Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas ģimeņu tiesībās un cilvēku savstarpējo konfliktu risināšanā.

Komentāri

Valsts prezidentam ir tiesības apžēlot noziedzniekus, to nosaka Satversme, un Raimonds Vējonis savas prezidentūras laikā jau paguvis desmit notiesātos no soda atbrīvot. Pie viņa ar iesniegumiem apžēlot gan vērsušies 278 noziedznieki.

Vispirms iesniegumi nokļūst nevis tieši pie Valsts prezidenta, bet gan īpaši izveidotajā Apžēlošanas dienestā, kas sastāv no trim cilvēkiem, kas izskata, vai iesniegumi atbilst juridiskajām prasībām.
Parasti tie ir apraksti par paveikto noziegumu un iemesliem, kālab būtu jāapžēlo.

Gala lēmumu vienmēr pieņem pats Valsts prezidents. Neesot nozīmes ne dzimumam, ne vecumam, ne tautībai, ne apraksta garumam. Parasti tas gan esot subjektīvs lēmums. Tādas tiesības ir daudzu Valstu prezidentiem visā pasaulē.

Notiesātie gan kļūstot jo gads, jo jaunāki, līdz ar to apžēlot lūdzēju vecums samazinās.
Tiesības lūgt apžēlošanu ir personai, kura izcieš vai izcietusi sodu Latvijā vai kura notiesāta ārvalsts tiesā un nodota soda izciešanai Latvijas Republikā, ja vien nav nosacījuma, ka apžēlošana nav piemērojama.

Apžēlošanas lūgumu Valsts prezidentam var iesniegt notiesātā aizstāvis, likumiskais pārstāvis, vecāki, bērni vai laulātais. To var darīt pēc tiesas sprieduma stāšanās likumīgā spēkā, izņemot pāris gadījumus.

Ja persona notiesāta par smaga nozieguma izdarīšanu, var lūgt apžēlot vien tad, ja faktiski izciesta ne mazāk kā puse no piespriestā brīvības atņemšanas soda, bet, ja notiesāta par sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu – ja faktiski ir izciestas ne mazāk kā divas trešdaļas no piespriestā brīvības atņemšanas soda.

Ja ir piespriests mūža ieslodzījums, jāizcieš ne mazāk kā 20 gadi no brīvības atņemšanas soda. Guntis Ulmanis savā prezidentūras laikā apžēlojis 219 notiesātos, bet saņēmis 3991 iesniegumu.

Vaira Vīķe-Freiberga apžēlojusi procentuāli visvairāk notiesāto, proti, katru piekto, kas to lūdzis jeb 204 no 979, toties Valdis Zatlers nav bijis tik žēlsirdīgs un devis brīvību vien 122 notiesātajiem, kaut gan lūguši 1241. Pie Andra Bērziņa vērsušies 1538, bet viņš apžēlojis vien 79 notiesātos.

Foto

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pavisam vienkārša recepte gardām maizītēm, kas būs pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem to krāsas dēļ. Un tie, kuriem bietes negaršo, nesatraucieties, jo bietes receptē galvenokārt pilda krāsošanas funkciju un to garša maizītēs teju nav jūtama.

Lasi vēl