”Narkomāni un dzērāji!” Rīdziniece norāda uz kādu aizdomīgu vārtu lodziņu

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

4 komentāri

Tā saucamās “Maskačkas” sirdī ap kādu namu rosās aizdomīga paskata vīri, kuriem caur lodziņu tiek pasniegti dažādi saiņi. Aculieciniece norāda, ka tur manīti gan dzērāji, gan narkomāni.

Mikrorajona iedzīvotāja Tīna raidījumam “Bez Tabu” atklāj, ka Latgales priekšpilsētā starp Miera un Kluso dārzu atrodas kāda ēka, kur regulāri sastopami aizdomīga paskata vīrieši. Sieviete uzskata, ka šajā vietā atrodas tā saucamā “točka”.

Tīna
Mikrorajona iemītniece

Šķiet, ka Rīgā, Katoļu un Jēkabpils ielas stūrī, ir “točka”, iespējams, pat tirgo narkotikas! Šeit regulāri “kursē” dzērāji un pat narkomāni, kuri ir ieliekušies ceļos! Caur vārtu lodziņu padod pakas, iepakojumus, maisiņus! Šis ir skaists rajons ar diviem parkiem, divām baznīcām un atjaunotām ēkām! Lūdzu, attīrīsim to no nelegālām komercdarbībām, narkomāniem un dzērājiem!

Raidījuma “Bez Tabu” filmēšanas komanda dažādos diennakts laikos pavada vairākas stundas pie norādītā nama, lai iemūžinātu tur notiekošo. Diemžēl ilgstoši nekāds būtisks klientu pieplūdums netiek konstatēts.

Tomēr kādā dienā filmēšanas komanda pamana rosību pie Tīnas norādītā lodziņa. Kamēr pie vārtiem zvana kāds vīrietis, cits stāv nedaudz nostāk un gaida savu kārtu. Pēc neliela brīža norādītais lodziņš tiek atvērts, abas personas sarunājas. Ņemot vērā, ka ar slēpto kameru atrodamies ļoti tuvu iespējamajai ”točkai”, tās klienti pievērš uzmanību apkārtnē notiekošajam, tādēļ ne visu izdodas iemūžināt.

Nākamajā dienā filmēšanas komanda nolemj izmēģināt veiksmi un dodas vārtiņu virzienā, lai veiktu kontrolpirkumu.

Žurnālists: Labdien.

”Točkas” darbiniece: Labdien.

Žurnālists: Var vienu maziņo?

”Točkas” darbiniece: Nesapratu.

Žurnālists: Vienu maziņo.

”Točkas” darbiniece: Nopietni? Par ko ir runa?

Žurnālists:  Var vienu maziņo?

”Točkas” darbiniece: Ko Jūs darāt? Nesaprotu.

Žurnālists:  Ko šeit dara?

”Točkas” darbiniece: Ko Jūs?

Žurnālists: Es gribētu vienu maziņo.

”Točkas” darbiniece: Kas tas ir- maziņais?

Žurnālists: Man teica, ka te var dabūt!

”Točkas” darbiniece: Nē.

Žurnālists:  Nevar vairs?

”Točkas” darbiniece: Ko tad? Par ko ir runa?

Žurnālists: Pasauciet kādu citu.

”Točkas” darbiniece: Labi. Pastāvi, pagaidi.

Pēc brīža mēs tiekam aizraidīti prom. Vēlāk ierodas divi vīrieši, kuri aprunājas ar lodziņa atvērēju un viņiem caur lodziņu tiek pasniegti pilni saiņi. Aizdomas rada fakts, ka rosīšanās notiek īpašumā, kas pieder katoļu draudzei, kurai turpat blakus ir arī baznīca.

Izrādās, ka telpās, kur it kā darbojas ”točka”, patiesībā ierīkota ”Betlēmes žēlsirdības māja”, kurā uzturas narkomāni, alkoholiķi un citi atkarīgie, kuri nolēmuši atbrīvoties no atkarībām.

Dana Anskaite ir organizācijas vadītāja un viņa ar lielu prieku ir gatava izrādīt, ar ko tā nodarbojas. Šobrīd rehabilitācijas centrā dzīvo 12 klienti. Programma ilgst no gada līdz pusotram, kā laikā klienti ir pilnībā nodrošināti. Lai dažādo savu ikdienu, viņiem ir iespēja pagrabstāvā strādāt. Centrā izveidots sociālais uzņēmums, kurā tiek skavoti bišu rāmīši.

Dana Anskaite
”Betlēmes žēlsirdības māja” vadītāja

Ēkā ir sieviešu un vīriešu korpusi. Kad sociālā dienesta darbinieki bija apsekot telpas, teica, ka šeit ir labāki apstākļi nekā daudziem mājās. Istabiņās visbiežāk dzīvo divatā, nepieciešamības gadījumā var dzīvot arī trijatā. Programma paredz, ka pirmos piecus mēnešus cilvēki ir tādā noslēgtā vidē. Kad mēs ēdam pusdienas, kāds atnāk un piezvana pie vārtiem. Es centra iemītniekiem parasti saku, lai uzreiz neskrien, mierīgi paēd. Viņu acīs var redzēt, ka viņiem patīk citiem palīdzēt, tādēļ trauciņos visu kaut ko saliek.

Ja centra iemītnieki un darbinieki neapēd visu sagatavoto ēdienu, to piedāvā arī mikrorajona trūkumcietējiem. Un tieši ēdiens, nevis aizliegtas vielas tiek pasniegts caur vārtu lodziņu. Ja siltais ēdiens ir beidzies, maizi pasniedz vienmēr. Dienā, kad centrā viesojas filmēšanas komanda, centra iemītnieki gatavo kartupeļu biezputru un laša zupu.

Rehabilitācijas centra vadītāja Dana ir pateicīga “Bez Tabu” skatītājai par šā sižeta ierosināšanu, jo tādējādi uz pareizā ceļa varētu nonākt vairāk cilvēku.