Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

Komentāri

Kas kopīgs kamaniņu sportam un baletam? Apavi! Tikai baletdejotāji tās sauc par puantēm, kamaniņu braucēji – kalipšiem. Turklāt sportisti parasti izvēlas vienu izmēru mazākus kalipšus. Raidījums “Bez Tabu” piedāvā jaunu rubriku “Bez Tabu ziemas sporta ceļvedis”!

Olimpiskais medaļnieks Mārtiņš Rubenis uzskata, ka kalipši varētu būt pasaulē neērtākie apavi, to vienīgā funkcija ir aerodinamika. “Kalipši tur kāju nostieptu, rāvējslēdzējs parasti tiek aiztaisīts pirms paša starta, citādāk būtu jāstaigā uz pirkstgaliem,” kamaniņu braucēju apavus komentē Mārtiņš Rubenis.

Pingvīni, pingvīnu sišana un karabīne

Kalipši nav vienīgais kamaniņu sporta vārdnīcā iekļautais apzīmējums. Mazos asumiņus, kas piestiprināti pie cimdiem, sauc par pingvīniem, tie palīdz startā spēcīgāk atgrūsties no ledus. Savukārt par pašu procesu dēvē par “pingvīnu sišanu”.

Kamaniņu braucējs Kristaps Mauriņš stāsta, ka sacensību pingvīni esot ļoti asi, nereti asumi pārrauj roku ādu: “Braucot kaut kur, asumi ieduras plaukstā, un finišā ir tā, ka caurumi rokās.”

Karabīne ir sistēma, kas palīdz noturēt sportista galvu, lai nebūtu pārslodze un būtu vieglāk braukt ar kamanām. “Pareiziniet savu galvas svaru ar pieci, un tas ir tas spēks, ar kādu virāžās galva, spiediena dēļ, tiek liekta atpakaļ,” skaidro Mārtiņš Rubenis.

Pārsniedz 130 km/h ātrumu

Maksimālais braukšanas ātrums Latvijā ir 90 km/h, vasaras periodā uz atsevišķiem Latvijas ceļu posmiem – 100 km/h. Kamaniņu braucējs Phjončhanā pārsniedz 130 km/h ātrumu, tas salīdzināms ar ieteicamo braukšanas ātrumu uz autostrādēm Vācijā.

Mārtiņš Rubenis
Olimpiskais medaļnieks kamaniņu sportā

Phjončhanas trasē ir salīdzinoši garākas un laidenākas virāžas, spiediens nav tik liels, protams, tu jūti ātrumu, viss zib gar acīm, kad uztaisi kļūdu, tad saproti, cik ātri brauc.

Šķiet, ka kamaniņu sportā katra ekipējuma detaļa pakārtota ātrumam. Kombinezona vienīgā funkcija ir aerodinamika, un tas tiek darināts atbilstoši sportista augumam.

Pašu kamanu svaru pielāgo sportista svaram, taču vidējais-optimālais ir 23 kg, piemēram, tieši tik sver pieaudzis angļu buldogs. Par aptecētāju sauc kamanas sastāvdaļu, kurā sportists guļ, arī to pielāgo kamaniņu braucēja augumam.

Lasi vēl