka jau vairākus gadus Saldus pilsētā slēgta sabiedriskā pirts. “Ar jūsu starpniecību gribētos noskaidrot, vai Saldus pilsētas domei ir šobrīd tas aktuāli? Pirms kāda laika bija cilvēks, kas uzņēmās nodrošināt pirts darbību, bet nezināmu apstākļu dēļ pirti tomēr slēdza,” norāda Saldus iedzīvotājs.

Saldus sabiedriskā pirts Avotu ielā apmeklētājiem vēl bija pieejama 2017. gadā, taču tagad tās durvis ir slēgtas, un nekas arī neliecina par to, ka ēkā vēl salīdzinoši nesen bijusi pirts.

Uzrunātie garāmgājēji zina, ka ēkā bijusi publiskā pirts, taču reti kurš to ir apmeklējis, un ja ir, tad pirms daudziem gadiem. Tomēr visi kā viens norāda, ka sabiedriskā pirts pilsētā ir vajadzīga.

Inga
Saldus iedzīvotāja

Varbūt vecāka gadagājuma cilvēkiem noderētu pirts, viņi ir pieraduši, man nepietrūkst. Es biju bērnībā, kad mājās vēl nebija vannas. Tur otrajā stāvā bija vannas, pirtī esmu tikai vienreiz bijusi, bet lejā ir pirts.

Saldus domē skaidro, ka īpašums pieder pašvaldībai, 2010. gadā kāds uzņēmējs ar iniciatīvu vērsās pašvaldībā, lūdzot ēku apsaimniekošanā, jo vēlas saglabāt un uzturēt sabiedrisko pirti pilsētā.

Kristaps Osis
Saldus novada pašvaldības izpilddirektors

Uzņēmējs jau vērsa iepriekšējās vadības uzmanību uz to, ka ēkas jumts ir sliktā tehniskā stāvoklī. Lūdza pašvaldību rast finanšu līdzekļus, lai sakārtotu ēkas jumtu. 2017. gadā es pats stājos izpilddirektora amatā, pats tikos ar šo uzņēmēju, apsekojām objektu, vēl nav speciālistu atzinums, bet ēka un arī pirts telpa ir bēdīgā stāvoklī.

Pirts neatbilda sanitārajām normām, un uzņēmējs lūdza pašvaldību ieguldīt līdzekļus, savukārt pašvaldība, pamatojoties uz noslēgto līgumu, vērtēja pušu pienākumus un atbildību.

Kristaps Osis
Saldus novada pašvaldības izpilddirektors

Pašvaldība bija spiesta vērsties tiesā, lai mēs varētu izbeigt šo līgumu un atgūtu pašvaldības īpašumu. Tālāk mēs lemtu, vai ieguldīt līdzekļus vai piesaistīt kādu citu personu, rīkojot publisku pieteikšanos, lai nodrošinātu sabiedrisko pirti pilsētā.

Šobrīd tiesa ir apmierinājusi pašvaldības prasību, bet lēmums jau pārsūdzēts augstākā tiesas instancē. Tomēr izpilddirektors norāda, ka saņem zvanus no iedzīvotājiem, kuriem pirts ir aktuāla, un tikpat labi publisko pirti varētu piedāvāt arī kādā citā vietā.

Brocēnos, kas atrodas piecu kilometru attālumā no Saldus, ir sabiedriskā pirts. Tomēr pirtnieks Romualds Lamsters ievērojis, ka sabiedriskās pirtis Latvijā paliek mazāk, un skaidro to ar pavisam vienkāršu iemeslu, pirmkārt, dzīves līmenim paaugstinoties, daudzi iedzīvotāji pirtis ierīkojuši viesu namos vai privātmājās.

Romualds Lamsters
pirtnieks

 Pirts process tomēr ir intīms process, to mēs vairāk vēlamies izbaudīt kopā ar ģimeni, draugiem, labiem paziņām vai kaimiņiem, nevis ar nepazīstamiem cilvēkiem.

Uzskata, ka sabiedriskās pirtis ir nepieciešamas, piemēram, Ogrē, kur “Bez Tabu” tiekas ar pirtnieku, arī ir publiskā pirts, kas darbojas gandrīz katru dienu, un par apmeklētāju skaitu nevar sūdzēties, tātad pieprasījums ir.

Romualds Lamsters
pirtnieks

Ir pierādīts, ka pirts procesa laikā cilvēkam izstrādājas vairāk laimes hormonu, cilvēks kļūst priecīgāks, laimīgāks, viņš atbrīvojas. Pirti ieteicams apmeklēt reizi nedēļā.

“Es domāju, ka šobrīd Latvijā noderētu sabiedriskās pirtis. Piemēram, Somijā pirtis ir ļoti populāras, somi paši joko, ka viņiem uz diviem cilvēkiem ir trīs pirtis,” norāda pirtnieks Romualds Lamsters. Un ļoti iespējams tieši tā iemesla dēļ Somija jau otro gadu pēc kārtas atzīta par pasaulē laimīgāko valsti.