Pretsāpju medikamenta “Ibumetin” melnā puse – to lietojot ilgstoši, cilvēks varot kļūt neauglīgs

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

60 komentāri

“Ibuprofēna tablešu lietošana var ietekmēt auglību. Šo pretsāpju zāļu lietošana var būt par iemeslu nespējai ieņemt mazuli,” informācija, kuru iespējams izlasīt anotācijā par ibuprofēnu. Lieki piebilst, ka tieši ibuprofēns ir aktīvā viela teju jebkurā pretsāpju medikamentā, tostarp populārajā “Ibumetin” – tomēr aprakstā par šīm zālēm neauglības sadaļa mistiski pazudusi. 

Informācija par iespējamo risku kļūt neauglīgam parādījusies vietnē “Facebook”. Ar to dalījušies gandrīz pusotrs tūkstotis cilvēku. Vairums komentāru sadaļā izsaka sašutumu par lasīto, daži piemin, ka pēc uzzinātās informācijas populāro pretsāpju medikamentu metīs atkritumos.

Daļa satikto rīdzinieku arī pamanījuši ierakstu internetā, māmiņa Eva absolūti tic lasītajam, jo mācījusies par vecmāti un par grūtībām ieņemt mazuli, lietojot “Ibumetin”, dzirdējusi jau iepriekš. Citi ir skeptiskāki un informācijai netic.

Arī raidījuma “Bez Tabu” redakcija pārliecinās par atšķirīgo informāciju anotācijās. Apskatot “Ibuprofen” anotāciju, patiesi norādīta informācija par grūtībām ieņemt mazuli, to lietojot. Savukārt anotācijā par “Ibumetin” norādīts vien tas, ka to nebūtu ieteicams lietot, bērniņu gaidot.

Ģimenes ārste Ilze Aizsilniece aicina cilvēkus pret bezrecepšu medikamentiem izturēties ar atbildību – ja regulāri sāpot galva, jāmeklē sāpju iemesls, nevis jādzer zāles, jo tām patiesi ir dažnedažādas blakusparādības, tostarp neauglība.

“Šī blakusparādība ir nesen, par to ziņots nesen,” apstiprina Ilze Aizsilniece. Jāsaprot, ka informācija par jebkuru blakni publiskajā telpā neparādās tāpat vien. Cilvēki par blakusparādībām ziņo vienotā datubāzē, tās beigās apkopo un par tām ziņo tālāk sabiedrībai.

Zāļu valsts aģentūras pārstāve Daiga Ošiņa apstiprina, ka ibuprofēna saturošas zāles var samazināt sievietes auglību. Respektīvi, to lietošanas laikā var būt apgrūtināta grūtniecības iestāšanās, taču tas nebūt nenozīmējot, ka ibuprofēna lietošana radot neatgriezenisku neauglību.

Zāļu valsts aģentūras pārstāve nenoliedz, iespējams, kādā no “Ibumetin” anotācijām šī informācija nav iekļauta. Taču pēc plašās ažiotāžas sabiedrības vidū aģentūra aicinājusi ražošanas apliecību īpašniekus ieviest izmaiņas un par iespējamajām blakusparādībām informēt.

Lai vai kā, jāatgādina jau zināmais – pirms jebkuru medikamentu lietošanas ir ieteicams konsultēties ar ārstu, lai izvairītos no sekām, kuras var izraisīt zāles.

Foto

TOP komentāri

 • Andris Eidējs
 • Liene
  +11 +11 0

  Liene

  Gribi būt vesels, nelieto zāles. Tiešām kurš ir tik naivs, ka domā, ka rijot ripiņas, nebūs blaknes? Satraucas tikai ar auglību, a tas, ka tur vēl ir rinda blakusparādību? nevienu laikam neuztrauc. Aknas sabeigs, tas ok, ka tik auglība būtu :)
 • Ilze Zariņa

  Ilze Zariņa

  Ir jau sen pierādīts, ka pretsāpju zāles nemaz nedrīkst lietot ilgstoši un vairumā, nevajag tās grauzt roltonu vai kā cita vietā, nevienas nevajag, ja, protams, nav īpašs gadījums. Ir arī jaunākas paaudzes pretsāpju zāles, ja nu tiešām vajag, bet ne ar ko nav jāpārspīlē. Tās ir manas domas.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl