“Sievietēm skatīties aizliegts!” Pedvāles pliko skrējiena iedvesmas avots ir Antīkās olimpiskās spēles

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

3 komentāri

“Jāņu naktī plikam jāskrien apkārt labības laukiem, tad labība labāk aug”, “kas Jāņu naktī kails rasā mazgājas, tam skaistums un stiprums būšot visu gadu”, šie ir tikai pāris no latviešu tautas ticējumiem, kas mūsdienās tiek īstenoti “pliko skrējienu” veidā. Katru gadu vairākās vietās Latvijā pirms Līgo svētkiem tiek izziņoti pliko skrējieni, un raidījums “Bez Tabu” devās uz vietu, kur pirmais skrējiens kailiem organizēts jau 1994. gadā.

Pirmais pliko skrējiens Pedvāles brīvdabas mākslas muzejā noticis pirms 24 gadiem, tā galvenais mērķis gan nebija auglības rituāls. Tēlnieks Ojārs Feldbergs raidījumam “Bez Tabu” atklāja, ka skrējienu organizējis, lai atzīmētu 1894. gadā dibinātās Starptautiskās Olimpiskās komitejas 100 gadu pastāvēšanu.

Ojārs Feldbergs
tēlnieks

“Es biju atjaunotās Latvijas Olimpiskās komitejas loceklis, un man tika uzdots organizēt Latvijā kustības atjaunošanas simtgadi. Tā kā tas bija 23. jūnijs, kas ir Līgo vakars, tad abi svētki tika apvienoti.”

Lai pasākums būtu pa spēkam visiem Olimpiskās komitejas biedriem, tika nolemts neskriet maratonu, bet gan vienu stadiju – Antīko olimpisko spēļu distanci, kuras garums ir 192 metri. Pēc gada, tuvojoties Jāņiem, apkārtējie paši taujāja pēc pliko skrējiena. Ojārs Feldbergs atminējās laikus, kad Līgo vakarā cilvēki pilniem autobusiem ieradās muzeja pagalmā.

“Puiši atteicās skriet, jo tas nav cirks. Tāpat kā senajās Olimpiskajās spēlēs, vīri skrēja kaili, un stadionā nedrīkstēja atrasties sievietes,” skaidroja Ojārs Feldbergs, tā arī pamatojot to, kāpēc Pedvālē kaili skrien tikai vīriešu dzimuma pārstāvji. Savukārt Ojāra meita Laura, arī māksliniece, rosinājusi sievietes iesaistīties citā rituālā. “Sievietes kailas saullēkta laikā vārtās pa pļavu rīta rasā, lai būtu daiļākas,” paskaidroja Pedvāles brīvdabas mākslas muzeja saimnieks.

Šajos Jāņos pliko skrējiens gan netiks oficiāli organizēts, jo Pedvāles brīvdabas mākslas muzejā notiek rekonstrukcijas darbi, taču Ojārs Feldbergs pieļauj domu, ka gribētāji būs tāpat.

Foto

3 komentāri