Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

Komentāri

Ekspedīcija uz ledāju – bīstama un ekstrēma, bet Latvijas zinātniekus tas nebiedē. Viņi šovasar pirmo reizi Latvijas zinātnes vēsturē devās uz Grenlandi. Viņu galvenais uzdevums bija astoņas dienas un naktis pētīt ledāju kušanas iemeslus.

Jānis Karušs, Agnis Rečs, Māris Krievāns un Kristaps Lamsters, zinātnieki, kurus droši varam saukt par Latvijas zinātnes lielisko četrinieku. Viņi kopā ar studentu Reini Pāvilu, šogad pirmo reizi mūsu valsts vēsturē devās pētīt Rasela ledāju Grenlandē.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Mēs nedomājām par to, ka esam pirmie, otrie vai trešie, bet mēs, protams, apzināmies, ka esam pirmie.

Kristaps uzsver svarīgāko: ”Mēs vēlamies attīstīt polāro pētījumu jomu Latvijā.”

Pusgadu intensīva plānošanas darba, vainagojās ekspedīcijā, kas ilga astoņas dienas un naktis. Apmetušies polārajā tuksnesī teltīs, traukus mazgājuši ledus aukstā ūdenī, pārtiku sargājuši no polārlapsām un polārzaķiem.

Māris, atklāj ekspedīcijas aizkulises

Mēs uztaisījām akmens sarkofāgu, kur salikām desas, maizi un pārējo pārtiku, jo vienīgais, kurš mūs varēja apzagt ir kūmiņš. Un viņš to izdarīja, bet viņš izvandīja mums miskasti.

Agnis viņu papildina: ”Dzīvnieki no cilvēkiem nebaidās, zaķis ļauj pieiet pavisam tuvu klāt, lapsa pa nakti dauzās pie telts”.

Katru dienu katram ekspedīcijas dalībniekam izdalīta enerģijas deva- rieksti un šokolāde. Kad pārtika sadalīta, tad var doties uz ledāja. Tur pētniekiem nācās izturēt pamatīgu vēju, tas arī apgrūtina darbošanos. Tāpat iešana pa ledāju ir bīstama un katrs solis jāapdomā.

Agnis atklāj: ”Pārvietošanās pa tādu ledus virsmu 1 km stundā”

Turklāt jāuzmanās no ūdensrijējiem, kas nereti aprij zinātnieku dzīvības. Risks, adrenalīns, stress, bet pats galvenais pētniecība. Tā norit polārajā dienā, kur tumsa neiestājas nekad un patiešām ekstrēmos apstākļos:

Jānis norāda: ”Ekspedīcijas uz ledājiem ir bīstamas un tas, ka kāds aiziet bojā nav nekāds brīnums.”

Skatus, kas liek elpai zinātniekiem baudīt nav bijis vaļas, darbs un paraugu vākšana bija pats svarīgākais. Ievākti gan ledus, gan augsnes, gan ūdens paraugi. Ar dronu sabildēts ledājs, lai veidotu ledāja virsmas modeli.

Kāds var teikt, priekš kam mums Latvijā jāsatraucas par kaut kādu ledāju kušanu, bet balta patiesība ir tāda, ka latviešu zinātnieku ieguldījumu novērtē visā pasaulē.

Foto

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl