Nezini, kā Līgo vakarā nodarbināt bērnus? Atbildes meklē te!

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

1 komentārs

Ja Ziemassvētkos piparkūkas un dāvanas, Lieldienās olu ripināšana un šūpošanās, tad Līgo vakars nāk ar alu un sieru, un pārbaudījumu vecākiem, kā nodarbināt atvases gada īsākajā naktī. Bez Tabu zina atbildi.

Piparkūkām un dāvanām Ziemassvētkos, olu ripināšanai un šūpošanās priekiem Lieldienās, Jāņu vakars pretī liek alu, ugunskuru un papardes zieda meklēšanu, bērniem nepavisam nepiemērotas nodarbes. Bet, ja reiz papardes ziedu esi atradis, tad nāksies palauzīt galvu, ko darīt gada īsākajā naktī bērniem.

Rīgas skolēnu pils folkloras kopas ”Kokle” vadītāja Dina Liepa neuzskata, ka ar bērniem būtu kaut kā īpaši jāucinās, piebilstot, ka par viņiem aizmirst arī nedrīkst: ”Bērniem pēc tradīcijas, tieši tāpat kā ikdienā, ir jāskatās, ko dara pieaugušie. Skatoties, kā tad tos svētku svin lielie, tā rodas bērnam priekšstats par svētku svinēšanu. ”

Tam, ka vecākiem ir milzu atbildība, svinot svētkus, folkloras kopas vadītājai piekrīt trīs meitu mamma, pasākumu rīkotāja un TV raidījumu vadītāja Gundega Skudriņa: ”Tieši Līgosvētkos vēl vairāk kā citkārt, jo šie svētki tik liels latvisks patiesības mirklis, kuru nevar palaist garām. Un es gribu nodot savam bērnam tās vērtības, kas ir galvenās mūsu dzīvē.”

Kopā būšana, tas ir Līgo vakara atslēgas vārds, un tikpat labi tie var būt pašu radīti gada īsākās nakts rituāli, kā tas ir Skudriņu mājās. Svētki te sākas ar apdziedāšanos, turpinās ar akmens un čiekuru vārtu iziešanu.

”Pa gadu sakrājas daudz negatīvo lietu un kašķu, arī bērnam. Un tad mēs stāvam plikām kājām uz čiekuriem un cenšamies atdot slikto prom asajiem čiekuriem. Pēc tam ejam cauri vārtiem un kāpjam uz akmeņiem, kurus es kopā ar bērniem pa dienu esmu salasījusi. Stāvot uz akmeņiem paceļam rokas pret sauli, tā smeļamies dabas, saules un akmeņu spēku,” stāsta trīs bērnu mamma.

Piebilstot, ka šie rituāli ir tikpat svarīgi kā pieaugušajiem, tā bērniem.

Tāpat folkloras kopas vadītājas Dinas Liepas Jāņos allaž ir bērni, kuri kopā ar lielajiem iet rotaļās, dzied un danco. Visa sāls slēpjas, kā to noformulē, uzsver Dina: ”To pašu bumbas dzenāšanu var uzskatīt par riktīgu Jāņu vakara rituālu, jo bumba taču ir saules simbols.”

Svinēšanai jau nav jābūt pēc kaut kādiem priekšrakstiem, likumiem, svētku galvenais uzdevums ir prieks, kas jāsvin. Var iet jebkurā rotaļā, kaut vai ”Kas dārzā …”. Gundega iesaka mainīt kas dārzā vārdus pret ”Kas līgo..” : ”Bērniem rotaļas patīk un, ja vēl ir ķerenes vai kādi ugunsrituāli. Kas var būt labāks…” .

Gundega Skudriņa

Gundega Skudriņa
Pasākumu organizatore

Mēs metam ugunskurā trīs saujas graudu, vienu par Latviju, otru par ģimeni un tuvākajiem un trešo par sevi.

Taču pats svarīgākais vienu īpašo nakti visiem kopā lieliem un maziem pavadot, atcerēties par drošību, atgādina Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu ķirurģe Zane Ābola: ”Publiskos pasākumos bērni var pazust. Tad, protams, ugunskuri, iesmi gaļas cepšanai, kas nereti paliek uz grila malas bērnu acu augstumā.”

Īpaši bīstami ir degmaisījumi. To pudeles nereti aizmirst ”novākt” bērniem neaizsniedzamā vietā. Sekas paliekošas bērna elpošanas sistēmai, ja tie ir iedzerti vai ieelpoti. Arī skriešana ar ēdienu mutē var svētkus sabojāt. Ārste un trīs bērnu mamma uz svētkiem allaž ņem līdzi medicīnisko aptieciņu un iesaka visiem atsvaidzināt pirmās palīdzības sniegšanas iemaņas un atgādina viena vienkāršu, bet ļoti noderīgu patiesību:

”Ja bērnu pieskata visi, tad patiesībā nepieskata neviens. Tā ir klasika, ja kaut kas ir noticis, tad secina ”ka mēs visi jau tepat bijām”.

Svētkus vēlot lustīgus, atgādinām, ka arī mēs, pieaugušie, svētkos varam noķert bērnības sajūtas, ejot rotaļās kopā ar bērniem, kuri savukārt būs priecīgi, ka mamma un tētis dauzās Jāņu vakarā.

”Kad tad vēl ja ne Jāņu vakarā palaist to savu iekšējo bērnu savvaļā,” sarunu noslēdzot kā punktu uz I uzliek Gundega Skudriņa.

Foto

1 komentārs