Pazemojošs piemineklis pensionāriem vai pateicība mūsu sabiedrības vecākajiem locekļiem? Strīdi par statuju Neatkarības laukumā

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

3 komentāri

Oktobra beigās Saeimā atbalstīja ”4. maija deklarācijas kluba” biedru ideju Jēkaba laukumu pārdēvēt par Neatkarības laukumu. Kamēr iedzīvotāji vēl nav apraduši ar jauno nosaukumu, mākslinieks Aigars Bikše jau piedāvā laukuma centrā uzstādīt apzeltītas pensionāres statuju.

Bijusī Augstākās padomes deputāte Velta Čebotarenoka par šādu ideju izdzirdējusi 18. novembrī no saviem laika biedriem. Tas bijušo politiķi, kura cīnījās par laukuma pārdēvēšanu, pamatīgi satriecis.

Velta Čebotarenoka
4. MAIJA DEKLARĀCIJAS KLUBA BIEDRE

”Laukuma vidū vēlas novietot ”neatkarības simbolu” jeb pensionāri, kura ir ar ieliektu muguru un izstieptu roku. Nav skaidrs, uz kuru pusi viņa stieps roku, uz rietumiem vai austrumiem, bet tam pat nav nozīmes. Šim laukumam ir jāsimbolizē tas, par ko mēs cīnījāmies – cerību.”

Tikmēr pieminekļa idejas autors mākslinieks Aigars Bikše stāsta, ka statuju plānots nosaukt par ”Pamatelementu”. Jau 2011. gadā tieši tajā pašā vietā skulptūra jau bijusi uzstādīta festivāla ”Survival kit” ietvaros. Mākslinieks kategoriski noliedz, ka statuja iemieso nabadzīgu pensionāri, kura lūdz žēlastības dāvanas. ”Mēs cienām savus vecos cilvēkus, zinām, ka viņi ir viedi. Roka ir pacelta gaisā, kā uzrunājot, rādot, tā nav pastiepta roka, lai lūgtu žēlastības dāvanas,” stāsta idejas autors Aigars Bikše.

Māksliniekam savu ideju nākamnedēļ vajadzēs aizstāvēt Rīgas pieminekļu padomē.

Foto