Rīgas Zooloģiskā dārza lācis izraisa žēlumu. Kas viņam kaiš?

Pievienot komentāru
Rīgas Zooloģiskā dārza lācis izraisa žēlumu. Kas viņam kaiš?

Rīgas Zooloģiskā dārza apmeklētāji novērojuši, ka brūnais lācis esot savā voljerā ilgstoši atkārto vienas un tās pašas kustības. Dzīvnieks vienuviet mīņājas uz priekšu un atpakaļ.

Šādu skatu novērojusi Bez Tabu skatītāja Linda, kura uzdod jautājumu – pie vainas karstums vai aprūpētāju nodarīts kaitējums?

Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns skaidro:

Tā ir stereotipiskā uzvedība, kas rodas gadījumos, kad dzīvnieks dzīvo ļoti šauros, vājos un sliktos apstākļos. Šaurā, nelielā būrī.

Lācim Bargajam šobrīd jau ir 22 gadi, bet iegūtā slimība diemžēl – neārstējama.

Foto

Pirms nonākšanas Rīgas Zooloģiskajā dārzā lācis teju 20 gadus bijis Latvijā vienīgais privātais lācis. Tā īpašnieks bija bijušais zemessargs, boksa un svarcelšanas treneris Aivars Ritenieks. Tālajā 1994. gadā Bargo kā mazu lācēnu viņš no pieņēma pie sevis, izglābjot no iemidzināšanas.

2014. gadā A. Ritenieks bankrotēja, banka atņēma īpašumus, līdz ar to ķepainis palika bez mājvietas. Par laimi, uzreiz to uzņēma Rīgas Zooloģiskais dārzs, kur tagad skaidro, ka dzīvnieks iepriekš dzīvojis pārāk šauros apstākļos, kas radījušas neatgriezeniskas sekas, iedragājot lāča psihi.

Mēs, protams, cenšamies stereotipisko uzvedību mazināt gan ar speciālu medicīnas kursu, gan ar homeopātiskām zālēm. Tas notiek jau ilgus gadus. Mēs cenšamies to labot, bet izdzēst šo uzvedību nevarēsim, jo tā ir iesakņojusies dziļi! – ar nožēlu pauž ķepaiņa jaunās mājvietas pārstāvis.

Tiesa, šādai lāča uzvedībai ir periodisks raksturs. Stereotipiskā uzvedība lācim ir tad, kad paaugstinās stresa līmenis, hormonu līmenis. Tas šobrīd ir saistīts ar vairošanās periodu.

Video