“Par šiem svētkiem rakstīs vēstures grāmatās!” Latgalieši par “e‑dziesmu un deju svētkos” piedzīvoto

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

0 Komentāru

Pārvarot daudzas grūtības un pielāgojoties pandēmijas laika ierobežojumiem, tautas deju dejotāji no Latgales veiksmīgi izdancojuši XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus, kurus vēstures grāmatās ierakstīs kā, iespējams, visdīvainākos no pieredzētajiem. Lai gan dalībnieki priecājas, ka bija iespēja piedalīties “e-dziesmu un deju svētkos”,  ļoti cer, ka nākamajā Latvijai tik nozīmīgajā sarīkojumā varēs svinēt īstu kopā būšanu.

Preiļu deju kopas “Dancari” dalībniece, 5. klases skolniece Gabriela lepojas, ka vēl pirms pandēmijas, “miera laikos”, kolektīvs ar lielisku sniegumu izcīnīja vietu XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. Visi nepacietībā gaidīja Latvijai nozīmīgo sarīkojumu un domās jau kravāja mantas, lai ar citiem dejotājiem un dziedātājiem tiktos “tusiņā” Rīgā. Kad Latviju pārņēma Covid-19 pandēmija, skaidrības par nākotni nebija, bet visi cerēja, ka drīzumā koronavīrusu izskaudīs un atkal varēs satikties. Pat aizliedzot satikties vienam ar otru, Preiļu “Dancari”, tāpat kā ļoti daudzi kolektīvi, turpināja trenēt dejas soli katrs savās mājās, atrādot prasmes kolektīvu vadītājiem video formātā.

Preiļu “Dancaru” dalībniece Gabriela un dejotājas mamma Inese

Tiešsaistes mēģinājumi notika “Zoom” platformā. Dažreiz, kad drīkstēja, satikāmies skolas laukumā. Dažkārt bija slikts internets, tāpēc mēdza pazust arī mūzika. Kad pa vienam, tad skolotājas atsūtītās kustības trenējām mājās, kaut kur ārā, dabā vai lauku īpašumā. Domājām par daudzveidību, jo dzīvoklis nav tik plašs, lai varētu dejot. Mājinieki palīdzēja filmēt, sūtījām video. Bērni pielāgojas ātrāk. Varbūt pieaugušajiem tas šķiet smagi, bet bērni adaptējas ātrāk.

Attālinātie deju treniņi bija nopietns pārbaudījums gan bērniem, gan pieaugušajiem – kolektīvu vadītājiem un bērnu vecākiem, sarunā ar “Bez Tabu” pauda Inese Zuģicka, Daugavpils Vienības pamatskolas deju kolektīva “Džiguni” un Daugavpils pilsētas pašvaldības iestādes “Vienības nams” bērnu deju kolektīva “Pienupīte” vadītāja.

Inese Zuģicka
Daugavpils Vienības pamatskolas deju kolektīva “Džiguni” un Daugavpils pilsētas pašvaldības iestādes “Vienības nams” bērnu deju kolektīva “Pienupīte” vadītāja

Visi mācījāmies pielāgoties. Es mācījos, bērni mācījās. Mācījāmies uzlikt kameras, atrast vietu istabā. Liela daļa kautrējās dejot kameras priekšā, tāpēc bija bērni, kuri pieslēdzās retu reizi, bet ar laiku kautrīgumu atmeta. Vēlāk, pavasarī, dejojām ārā. Kad bija atļauts, tikāmies ārā mazos pulciņos. Gribu pateikt paldies visiem, arī vecākiem par atbalstu! Maniem dejotājiem ir brīnišķīgi vecāki!

Trenējoties neierastos apstākļos, arī Latgales dejotājus ilgu laiku tirdīja neziņa, vai vispār XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki notiks. Kad svētkiem deva zaļo gaismu, 629 deju kolektīvi gan Latvijā, gan ārpus valsts robežām apguva dejas soļus video projektam ”Svinēt sauli”. Tā ietvaros katrs kolektīvs savās mītnes pilsētās un ciemos iemūžināja deju. Vēlāk safilmētais pārtapa sešu minūšu garā video. Videoklips tika veidots, atspoguļojot šī laika realitāti – attālināto mācību procesu, nodarbības zoom platformā, dejošanu vienatnē, ar distanci, tajā pašā laikā uzsverot, ka Dziesmu un deju svētku tradīcija, mīlestība pret deju un gatavība pat šajos laikos dejot, radīt un būt kopā, ir stiprāka par visu. Speciāli video projektam izveidota īpaša horeogrāfija, kas apgūta attālinātā mācību procesā. Viss nofilmētais savienots video pēcapstrādē, lai visi atkal varētu būt kopā.

Ierastais Dziesmu un deju svētku gājiens, kas tradicionāli pulcē svētku dalībniekus Rīgā, šogad tika aizstāts ar norisi “Saulesvija”. Tās simbols – saules ripa – dziesmu un deju svētku sajūtu nogādāja bērniem visos Latvijas novados, kaut uz mirkli ļaujot sajust šos svētkus, lai arī šogad nebija iespējas visiem būt kopā. Pašvaldībās, sagaidot svētku organizatorus, bērni demonstrēja dejas, dziedāja dziesmas un viesiem veltīja muzikālus priekšnesumus, pretī saņemot pateicības par ieguldīto darbu.

Inese
Preiļu “Dancaru” dalībnieces Gabrielas mamma

Šie svētki noteikti ieies vēsturē! Vēstures grāmatās noteikti rakstīs! Šāds formāts deva daļu prieka.

“Bez Tabu” uzklausītie dejotāji pauda cerību, ka nākamajos Dziesmu un deju svētkos varēs sapulcēties vienuviet kopā ar tūkstošiem dalībnieku no visas Latvijas.

Līdz pat novembrim televīzijā pārraidīs svētku dalībnieku sastrādāto, kas ilgstošā laika posmā iemūžināts video formātā. Vairāk par un ap XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem uzzini šeit.

0 Komentāru

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Vispirms esmu sieviete, tikai pēc tam politiķe!" Ramona Petraviča par erotisko fotosesiju un ažiotāžu

"XS" sērija uz izķeršanu! Autovadītāji noskaitušies, CSDD sistēmā netiekot pie īpašām numurzīmēm; daudzas tiek spekulantiem

Rīdzinieci medī parādu piedzinēji, pieprasot atmaksāt aizdomīgu parādu

“Maxima” kliente: Mani nekonsultēja, jo runāju latviešu valodā

Jelgavas dome ierobežo stāvēšanu pieprasītā stāvlaukumā

"Nesaprotu, kā meitenes to dara!" Viktors Buntovskis "X Faktorā" nav pieradis pie grima

Eksperiments: vakcīnskeptiķi akli izplata viltus profilā ievietotu “pasaku”

"Bērns ļoti pārdzīvoja!" Dusmojas par bērnu neielaišanu "zaļā" režīma pasākumā un veikalā

Kāpēc nekad netīra šo daļu?

Leģendārā "Maskačkas" cūka un - kāpēc Rīgas pašvaldība nesakopj savu īpašumu

Rēzeknieši uzjautrinās, redzot amizanti novietoto soliņu Kovšu ezera teritorijā!

"Auga un ziedēja, nevienam netraucēja!" Bolderājā apsaimniekotāju vaino apstādījumu postīšanā