”Neklausiet draugus, kuri aicina iedzert arī nākamajā dienā,” speciālisti brīdina par ”uzlāpīšanās” sekām

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

22 komentāri

Neizturamas galvassāpes un slikta dūša nākamajā dienā pēc alkohola lietošanas nereti liek cerēt, ka ”uzlāpīšanās” var atvieglot sāpes, taču patiesībā tiek nodarīts vēl lielāks kaitējums.

Paģiras pēc būtības ir organisma cīņa ar saindēšanos, to ”stiprums” atkarīgs no īpaša fermenta, kas sašķeļ alkoholu. Jo nelielāks fermenta daudzums organismā, jo ”smagākas” paģiras.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docente Sarmīte Skaida norāda, ka alkohola lietošana arī paģirās liecina par atkarības aizmetņiem. ”Tas ir labi, ja ir vemšana. Organisms atbrīvojas no sliktām vielām. Nekādā gadījumā nevajag klausīt draugus, kuri aicina iedzert aliņu, lai būtu vieglāk. Tas novedīs pie pieraduma, ka otrā dienā ir jālāpās,” stāsta RSU Narkoloģijas rezidentūras programmas vadītāja. Mediķi paģiras sauc par pēcsaindēšanās reakciju.

Sarmīte Skaida
RSU Narkoloģijas rezidentūras programmas vadītāja

”Viens no alkohola starpsadalīšanās produktiem – acetaldehīds – ir 10 reižu spēcīgs un toksiskāks organismam nekā alkohols. Acetaldehīds izraisa nepatīkamās reakcijas, kas ir cilvēkam no rīta.”

Pagājušajā nedēļā Austrumu slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikā tika ievests vīrietis, kuram konstatētas 5,87 promiles. Kā stāsta klīnikas vadītājs, līdz antirekorda labošanai vēl bijis tālu. Ārsta praksē lielākais antirekords bijis ap 9 promilēm. ”Viņš bija bezsamaņā un pieslēgts pie mākslīgas plaušu ventilācijas. Tik lielas promiles var iegūt, lielās koncentrācijās ilgstoši lietojot alkoholu,” norāda klīnikas vadītājs Oļegs Šuba.

Abi speciālisti norāda, ka šīs nedēļas otrajā pusē ārstniecības iestādēs nonāks personas, kuras turpinājušas ”līgot” arī pēc tam, kad svētki jau beigušies.

Foto

22 komentāri