“Raudošais milzis” jeb Raunas Staburags gaida ierindošanu dabas pieminekļu sarakstā

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

0 Komentāru

Pēdējā gada laikā medijos vairākās reizes pieminēts Raunas novada lepnums – Raunas Staburags. Šo unikālo dabas veidojumu ģeologi un dabas eksperti ievēlējuši par Latvijas 2018. gada ģeovietu, un to plānots iekļaut arī dabas pieminekļu sarakstā. “Bez Tabu” devās apskatīt, kā ziemā klājas vienam no skaistākajiem Latvijas ūdenskritumiem. 

Sameklēt Raunas Staburagu ir ļoti vienkārši, jo pašā Raunas centrā uzstādīta virziena norāde. Dabas objekts atrodas vien 1,5 km attālumā no pilsētas. Vietējā iedzīvotāja Ruta raidījumam “Bez Tabu” pastāstīja, ka Staburagu pēdējo gadu laikā sanācis bieži apmeklēt, gan talkojot, gan dodoties ekskursijā ar draugiem un ģimeni.

Vietējie iedzīvotāji arī apstiprināja, ka Raunas Staburags regulāri mainoties, tāpēc to ir vērts apskatīt atkārtoti. “Ļoti mainās atkarībā no laikapstākļiem, gadalaika un lietus daudzuma,” pastāstīja Ruta. Lai gan varētu padomāt, ka katrs rajona iedzīvotājs kaut reizi ir apmeklējis Raunas Staburagu, “Bez Tabu” satika Ievu, kura atzina, ka vēl ne reizi nav bijis laika, lai aizietu un apskatītos šo dabas veidojumu klātienē.

Pēc Daugavas Staburaga appludināšanas Raunas Staburags ir vienīgais šāda veida dabas objekts Latvijā, un Raunas novada Tūrisma informācijas centra vadītāja Justīne Buliņa norādīja, ka tas varētu būt viens no iemesliem, kāpēc pēdējā laikā “raudošajam milzim” pievērsta tik liela uzmanība.

Justīne Buliņa
Raunas novada Tūrisma informācijas centra vadītāja

Mēs kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldi izveidojām Raunas Staburaga dabas aizsardzības plānu, un pagājušajā gadā tas tika apstiprināts. Līdz ar to mums ir izstrādātas vadlīnijas, pēc kurām strādāt, aizstāvēt Raunas Staburagu un palīdzēt tam attīstīties.

Šobrīd Raunas Staburags oficiāli ir dabas lieguma statusā, taču tuvākajā nākotnē varētu tikt iekļauts dabas pieminekļu sarakstā, kas dotu priekšrocības to vairāk aizsargāt. Tūristiem jāņem vērā, ka uz paša Staburaga kāpt ir aizliegts, lai neiznīcinātu šūnakmeni un uz tā esošos augus un dzīvniekus.

0 Komentāru