“Noraksta degvielu vai silda eļļu?” Pats traktorists komentē video, kas raisījis diskusijas internetā!

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

19 komentāri

“Mācieties, kā pareizi norakstīt degvielu, kas paredzēta Deglava tilta rekonstrukcijas darbiem,” ar šādu aprakstu sociālajā portālā “Facebook.com” tika ievietots video, kas jau raisījis plašas diskusijas internetā. Video redzama smagā būvniecības tehnika, kas tiek darbināta, paceļot to virs zemes. 

“Bez Tabu” devās ielās, lai noskaidrotu cilvēku viedokli par to, kādu iemeslu dēļ tehnika varētu būt pacelta virs zemes un tiek darbināta. Izskanēja vairāki viedokļi par to, ka tādā veidā varētu tikt norakstīta degviela vai iegūtas vairāk darba stundu, bet bija arī cilvēki, kas norādīja, ka izskaidrojums varētu būt tehniskas dabas, piemēram, tādā veidā tiek pārbaudīti traktora riteņi.

Pie Augusta Deglava tilta “Bez Tabu” satika vairākus būvniekus, kuri pārstāv uzņēmumu “Tec Pro Construction”. Izdevās satikt arī universālā iekrāvēja vadītāju, traktoristu Aivaru, kurš par garāmbraucēja uzņemto video jau bija informēts, un labprāt izskaidroja situāciju.

Aivars
traktorists

“Tā kā jaunajiem traktoriem ir hidropievade, tad vajag uzsildīt transmisijas eļļu, vienīgais veids, kā to izdarīt, ir pacelt to gaisā. Ja uzsāk darbu, neuzsildot transmisijas eļļu, sistēmā paaugstinās spiediens, radot risku izspiest manžetes un blīvgredzenus.”

Tas esot nerakstīts, bet visiem traktoristiem zināms likums. Ja gaisa temperatūra pazeminās līdz mīnus grādiem, tad pirms darbu veikšanas nepieciešams uzsildīt transmisijas eļļu. Darbinot traktoru tukšgaitā, process aizņem aptuveni stundu, bet, paceļot tehniku un griežot riteņus, nepieciešamas vien pāris minūtes.

Tādu pašu skaidrojumu no atbildīgā būvuzņēmēja saņēmis arī tilta rekonstrukcijas darbu pasūtītājs – Rīgas domes Satiksmes departaments, tā pārstāve Una Ahuna-Ozola raidījumam “Bez Tabu” norādīja, ka pat tad, ja darbības būtu veiktas kādu nelikumīgu mērķu vārdā, tad tas nekādā gadījumā nenotiktu par pašvaldības līdzekļiem.

Una Ahuna-Ozola
Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve

“Līgums par darbu veikšanu ir noslēgts par konkrētiem darbiem, kas jāpadara. Ja darbi tiek organizēti citādāk vai nepareizi, tad visi līdzekļi ir uz pašu būvuzņēmēju pleciem, un par darbiem netiktu maksāts vairāk nekā plānots.”

Rīgas domes Satiksmes departamenta un lietuviešu uzņēmuma “Kauno tiltai” noslēgtajā līgumā paredzēts, ka darbus jāveic 196 dienu laikā. Objekta izmaksas kopā sastāda 14,2 miljonus eiro, un darbu veikšanai piesaistīti seši apakšuzņēmēji, viens no tiem būvuzņēmums “Tec Pro Construction”. Plānots, ka darbi tiks pabeigti līdz 2019. gada jūnijam.

“Bez Tabu” sazinājās ar uzņēmumu SIA ”Stokker”, kas pārstāv arī konkrēto “JCB” smagās tehnikas zīmolu. “JCB” servisa centra vadītājs Oskars Prančs komentēja video rakstiski: ”Kā viens no skaidrojumiem šādai darbībai ar tehniku varētu būt, ka šādā veidā tiek uzsildīta transmisijas eļļa pirms tās maiņas. Tādā veidā eļļa ātrāk kļūst šķidrāka, un to ir iespējams izliet un veikt tās ātrāku nomaiņu. Veicot transmisijas eļļas nomaiņu servisa telpās, kur ir atbilstoša temperatūra, šāda veida darbības nav jāveic.”

Foto

19 komentāri