Rīgas skolā pieņemts lēmums aizliegt rotaļlietu – “kendamu”!

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

131 komentārs

”Bez Tabu” saņēma vēstuli no kāda Rīgas Valda Zālīša sākumskolas audzēkņa, kurš nav mierā ar to, ka mācību iestādē vairs nedrīkst rotaļāties ar ”kendamu”. Šāds lēmums pieņemts, rūpējoties par pašu rotaļlietu saimnieku, citu skolēnu un arī skolas personāla drošību. 

”Skolotājas un direktore teica, lai atrodam aktivitātes bez skriešanas, un skolēni atrada parastu bumbu, kas piesieta ar striķi pie koka gabala. Taču rotaļlietu aizliedza, varbūt jūs varētu palīdzēt, un izdarīt tā, lai atkal var spēlēties ar šo rotaļlietu,” rakstīja Rīgas Valda Zālīša sākumskolas audzēknis.

“Kendama” ir japāņu tradicionālā rotaļlieta, un šobrīd kļuvusi ļoti populāra arī Latvijā. Kā novēroja raidījums “Bez Tabu”, to atpazīst gan bērni, gan pieaugušie, piemēram, “Bez Tabu” satika skolēnu, kuram mugursomā bija veselas trīs “kendamas”.

Rīgas Valda Zālīša sākumskolas direktores vietniece Agrita Pauliņa novērojusi, ka “kendamu” galvenokārt iecienījuši 4., 5. un 6. klases skolēni. Rūpējoties ne tikai par viņu, bet arī apkārtējo skolēnu un skolas personāla drošību, tik tiešām pirmo reizi pieņemts lēmums aizliegt skolas telpās lietot kādu rotaļlietu.

Agrita Pauliņa
direktores vietniece

“Mums tā doma par to, ka spēle nav īsti piemērota skolas vidē, kur uzturas liels skolēnu skaits vienlaicīgi, un tā aktīvā spēlēšana notiek starpbrīdī, kur kāds skrien garām. Ne vienmēr bērni novērtē to drošo attālumu, jo spēles uzbūve ir aukla, kuras galā piesieta bumba, kas ir diezgan smaga.”

Direktores vietniece Agrita Pauliņa arī pastāstīja, ka skolā jau bijuši trīs gadījumi, kad skolēni guvuši traumas šīs spēles dēļ: “Par laimi, ne ar nopietnām sekām, bet mēs sākām patiešām aizdomāties.” Savukārt “Bez Tabu” zināms gadījums, kad bērns ticis pie ziluma uz acs, rotaļājoties ar “kendamu”.

Tomēr Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti nesteidz rotaļlietu ievietot bīstamo sarakstā, arī nevienu mazo pacientu – “kendamas” upuri – neizdevās atsaukt atmiņā. “Tas noteikti ir atkarīgs no vecuma, kādā vecuma grupā ar šādām lietām spēlējas, ja to izmanto bērns apzinātā vecumā, skolas vecuma bērns, un, ja pareizi lieto šo rotaļlietu, tad, neskaitot pirkstu traumas, iespējams, nekas cits arī nevarētu būt. Bet, ja šo instrumentu izmanto citādiem nolūkiem, kā jau bērni to mēdz darīt, tad, protams, var būt traumas,” tā “kendamas” bīstamību komentēja bērnu ķirurģe Astra Zviedre.

Līdzīga ir Patērētāju tiesību aizsardzības centra nostāja, kas ik gadu veic rotaļlietu tirgus uzraudzību. Tā pārstāve Santa Zarāne raidījumam “Bez Tabu” apstiprināja, ka rotaļlieta ir zināma, tāpat zināms arī tas, ka tā strauji kļūst populāra, bet nav ziņas par to, ka tā būtu bīstama lietošanai. “Kolēģe teica, ka rotaļlieta paredzēta bērniem, kas sasnieguši septiņu gadu vecumu, protams, ja cenšas iemācīties dažādus trikus, var gūt traumas, bet tas atkarīgs no tā, cik paši bērni droši to lieto,” tā Santa Zarāne.

Foto